Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alligator – krokodýlí indikátor, který uloví začátek trendu

Alligator – krokodýlí indikátor, který uloví začátek trendu

25.09.2014 12:15
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

Všechny moderní obchodní platformy v současné době nabízejí mnoho ukazatelů pracujících s klouzavými průměry. Mimo nejznámnější, jako například Bollingerova pásma či standardní MACD, se však s celkem přesvědčivými investičními výsledky dají použít také méně známé nástroje.

Mezi takové patří indikátor Alligator vyvinutý Billem Williamsem, autorem často využívaného Williams %R nebo Fractalu. Tento nástroj pracuje se třemi typy klouzavých průměrů, které se liší nejen délkou periody výpočtu, ale také svojí rychlostí a předbíháním současnosti. Tři linie tohoto indikátoru jsou tedy:

Zelená čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 5 period, posunutý do budoucnosti o tři časové periody (aligátorovy rty).
Červená čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 8 period, posunutý do budoucnosti o pět časových period (aligátorovy zuby).
Modrá čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 13 period, posunutý do budoucnosti o osm časových period (aligátorova čelist).

Zpoždění, respektive předbíhání vyhlazených klouzavých průměrů je zřetelné níže na příkladu měnového páru GPBCHF.

100

Obecná a snadno zapamatovatelná interpretace pohybu a chování těchto tří klouzavých průměrů vychází z jejich vzájemné interakce. Pokud se všechny tři klouzavé průměry začínají překrývat a mezera mezi nimi se zmenšuje – aligátor usíná a trend oslabuje. Pokud se všechny tři klouzavé průměry začínají rozcházet a mezera mezi nimi se zvětšuje – aligátor se probouzí a trend nastupuje.

Při interakci těchto klouzavých průměrů je důležitá také identifikace nastoupivšího trendu, tedy rozpoznání začínajícího up-trendu (modrá linie se dostává na nejnižší pozici ze všech tří průměrů, zelená linie je na samém vrcholu). Začínající down-trend se chová analogicky, ale obráceně (modrá linie na horní pozici, zelená linie nejníže), viz obrázek obratu trendu na měnovém páru AUDUSD.

200 

Pomocníkem při vyhodnocování signálů vstupů do pozice je také indikátor Gator. Jedná se o modifikovaného aligátora do formy oscilátoru, který vykresluje sloupce kolem nulové hodnoty. Sloupce v kladném poli udávají vzdálenost mezi čelistí a zuby (modrá a červená linie), záporné sloupce pod nulovou hodnotou udávají vzdálenost mezi zuby a rty (červená a zelená linie). Barva samotné linie je vypočítávána z tempa růstu/poklesu těchto průměrů. Roste-li průměr zrychlujícím se tempem, je sloupec zelený, roste-li klesajícím tempem, je sloupec červený.

300 

Uvedený indikátor se může osvědčit zejména při kombinaci s jiným nástrojem technické analýzy, jako například CCI, který slouží k identifikace trendu, síly trendu a přeprodanosti či překoupenosti daného investičního instrumentu. Alligator zároveň dobře poslouží zejména trpělivým obchodníkům investujícím ve střednědobém horizontu několika týdnů. Přesto je dobré dát si pozor na načasování vstupu do pozice - přestože je indikátor nastaven jako předstihový, může indikovat množsví falešných signálů, které je třeba odfiltrovat za pomoci dalších nástrojů TA.

Uvedené nástroje technické analýzy můžete použít při obchodování s Patria Forex. Vyzkoušejte DEMO účet, který je možné snadno založit zde.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)