Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alligator – krokodýlí indikátor, který uloví začátek trendu

Alligator – krokodýlí indikátor, který uloví začátek trendu

25.09.2014 12:15
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

Všechny moderní obchodní platformy v současné době nabízejí mnoho ukazatelů pracujících s klouzavými průměry. Mimo nejznámnější, jako například Bollingerova pásma či standardní MACD, se však s celkem přesvědčivými investičními výsledky dají použít také méně známé nástroje.

Mezi takové patří indikátor Alligator vyvinutý Billem Williamsem, autorem často využívaného Williams %R nebo Fractalu. Tento nástroj pracuje se třemi typy klouzavých průměrů, které se liší nejen délkou periody výpočtu, ale také svojí rychlostí a předbíháním současnosti. Tři linie tohoto indikátoru jsou tedy:

Zelená čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 5 period, posunutý do budoucnosti o tři časové periody (aligátorovy rty).
Červená čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 8 period, posunutý do budoucnosti o pět časových period (aligátorovy zuby).
Modrá čára – vyhlazený klouzavý průměr vypočítávaný z 13 period, posunutý do budoucnosti o osm časových period (aligátorova čelist).

Zpoždění, respektive předbíhání vyhlazených klouzavých průměrů je zřetelné níže na příkladu měnového páru GPBCHF.

100

Obecná a snadno zapamatovatelná interpretace pohybu a chování těchto tří klouzavých průměrů vychází z jejich vzájemné interakce. Pokud se všechny tři klouzavé průměry začínají překrývat a mezera mezi nimi se zmenšuje – aligátor usíná a trend oslabuje. Pokud se všechny tři klouzavé průměry začínají rozcházet a mezera mezi nimi se zvětšuje – aligátor se probouzí a trend nastupuje.

Při interakci těchto klouzavých průměrů je důležitá také identifikace nastoupivšího trendu, tedy rozpoznání začínajícího up-trendu (modrá linie se dostává na nejnižší pozici ze všech tří průměrů, zelená linie je na samém vrcholu). Začínající down-trend se chová analogicky, ale obráceně (modrá linie na horní pozici, zelená linie nejníže), viz obrázek obratu trendu na měnovém páru AUDUSD.

200 

Pomocníkem při vyhodnocování signálů vstupů do pozice je také indikátor Gator. Jedná se o modifikovaného aligátora do formy oscilátoru, který vykresluje sloupce kolem nulové hodnoty. Sloupce v kladném poli udávají vzdálenost mezi čelistí a zuby (modrá a červená linie), záporné sloupce pod nulovou hodnotou udávají vzdálenost mezi zuby a rty (červená a zelená linie). Barva samotné linie je vypočítávána z tempa růstu/poklesu těchto průměrů. Roste-li průměr zrychlujícím se tempem, je sloupec zelený, roste-li klesajícím tempem, je sloupec červený.

300 

Uvedený indikátor se může osvědčit zejména při kombinaci s jiným nástrojem technické analýzy, jako například CCI, který slouží k identifikace trendu, síly trendu a přeprodanosti či překoupenosti daného investičního instrumentu. Alligator zároveň dobře poslouží zejména trpělivým obchodníkům investujícím ve střednědobém horizontu několika týdnů. Přesto je dobré dát si pozor na načasování vstupu do pozice - přestože je indikátor nastaven jako předstihový, může indikovat množsví falešných signálů, které je třeba odfiltrovat za pomoci dalších nástrojů TA.

Uvedené nástroje technické analýzy můžete použít při obchodování s Patria Forex. Vyzkoušejte DEMO účet, který je možné snadno založit zde.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data