O fundamanetu vytrvalého posilování amerického dolaru nemůže být pochyb. Dobrá kondice amerického průmyslu a zejména zlepšující se trh práce rozšiřuje optimismus mezi investory, kteří zároveň čekají zvýšení úrokových sazeb v režii amerického FEDu.
Dolar proti evropské měně z letošní maximální hodnoty 1,3992 EURUSD posílil k 1,2500 EURUSD, tedy o více než 10 procent. Tento jev není podložen jen fundamentem na straně americké měny, ale také faktem, že ECB se na rozdíl od americké měnové autority nachází přesně na opačném pólu monetárního cyklu – zatímco diskuse v USA se točí okolo výše zmíněného zvýšení sazeb a zejména jeho načasování ve vazbě na stav trhu práce, ve Frankfurtu teprve před nedávnem zjistili, že nulové (a záporné) klíčové sazby nejsou funkční a přistoupilo se k nákupu aktiv.
Vyvstává však otázka, zda není růstové momentum americké měny již vyčerpáno a investoři nezačnou pomalu otevírat zajišťující protipozice. Americký dolar totiž po dlouhém setrvání v trendovém kanálu zpomaluje a technika začíná promlouvat v jeho neprospěch. Na měnovém páru EURUSD je zřejmá silná rezistence na hodnotě 1,2500 EURUSD (76,4% Fibo), kde od minulého týdne americký dolar zakotvil.

Proti australskému dolaru se USD nachází na svých maximech. Rezistence na úrovni 0,8700 AUDUSD však americkému dolaru zatím další posílení nedovolila a dolar se tak na nové rekordní hodnoty (kterých dosáhnul naposledy v lednu letošního roku) nepodíval.

Britská libra rovněž podlehla vytrvalému posílení USD, avšak není jisté, jakou část oslabení libry měly na svědomí obavy ze skotského referenda o osamostatnění. V trendovém kanálu jsme se poté jedné korekce dočkali, a to po zveřejnění výsledků tohoto hlasování, které potvrdilo britskou a skotskou jednotu. Nyní se tak dolar proti libře nachází nad rezistencí při 1,6000 GBPUSD (50% Fibo).

S ruským rublem dolar příliš práce neměl, rubl si za svůj propadák může tak trochu sám vinou geopolitiky a uvalených sankcí. Americká měna tak vytvořila v páru s rublem nové rekordní úrovně u 40,00 USDRUB, které však zatím dalšímu posílení dočasně odolávají.

Ani turecká lira nezůstala ušetřena prudkého útoku dolaru. Posílení o 11,2 procenta je solidní výsledek, avšak rezistence před technickou úrovní 2,30 USDTRY doposud brání dalšímu navýšení tohoto výsledku. Liře však podřezává větev konflikt na tureckých hranicích – radikálové z IS postupují a dobývají poslední strategické město před dělící čárou mezi Tureckem a Sýrií Kobání, turecký premiér Erdogan zareagoval a nechal za souhlasu parlamentu rozmístit na pohraničí tanky.

Je tedy zřejmé, že silné rezistence na měnových párech mohou dolar zdržet v jeho jinak suverénní cestě k často rekordním hodnotám. Pravdou je, že dolaru nahrává nejen jeho fundamentální valuace v očích investorů, ale také aktuální situace v geopolitické oblasti. Tyto úrovně odporu tedy nejspíše způsobí mírnou korekci na měnových párech, avšak podle našeho názoru má dolar ještě značný prostor k dalším ziskům. Korekce tedy mohou využít ti investoři, kteří uvažují o navýšení svých pozic v americké měně.
Instrumenty k nimž se výše uvedená analýza vztahuje, je možné
zobchodovat prostřednictvím aplikace Patria Forex. Více informací o
tomto produktu můžete nalézt ZDE.
Uvedený komentář vyjadřuje názor makléře Patria Direct a nelze jej považovat za jednotné stanovisko společnosti Patria. Prosíme přečtěte si rovněž: Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.