Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde byli Němci, když vznikala nefunkční eurozóna?

Kde byli Němci, když vznikala nefunkční eurozóna?

17.10.2014 11:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Hans Werner Sinn ve Financial Times opět napadá Maria Draghiho a ECB (viz Sinn: Pokud ECB nezastaví Merkelová, mohou to udělat občané Německa). V podstatě tvrdí následující (četba jeho argumentů je ale něco neuvěřitelného): ECB po roce 2008 poskytla bankám na periferii eurozóny příliš mnoho likvidity a tím vyvolala boom v utrácení. Pak s pomocí SMP a OMT „snížila sazby, za které si předlužené země mohly půjčit, čímž podpořila další utrácení“. A nakonec prý ECB „plánuje koupit dluh, což by skončilo transferem desítek či stovek miliard eur od daňových poplatníků v eurozóně směrem k věřitelům“. V neposlední řadě pak Sinn tvrdí, že deflace na periferii je nutná k tomu, aby tam došlo k obnovení konkurenceschopnosti!

Jsem v šoku. Začnu u posledního bodu. I kdybychom předpokládali, že konkurenceschopnost je pouze o nákladech, závisí na rozdílu mezi inflací v Německu a na periferii. Deflace na periferii je pak nutná jen proto, že Německo tvrdohlavě odmítá přijmout vyšší inflaci. A nehovoříme o symetrickém problému. Deflace ve vysoce zadlužených ekonomikách zvyšuje reálnou zátěž dluhu a spouští spirálu neustále klesající spotřeby a ještě silnější deflace. Nemohu uvěřit tomu, že ekonom jako Hans Werner Sinn takovou trivialitu nechápe.

Co se týče utrácení, na periferii začalo dlouho před rokem 2008. A je pravděpodobné, že ho vyvolaly hlavně příliš vysoké úspory jádra eurozóny a monetární politika hrála pouze menší roli. A ví vůbec Sinn, co je to věřitel poslední instance? Ví, co to znamená „příliš velké na to, aby padly?“ Kde byl, když vedení eurozóny tvořilo instituce, které nejsou schopny zvládnout ekonomický cyklus? A když zapomnělo na slušný regulační rámec pro banky a finanční instituce?

Ptám se také, zda si Sinn pamatuje, jaká byla situace v létě 2012? Vzpomíná si na úplnou paralýzu evropského vedení, když čelilo spekulativním útokům na dvě velké evropské ekonomiky. Chápe tento ekonom, že pokud by nebylo OMT a „všeho, co je třeba“, nebyly by dnes Španělsko a Itálie v eurozóně? To znamená, že celá měnová unie už by nyní pravděpodobně neexistovala. Možná, že si to všechno uvědomuje a rozhodl se vstoupit do AfD.

Autorem je italský ekonom Francesco Saraceno.

Zdroj: Sparse Thoughts of a Gloomy European Economist
Čtěte více:

Sinn: Pokud ECB nezastaví Merkelová, mohou to udělat občané Německa
10.10.2014 6:45
Evropská centrální banka hodlá i přes protesty Bundesbanky pomoci evro...
S&P: Šance na zhoršení ratingu Německa je malá, problémy jsou jinde
14.10.2014 8:15
Německá ekonomika zpomaluje, recesi se jí však letos podaří odvrátit. ...
Německo srazilo výhled hospodářské růstu na 1,2 %
14.10.2014 15:44
Německá vláda výrazně snížila odhad růstu německé ekonomiky na letošní...

Váš názor
 • deflace
  17.10.2014 13:39

  Termín I. Fishera. Do třicátých let minulého století o ní neměl nikdo ani tušení. Prostě se střídaly doby inflace a stabilní či posilující měny. A Fishera nikdo nebral před válkou ani po ní vážně. Teprve koncem osmdesátých let se tento termín oživil v souvislosti s Japonskem a pravý boom zažívá až se Stevem Keenem v roce 2008. .. Když se sníží v důsledku technického pokroku ceny, zboží se stane dostupnější pro víc lidí, vzroste poptávka, musí se kvůli zvýšení výroby nabírat víc zaměstnanců, kteří mají pak dispozici víc peněz než předtím, ceny mohou stoupat a 'deflace' přechází v inflaci. Ovšem problém nastává, když se do cesty přirozeného vývoje postaví ambiciózní představitelé státní banky, kterým se nepodařilo 'cílovat inflaci' ;-)
  Kalka.
 • To RVHP II už dávno mělo být odpískáno
  17.10.2014 12:48

  Euro je mrtvě narozené dítě, které si prosadili euronaivisti ! Stalo se svěrací kazajkou evropských zemí !
  Jaka66
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.