Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa se pohybuje k bývalému japonskému modelu ekonomiky. A ten nebyl tak špatný

Evropa se pohybuje k bývalému japonskému modelu ekonomiky. A ten nebyl tak špatný

24.10.2014 13:00
Autor: Redakce, Patria Online

Japonský ekonomický model byl před implementací Abenomie navzdory obecnému přesvědčení dost silný. Soukromý sektor generoval nadměrné úspory, které byly vyváženy fiskálními deficity. Nízké náklady práce vedly k útlumu inflačních tlaků a monetární politika mohla zůstat velmi expanzivní s nízkými sazbami. Masivní úspory soukromého sektoru znamenaly, že veřejný dluh byl udržitelný. Nízká až negativní inflace vedla k tomu, že lidé považovali výši reálných mezd za přijatelnou, to samé platilo o reálných sazbách.

Je možné, že by Evropa směřovala ke stejnému ekonomickému modelu? Všechny charakteristiky popsaného japonského systému nyní lze na našem kontinentu nalézt. Soukromý sektor generuje nadměrné úspory, mzdové tlaky jsou velmi slabé. Veřejný dluh je sice vysoko, ale s ohledem na předchozí dva faktory je udržitelný. Nízká inflace zajišťuje přijatelnost reálných mezd a sazeb. Bohužel však nalezneme i strukturální rozdíly, které hrají v neprospěch Evropy. Mezi tyto strukturální faktory patří to, že výdaje na výzkum a vývoj jsou v Evropě mnohem nižší než v Japonsku. V Japonsku se také obecně více investuje a produktivní kapitál je v této zemi sofistikovanější.

Dřívější ekonomický model Japonska tedy využíval fiskální deficity k odčerpání nadměrných úspor soukromého sektoru. Vysoký veřejný dluh byl díky tomu a díky nízké inflaci udržitelný. Evropa současnosti se v mnoha ohledech tomuto modelu podobá. Jaká jsou s ním spojená rizika?

Pokud by se objevily inflační šoky, došlo by k poklesu reálných mezd a sazeb. Výsledkem by byl pokles poptávky v ekonomice a poptávky po vládních dluhopisech. Monetární politika musí být v takovém systému neustále velmi expanzivní, nesmí ovšem dojít k přílišnému oslabení měnového kurzu. Pak by totiž došlo k importu inflace. V tomto modelu také nejde snižovat deficity bez toho, aby předtím nedošlo k poklesu nadměrných úspor soukromého sektoru. Pokud by se vláda o snížení deficitů přesto pokusila, vedlo by to k oslabení ekonomické aktivity. A existuje samozřejmě možnost, že investoři přestanou věřit, že vládní dluhopisy představují bezpečná aktiva. Pak by došlo k růstu sazeb. I přes uvedená rizika ale nelze tvrdit, že by bývalý japonský model byl fundamentálně nestabilní. Jestliže nedochází k růstu rizikových prémií či inflace, je udržitelný i vývoj veřejného zadlužení.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Premiér Li: Čínská reforma hospodářského modelu nese zasloužené ovoce
11.9.2014 9:15
Čínské strukturální reformy zlepšují „kvalitu“ hospodářského růstu a s...
Oktoberfest - tam, kde se bujará radost schází s tvrdým obchodním modelem
30.9.2014 13:50
Říjen již klepe na dveře a jeho neodmyslitelnou součástí je již o minu...

Váš názor
 • Yapontsi
  24.10.2014 15:36

  A co je pozitivního na modelu, který "odčerpává úspory" (eufemismus?) soukromému sektoru, který jako jediný je schopen investovat efektivně a prostředky předává deficitnímu systému státního neefektivního rozhazování, korupce a kupování si voličských hlasů? Jako že Sony, Toyota, atd... maj úspory a místo aby je investovaly do zefektivnění výroby, prostředky jsou "odčerpány" ve prostěch investic ala Blanka, OpenCard a Pandur? To je opravdu ideál hodný podpory a následování!
  yaponets
  • Re: Yapontsi
   24.10.2014 18:36

   jedna se zrejme o pr clanek na objednavku ecb
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data