Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od módních investic do komodit ke geokomoditám

Od módních investic do komodit ke geokomoditám

19.11.2014 17:30

Můj pohled na zlato a komodity se už hodně dlouhou dobu nemění. Když jsem zde o nich psal naposledy, bylo to v tom smyslu, že jediný argument pro jejich investiční nákup je to, jak moc se od nich všichni odklání. Bylo to s nadsázkou a je celkem jasné, že tento kontrariánský přístup se zde nevyplácí. Spotřebitel má ale úplně opačný pohled na věc a vývoj na komoditách tak určitě není žádnou tragédií.

Čas od času tu aktualizuji pohled na zlatou cenu akcií. Tato cena je v podstatě indikátorem toho, jak moc lidé věří reálným, nebo finančním aktivů. Pokud roste víra v ty druhé, zlatá cena akcií (počet uncí zlata, za které si koupíme americký DJIA) roste. Pokud se naopak přikláníme k aktivům reálným, zlatá cena akcií klesá. K tomu obyčejně dochází v dobách hrozící inflace, či jiného šoku. Podle posledního vývoje to stále více vypadá, že jsme se rozhodně vydali do dalšího cyklu. Jinak řečeno, bylo dosaženo třetího velkého dna nevole k finančním aktivům a to na úrovni výrazně vyšší, než tomu bylo u dna předchozího. Tento další cyklus by tak měl přinést opětovný růst relativní atraktivity finančních aktiv a růst počtu uncí zlata, za které bychom si mohli koupit index amerických akcií DJIA .

sous1

Zdroj: MacroTrends

Asi to svádí to k tomu argumentovat, že pokles ceny zlata (absolutní i relativní k akciím) je dán tím, že Fed ukončil kvantitativní uvolňování. Já se nedomnívám, že faktické ukončení QE má takový vliv. I kdybychom se vžili do kůže zlatomilců, je zde otázka, zda by na cenu zlata měl mít vliv tok, či zásoba. Jinak řečeno, rozvaha Fedu už sice neroste, ale také (výrazněji) neklesá a konkrétní plán jejího poklesu je ve hvězdách. Zlato by tak podle výmarských rovnic klesat nemělo (zásoba peněz je podle hypersupermegainflačního uvažování stále vysoko). Podle mne to není faktický vývoj QE, ale postupné pochopení toho, že vedle peněžní nabídky tu jsou ještě takové „detaily“, jako je poptávka po bezpečných aktivech a likviditě, rychlost obratu peněz, či multiplikace. Kvůli nim ani zdaleka nemůžeme dávat rovnítko mezi rostoucí peněžní nabídku (QE, apod.) a vysokou inflaci, trhy si to už poměrně jasně uvědomují a samotné „tištění peněz“ (hodně zavádějící výraz) je už tak nevzrušuje.

Dalším významným argumentem pro to, že rozhodující není skutečný vývoj, ale naše porozumění tomu, co se děje (a hlavně tomu, co se neděje), je vývoj globální likvidity. Přestože americká likvidita vysychá (z hlediska toku, ne zásoby), globální likvidita k tomu má hodně daleko. Dokumentuje to následující graf od Fulcrum AM, z kterého plyne, že „otěže“ kočáru globální likvidity by měla převzít ECB a hlavně japonská BoJ:

sous2


Domnívám se tedy, že na zlato a v menší míře na komodity obecně doléhá změna pohledu investorů a mediálních masérů – posun od selektivní historie a teorie k relevantním úvahám o tom, jak nyní vypadá globální ekonomika. Tento rozdíl je důležitý – pokud by na komodity doléhal přímo vývoj likvidity, budou se v budoucnu chovat jinak, než když se mění samotný pohled na to, jaký dopad likvidita na ekonomiku má. Tj., druhý případ dává mnohem menší naděje na oživení trhu. Že byl tento faktor „nepochopení“ mnohem silnější u zlata (slabší u komodit, které mají širší reálné využití) ukazuje další graf. Ten porovnává cenu zlata s „průmyslovým“ komoditním indexem CRB. Ten je spíše než teoriemi o inflaci tažen vývojem v Číně, respektive reálné globální ekonomice:

sous3

Na dolarové ceny komodit má samozřejmě vliv i kurz dolaru. V rámci historicky nastavených měřítek si můžeme dokonce všimnout, že současný pokles ceny ropy odpovídá posílení dolaru ke koši měn (viz další graf). Což například dává trochu jiný rozměr úvahám o cenové válce šejků. Vidíme totiž pestrý příběh o tom, jak ukončení QE kombinované s agresivnější BoJ a ECB vede k posílení dolaru. To táhne dolů ropu a následně i americké těžaře a v budoucnu možná i spekulativní dluhopisový trh. Samotné QE přitom mohlo předtím mít pozitivní deflační efekt v tom, že uvolnilo podmínky na finančních trzích a toho vyššími investicemi využila řada firem, včetně oněch těžařů (kterým to umožnilo zvýšit těžbu ropy).

Jinak řečeno, i QE pomohlo zvýšení těžby a expanzi sektoru, aby ho potom zabrzdilo přes posilující dolar a klesající ceny ropy. Je to jen výsek z celkového obrázku a nerad bych, aby byl interpretován jako nějaké rozhodující argumenty proti a pro QE. V kontextu dnešního článku má ukázat, že přestože komodity už nejsou klíčovým globálním „monetárním“ aktivem (jejich bublina nehrozí spuštěním vysoké inflace), stále se s nimi ale musí počítat.

sous4

Vývoj na komoditách vlastně vnímám pozitivně a důvodem není to, že jsem zejména jejich spotřebitel. Když teď (snad) definitivně opadlo hypersupermegainflační uvažování, vrátí se tato aktiva (opět snad) do stavu, kdy bude hlavní hybnou silou (skutečný) fundament – nespekulativní a nefinanční poptávka a nabídka. Nuda ale s komoditami určitě nebude, naopak. Je tu totiž jasný trend ke „geokomoditám“ – k tomu, aby tato aktiva stále více ovlivňovala geopolitický vývoj. Vedle zmíněných šejků je evidentním příkladem Rusko.


Váš názor
 •  
  20.11.2014 15:22

  Pěkný grafy, pěkný článek. Aspoň něco tady za Patrii stojí za počtení.
  Nyk Lísn
 •  
  20.11.2014 10:57

  Díky za pěkné počtení. Sdílím názor vyjádřený v posledním odstavci ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře
23.4.2018
22:01Americké akcie nervózně vyčkávají na výsledky hospodaření
18:04Evropa na rozdíl od USA ztrácí naději na pozitivní investiční spirálu
17:54Index PX i DAX zavřely v zelené nule, USA s nejistotou v zeleném, Alcoa -9 %!  
17:19Summary: Halliburton se dívá na další kvartál s optimismem
16:56Region pod tlakem, koruna k euru slábne nad 25,40  
16:48Průzkum: Pro Czexit je pětina podnikatelů. Méně než loni
16:20Jednoduchý důvod, proč se na bitcoinu nafukuje jedna bublina za druhou
15:40Výsledky Philips neurazily, pozitivně vyčnívá diagnostika (komentář analytika)  
15:16Monetě dochází dech před dividendou, UBS Group - 3 %, USA naznačuje mírný růst
15:08Smíšené výsledky UBS Group posílají akcie dolů  
15:04Týdenní výhled: Evropu čeká ohodnocení od ECB i výkop výsledkové sezóny  
13:40Reuters: Energetické aktivity CEFC možná převezme CITIC Group
12:35Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém přenosu
11:55Brusel chce přesměrovat peníze z fondů EU ze střední Evropy
11:50Írán zakazuje obchodování s kryptoměnami
11:00Nálada v průmyslu dál klesá na nová roční minima
10:47PX bez jasného směru, německé Metro AG -8,87 %!
10:32Desetiletý výnos téměř na 3 procentech. Z obnoveného růstu těží dolar  
9:16Rozbřesk: Čekáme opatrné komentáře ECB
8:59Klesající Asie sledovala obchod a politiku, evropské trhy by ale mohly zahájit mírným růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30JP - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje starších domů