Před necelým měsícem, konkrétně 10. listopadu, ruská centrální banka vyhlásila na rublu volný režim, tzv. free float. Tímto opatřením se měnová autorita zřekla devizových intervencí, kterými v minulosti rubl silně podporovala. Banka si však nechala pootevřená zadní vrátka, neboť prohlásila, že intervence obnoví v případě „ohrožení stability finančního systému“. Tato situace nastala včera.
Ruská centrální banka v úterý prodala na devizovém trhu dolary v objemu 700 mil. a snažila se tak zachránit rubl, který je spíše v režimu volného pádu, než free floatu.
Za poslední tři dny rubl proti dolaru odepsal přes 8 % a také dnes pokračuje v pokořování svých historických minim. Aktuálně má jeden americký dolar hodnotu 54,4 rublů.
Devizové intervence v minulosti nebyly nijak úspěšné, rubl prakticky nepřetržitě od počátku roku oslaboval, intervencím navzdory (na začátku letošního roku byl kurzu 32,8 USDRUB). Ruská centrální banka již „spálila“ přes 111 mld. dolarů na devizových intervencích, které měly se zavedením free floatu skončit. Měnová autorita by totiž jinak mohla rychle přijít o veškeré devizové zásoby.
Pohyb na měnovém páru USDRUB zůstává mimořádně volatilní a poslední zprávy z ruské administrativy srážejí rubl ještě níže.
Ruský ministr hospodářství Alexej Veděv včera zveřejnil novou prognózu hospodářství pro příští rok. Ta byla revidována o plné 2 p.b. dolů, což znamená, že Rusko míří do recese. Původní výhled počítal s růstem 1,2 %, Veděv však oznámil, že pro příští rok jeho resort predikuje pokles o 0,8 %. Včera byl také oznámen konec plánované výstavby plynovodu South Stream. Podle šéfa ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexeje Millera je projekt za 40 miliard dolarů mrtev. Tlak na rubl vytváří také levná ropa a sankce Západu.
Ekonomické potíže se však zatím nepromítají do obliby ruského prezidenta Putina. Jeho popularita v Rusku je rekordní. Otázkou zůstává, zdali mu zhoršený hospodářský výhled oblíbenost nesrazí.
Zdroj: Bloomberg