Dubajský akciový index v dnešní obchodní fázi propadl o 7,42 %, což představuje největší jednodenní pokles od roku 2009. Padající ceny ropy s sebou stahují nejen burzovní index, ale také hospodářský výhled ropného království.

Za prosinec dubajská burza odevzdala 21,5 % a umazala tak většinu letošních zisků. V minulém roce přitom byla Dubaj považována za investiční ráj, protože od počátku roku 2013 do léta 2014 burza raketově narostla o 200 %. Situace se však s výplachem na ropě dramaticky změnila.
Cena černého zlata se propadá na svá pětiletá minima, aktuálně stojí barel ropy Brent 64,1 dolarů za barel. OPEC současně oznámil, že v příštím roce očekává nejslabší poptávku po ropě za posledních 12 roků. Největší těžař v rámci OPEC, Saudská Arábie, opakovaně signalizoval, že nehodlá na klesající ceny reagovat omezením těžby, protože trh s ropou se „nakonec stabilizuje sám“, jak prohlásil saudskoarabský ministr Ali Al-Naimi.

Cena ropy Brent se od počátku letošního roku snížila o 42 % a stále hledá své dno. Spekuluje se, že interval 60 až 65 USD by mohl pro ropu znamenat jistou podporu, protože reflektuje marginální náklady na těžbu z amerických břidlic a písků. Objevují se však i spekulace, že by se ropa mohla podívat až k hranici 40 USD/barel.
Zdroj: Bloomberg