Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína povede svět k lepší a čistější budoucnosti

Čína povede svět k lepší a čistější budoucnosti

12.01.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jestliže má svět zastavit globální oteplování, musí používat obnovitelné energie. Pokud se hledá ten správný model, může jím být překvapivě Čína. Je totiž široce přehlíženým faktem, že tato země prochází technologickou revolucí, jejímž výsledkem jsou prudký růst efektivity a nové způsoby využívání obnovitelných energií. Na Západě se o čínské snaze v oblasti obnovitelných energií často pochybuje. Skepse se týká zejména nové dohody mezi USA a Čínou. První země se v ní zavazuje, že do roku 2025 sníží emise alespoň o 26 %. Druhá by měla do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů ze současných 8 % na 20 %. Kritici poukazují třeba na to, že v Číně vznikne každých deset dní nová uhelná elektrárna.

International Renewable Energy Association očekává, že Čína bude muset investovat do obnovitelných energií 145 miliard dolarů ročně. Pak bude schopna rozšířit kapacity o potřebných 800 – 1 000 GW. V podstatě to odpovídá současným kapacitám uhelných elektráren v Číně či kapacitám celého energetického sektoru v USA. Ale i přesto nejde pouze o prázdné sliby. Čínská vláda chápe, že má-li uspokojit rostoucí poptávku po energiích, musí se vymanit ze závislosti na uhlí. Významná je i otázka energetické bezpečnosti. Ani uhlí, ani plyn prostě energetickou budoucnost Číně nezajistí.

Skeptici také nevnímají to, že stanovené cíle nepředstavují velký odklon od již existujícího trendu. Čína byla v roce 2013 největším investorem do obnovitelných energií, v oblasti solární energie předhonila i Německo. Domnívám se, že právě tento zdroj bude v čele nového technologického pokroku a investic, ke kterým v Číně dojde. Náklady zde jdou o 50 % níž než před třemi lety. Pokud bude tento trend pokračovat, dostanou se náklady podle mého názoru na úroveň uhelných elektráren.

Pozornost si zaslouží i změny v oblasti přenosových kapacit. Čína plánuje vytvoření systému, který propojí tisíce střešních panelů a dalších zdrojů, které leží blízko místa spotřeby elektrické energie. Jde o drastický odklon od současných centralizovaných systémů, které se spoléhaly na obrovské uhelné elektrárny a přenášely elektrickou energii na vzdálenost stovek i tisíců kilometrů. Nové chytré sítě pomohou snížit znečištění, omezit náklady a zvýšit spolehlivost.

Tradiční solární panely jsou tvrdé a těžké. Nyní se objevuje nová technologie s lehkými a flexibilními panely, čímž se rozšiřuje pole jejich uplatnění. Bude možné jich využívat třeba na střechách automobilů či v přenosných stanicích. Navíc jsou u nich výrazně nižší náklady na výrobu. Panely se nakonec mohou stát součástí každého produktu. Já se domnívám, že Čína bude v čele této revoluce, protože má nejen kapacity, ale i potřebný kapitál, talent a politickou podporu. Každá významná průmyslová revoluce byla vlastně revolucí v oblasti energetiky. Nejdříve jsme začali používat místo dřeva uhlí. Nyní přecházíme od tradičních fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Nepůjde o boj o zdroje, ale o zvládnutí technologií. Domnívám se, že Čína povede svět k lepší a čistější budoucnosti.

Autorem je Li Hejun z Hanergy Holding Group.

Zdroj: BeyondBrics




Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data