Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Trh s autodíly do roku 2020 vzroste o 125 miliard eur

Studie: Trh s autodíly do roku 2020 vzroste o 125 miliard eur

20.01.2015 12:53
Autor: ČTK

Světový trh s automobilovými součástkami se do roku 2020 proti loňsku zvýší o 125 miliard na 800 miliard eur (22,3 bilionu Kč). Loni průměrná zisková marže dosáhla rekordních 7,5 procenta. Klíčovými faktory růstu byly především meziroční růst automobilové produkce a vysoká míra využití výrobních kapacit na straně dodavatelů. Vyplývá to ze studie společností Roland Berger Strategy Consultants a Lazard.

Automobiloví dodavatelé v Česku jsou z velké části vlastněni globálními německými dodavatelskými skupinami. Na budoucí výhled již začíná mít vliv rostoucí nejistota především v německém průmyslu.

"Kromě toho nesmíme zapomenout na výrazný pokles ruského automobilového trhu, na který je český dodavatelský trh taktéž napojen skrze výrobce automobilů ve střední Evropě. Vysoká míra nejistoty ohledně budoucího vývoje tohoto trhu má za následek relativně konzervativní plány českých dodavatelů pro příští roky," uvedl Jan Sklenář z české pobočky Roland Berger.
Přestože v globálním měřítku byl loňský rok jeden z nejúspěšnějších, výkonnost jednotlivých skupin dodavatelů se výrazně liší. Například dodavatelé ze zemí NAFTA dosahují v průměru o jeden procentní bod vyšší ziskovosti než dodavatelé z evropských zemí. Velcí globální hráči dosahují nadprůměrně vysokých marží kolem osmi procent, zatímco ziskovost menších firem je spíše podprůměrná.

Výrobci zaměřující se na pohonné ústrojí a pneumatiky dosahují v rámci dodavatelské sítě ziskovosti přes osm procent. To je nejvíce ze všech segmentů, zatímco dodavatelé interiérových dílů se musí spokojit s průměrnou marží pět až šest procent.

"Nejdůležitější je schopnost neustále inovovat, a to platí napříč všemi produktovými segmenty. Dodavatelé nabízející inovativní produkty dosahují v průměru o dva procentní body vyšší marže než jejich procesně orientovaní konkurenti," uvedl šéf pražské kanceláře Roland Berger Roland Zsilinszky.

V příštích letech ale vyšší míra tržní volatility zapříčiní zpomalení růstu. Počty prodaných vozidel v Evropě s nejvyšší pravděpodobností zůstanou na současné úrovni a v zemích NAFTA se očekává pouze mírný růst. V některých zemích, například Japonsku, se spíše odhaduje pokles objemu prodaných vozidel. Růstový potenciál tak zůstává na trzích jako Brazílie či Indie, které by se po složitých letech 2013 a 2014 mohly vrátit zpět k výraznému růstu. Hlavním motorem růstu dále zůstává Čína, jejíž automobilový trh bude i v příštích dvou letech růst meziročně o zhruba šest až osm procent.

"Očekáváme, že současné tempo růstu objemu i ziskovosti u dodavatelů se v letech 2015 a 2016 nejspíše sníží, avšak marže i nadále zůstanou na slušné úrovni," doplnil Zsilinszky.


Čtěte více:

Optimisti zpátky v sedle, alespoň podle německého průzkumu ZEW
20.01.2015 11:13
Až do loňského října se názory na budoucí vývoj německé ekonomiky nepř...
Výsledková sezóna 4Q14 v ČR
20.01.2015 12:35
I do českých luhů a hájů se přenesla atmosféra vrcholného očekávání. S...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake
6:02Trhy za sebou mají nejlepší kvartál od roku 2020. Podle stratégů ještě mají kam růst  
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč