Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři jsou namlsaní dividendami a odkupy, letos bude těžké je nezklamat

Investoři jsou namlsaní dividendami a odkupy, letos bude těžké je nezklamat

20.01.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Dění na akciových trzích budou vždy doprovázet obavy z dalšího vývoje. I ty nejlepší plány mohou narazit na události, které leží mimo naši kontrolu. Říká se, že v delším období sázky na akcii vždy vyjdou, ale není tomu tak. Existuje dobrý důvod, proč akcie nabízí rizikovou prémii. Jaká jsou podle mého názoru největší rizika pro rok 2015?

Může přijít ziskový šok. Současné ceny akcií leží na rozumných úrovních, pokud vezmeme v úvahu tok hotovosti roku 2014. Dividendy a odkupy ale reprezentovaly neobvykle vysoký podíl na ziscích. V roce 2014 vyplatily americké firmy investorům 87,58 % zisků. To je méně než v letech 2007 a 2008, ale stále vysoko nad historickým průměrem 73,68 %. Ziskové marže pak leží nejvýše od roku 2001.

Nadcházející období tak otestuje jak vysokou výplatu hotovosti, tak vysoké marže. Projeví se to už brzy, protože pokles cen ropy zamíchá se čtvrtletními výsledky ropných společností. Tento pokles může být pro ekonomiku celkově pozitivní, na ziscích společností mimo energetiku se to ale okamžitě neprojeví. Dalším testem bude pomalejší ekonomický růst. Americké hospodářství si vede dobře, ale obchodované firmy jsou společnostmi globálními. V Evropě vidíme stagnaci, Čína zpomaluje a americké společnosti se budou muset snažit, aby generovaly růst zisků, který investoři očekávají.

Navíc je tu stále otázka krizí, nákaz a kolapsů. Pokud jsme se z vývoje roku 2008 nenaučili nic jiného, měli bychom si pamatovat, že vyloučit je nikdy nemůžeme. Jsme všichni součástí globální ekonomiky. Z toho těžíme, ale právě tak musíme počítat s tím, že krize se přelévají z jedné části světa do druhé. Pokud by se na akciový trh měla dostavit dokonalá bouře, vyžadovalo by to, aby se spojily problémy se zisky, ve stejnou dobu začaly růst sazby a zároveň se objevila nějaká krize.

Pravděpodobnost takové souhry faktorů je malá. Důvodem je i to, že kdyby měly kolabovat zisky, nedošlo by k poklesu sazeb. Na počátku každého roku hledím na další vývoj s nadějí, ale i s obavami. Doufám, že trhy proplují bez úhony vším, co se jim dostane do cesty. V současné době nevidím žádné důvody, proč bych měl měnit skladbu svého portfolia – zastoupení akcií, dluhopisů a reálných aktiv.

Zdroj: Blog profesora financí Aswatha Damodarana z New York UniversityČtěte více:

Halliburton zvýšil zisk - pomohla severoamerická divize, premarket + 2,2 %
20.01.2015 13:15
Společnost Halliburton, největší světový poskytovatel služeb a zařízen...
Morgan Stanley výsledky doplnila konkurenty, díru do světa neudělala
20.01.2015 13:51
Morgan Stanley doplnila své americké konkurenty a zveřejnila dnes hosp...
Johnson & Johnson - farmaceutická divize se dere vpřed
20.01.2015 14:09
Johnson & Johnson dnes ve 13:45 ohlásil svoje čtvrtletní výsledky. Tím...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data