V Číně to nevypadá úplně nejlépe. Růst mírně převyšující 7 % je sice stále pozoruhodný, ale ve srovnání s minulostí se nachází mnohem níže. Pravděpodobnost opětovného zlepšení leží nízko a měli bychom se tedy poohlédnout jinde. Kde můžeme nalézt další příběh velmi silného růstu? Slibných zemí je dost.
Rychleji než Čína bude letos pravděpodobně růst Srí Lanka, v budoucnu možná i Filipíny, Vietnam a Bangladéš. Z globálního pohledu ale nepůjde o nic přelomového a komoditní trhy to také příliš vzrušovat nebude. Existuje jen jedna ekonomika, která by se svým významem mohla Číně vyrovnat: Indie. Co se týče velikosti a příjmů na hlavu je na tom indická ekonomika nyní asi podobně, jako Čína před více než deseti lety. Znamená to, že i další vývoj bude podobný? Záleží to na schopnosti Indie zvýšit své úspory a posunout se směrem k výrobnímu sektoru. Jde o výzvu a je možné, že Indie podobného rozvoje jako Čína nikdy nedosáhne. Vlny ale bude dělat i v případě, že se bude pohybovat nižší rychlostí.
Graf ukazuje vývoj čínského produktu od roku 1981. Ten je porovnán s indickým produktem od roku 1992. Čínský produkt je nyní mnohem vyšší, trajektorie se ale vzájemně dost podobají:

Můžeme dokonce hovořit o tom, že v dané fázi rozvoje je na tom Indie o něco lépe, než byla Čína. Na druhou stranu to nemusí mnoho znamenat, protože fáze zrychleného tempa růstu má teprve přijít. Jinak řečeno, Indie bude muset zrychlit, ideálně by tempo jejího růstu mělo dosáhnout dvojciferných čísel. A to je výzva, v jejímž jádru stojí dvě věci. První z nich je růst produktivity, který se ale doposud vždy pohyboval za růstem produktivity v Číně. Co je příčinou? Odpověď najdeme v dalším grafu, který ukazuje podíl výrobního sektoru na HDP. V Číně je ve srovnání s Indií více než dvojnásobný:

V Indii najdeme mnohem vyšší podíl služeb, produktivitu je ale jednodušší zvyšovat ve výrobním sektoru. Pokud tedy chce Indie druhou zemi dohánět, musí zvýšit podíl výroby v ekonomice. Zde hraje významnou roli vládní politika, například v oblasti regulace či budování infrastruktury. Nová vláda toho v této oblasti slíbila mnoho. Indie musí zvýšit investice. Pohled na vývoj v Číně ukazuje, že když tam došlo k růstu investic, došlo také k dramatickému zvýšení národních úspor. To samé potřebuje také Indie, která už dnes nemá dost domácích zdrojů na financování investic. Takže před vládou leží skutečně nelehký úkol.
Autorem je Frederic Neumann z .
Zdroj: FTAlphaville, HSBC