Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak skončí Apple, Microsoft a Google?

Jak skončí Apple, Microsoft a Google?

12.02.2015 17:45

Google měl na konci roku 2014 v rozvaze 64 miliard hotovosti (dlouhodobý úročený dluh dosáhl 3,2 miliard dolarů). Microsoft drží 85 miliard dolarů hotovosti (a cca 20 miliard dluhu). Apple měl asi 25 miliard dolarů hotovosti (a asi 28 miliard dolarů dlouhodobého dluhu). Jasná známka, že jde skutečně o stroje na peníze (viz předchozí díl této série). Minule jsme se dívali zejména na jejich ziskovost a s ní související oblasti, dnes už půjdeme k samému jádru věci. Tedy k toku hotovosti. Apple se pyšní schopnostmi shrnutými v první tabulce:

bch1

Zdroj: FT

Apple dovedl v posledních pěti letech zvyšovat zisky, ale ještě více to platí o provozním toku hotovosti. V roce 2014 dosáhly jeho čisté zisky necelých 40 miliard dolarů, provozní tok hotovosti byl ještě o 20 miliard dolarů vyšší. Všimněme si také, že firma dokonce dokáže ždímat peníze i z pracovního kapitálu (6 – 7 miliard dolarů) a to při rostoucích tržbách. Klíčovým prvkem pak je, že Apple do provozních dlouhodobých aktiv investuje v posledních třech letech necelých 10 miliard dolarů ročně. Na akvizice a pro akcionáře (teoreticky i na snižování dluhu) mu tak v posledních třech letech zbývá 40 – 50 miliard dolarů.

U technologických firem není tak jasná hranice mezi CapEx a akvizicemi. Myslím tím to, že namísto vlastních investic jsou velmi často kupovány celé firmy. Pokud vezmeme do úvahy investice celkové, volného cash flow už je znatelně méně. Například v roce 2012 nezbylo po investicích skoro nic, V roce 2014 už to bylo ale cca 38 miliard dolarů (akvizice postupně klesají). Právě v roce 2012 začal Apple platit nesmělou dividendu, která ale od té doby vzrostla na loňských 11 miliard dolarů. K tomu v posledních dvou letech firma znatelně snižuje dluh (o 16 a pak 18 miliard dolarů). A přes odkupy také svou gigantickou hromadu hotovosti v rozvaze.

Celkový obrázek: Rostoucí dojná CF kravka, zatím ale s hodně neusazenými celkovými investicemi a hlavně tokem hotovosti k akcionářům. Vezměme si například, že pokud by se provozní CF ustálilo na 60 miliardách dolarů a celkové investice na 30 miliardách (10 CapEx a 20 ostatní), může firma bez syslení hotovosti vyplácet 30 miliard dolarů na dividendách (dluh zůstane konstantní)! Podobně si můžeme hrát s čísly dlouho, pointa je mimo jiné v tom, že současné dividendy (tedy vrabec v hrsti) nejsou nastaveny nijak agresivně. A nyní již Microsoft:

bch2

Zdroj: FT

Microsoft má nepřekvapivě podobný mustr CF v tom smyslu, že provozní CF výrazně převyšuje Capex. V roce 2014 tak firmě na akvizice a pro poskytovatele kapitálu zbylo necelých 27 miliard dolarů. I Microsoft ale doplňuje svůj CapEx výrazně vyššími akvizicemi a ostatními investicemi. Velký rozdíl od Applu je v tom, že dividendy se svou výší mnohem více blíží (někdy i převyšují) CF po investicích – i v tomto ohledu je tak Microsoft mnohem usazenější firmou. A co Google?

bch3

Zdroj: FT

Google je na tom z hlediska schopnost generovat volné cash flow ze všech společností nejhůře. Jeho provozní tok hotovosti je nejnižší – postupně roste z 11 miliard dolarů na 22 miliard v minulém roce. Jeho CapEx a celkové investice jsou ale proporcionálně zdaleka nejvyšší. Apple v roce 2014 investoval asi 37 % svého provozního CF, na CapEx dal asi 15 %. Microsoft investoval dokonce 59 % provozního CF, na CapEx dal asi 16 % tohoto CF (tedy podobně jako Apple). Google v minulém roce dal na CapEx asi 45 % provozního toku hotovosti a celkové investice byly jen o málo nižší, než provozní CF! Dividendy žádné, odkupy žádné.

Nepochybuji o tom, že řada čtenářů má o těchto společnostech a jejich produktech současných i plánovaných (a vysněných) mnohem větší přehled, než já. Všechny tři jsou stroji na peníze, pohled na jejich vnitřní fungování ale ukazuje, že fungují dost rozdílně – extrémy jsou Google na straně jedné a Microsoft na straně druhé. Mimo nezpochybnitelných úspěchů a průlomů těchto firem jsem zvědav i na to, zda se nakonec nestanou obětí toho, co je dostalo na vrchol. Tedy obětí neustálé honby za dalším průlomovým produktem. Tato honba totiž může skončit jen dvěma způsoby:

V tom lepším případě se firma pozvolna vyčerpá, pochopí, že nic netrvá věčně, a z hvězdy se stane dojná kravka v tom nejlepším korporátním slova smyslu. V tom horším případě se stane jiná věc: S rostoucím vyčerpáním bude růst i zoufalost a snaha odvrátit další fázi korporátního života. Provozní tok hotovosti a dosud nahromaděné zásoby tak budou házeny všemi možnými směry v naději, že přijde další zásah. Čím déle to bude trvat, o to zoufalejší tato snaha bude (Google?). Záchranou by pak byl jen náhlý závan sebereflexe, či prudký závan akcionářského aktivismu.

Na závěr pro jiné porovnání graf s dvanáctiměsíčními plovoucími zisky společností Apple, Microsoft a u celého trhu. Druhá firma přes všechnu svou sílu vlastně ani není schopna konkurovat celému trhu, zatímco Apple je úplně jiná liga. Možná to budete považovat za nedostatek imaginace, ale ideální budoucností pro Apple a jeho akcionáře je podle mne i přesto současnost Microsoftu (viz výše popsané scénáře). To ale není úvaha týkající se aktuálních čísel a informačních šumů.

bch4

Zdroj: FT


Čtěte více:

Výsledky 4Q14 Tesla Motors: o parník za očekáváním
12.02.2015 11:20
Včera večer po uzavření amerického trhu společnost Tesla Motors oznámi...
USA: Počet žádostí o dávky se zvýšil, trh práce však zůstává v dobré kondici
12.02.2015 14:46
V týdnu končícím 7. února požádalo v USA poprvé o dávky v nezaměstnano...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
12:20Micron je ve výhledu na další kvartál opatrný (komentář analytika)  
12:14Alon: Tahle recese je ženského rodu, a to bychom měli mít na paměti při otevírání ekonomiky
12:10ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:08ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:58Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
11:06Disney propouští víc než 10 % zaměstnanců (komentář analytika)  
10:50Prezidentská debata trhy nenadchla. Biden nepropadl, na programy nedošlo  
10:00Ranní káva Jana Bureše: Je oživení v roce 2021 v ohrožení? Sledujte záznam
9:55Disney propustí 28.000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
9:11Trigema Real Estate Finance a.s. - Neauditovaná účetní závěrka z 30.6.2020
9:11Rozbřesk: Turecko a Maďarsko stále v jednom forexovém košíku, favoritem po debatě Biden?
8:58Britská ekonomika, sužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi
8:52Philip Morris ČR v pololetí meziročně zvýšil tržby, ze zisku mu ale ubrala opatření kolem koronaviru
8:49Konfrontační prezidentská debata může brát ráno akciím vítr z plachet  
8:14Trump a Biden se střetli v chaotické a konfrontační debatě
5:54Natixis: Investuje se stále více, ale produktivita je v útlumu. Proč?
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a