Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Obavy z přísnější politiky Fedu potápí eurodolar i akcie

Rozbřesk - Obavy z přísnější politiky Fedu potápí eurodolar i akcie

11.03.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Akciové trhy a s nimi řada zranitelnějších měn z emerging markets nezažívá v posledních hodinách a dnech nejlepší období. Důvod je jednoduchý - hlavní tržní zápletkou jsou čas od času vracející se obavy z toho, že americká centrální banka bude muset přitvrdit svoji politiku.

A takové obavy mají opravdu reálný základ, neboť již příští středu zasedá Fed, resp. FOMC (výbor řídící měnovou politiku) a bude se muset vyrovnat s neopominutelným faktem, který říká, že americký trh práce je opravdu v dobré kondici. Jinak řečeno (ne)zaměstnanost dosahuje úrovní, které jsou slučitelné jen s velmi solidní konjunkturou a tento fakt přitom nemůže nijak zásadně zpochybnit ani argument, že mzdy stále rostou jen 2 % meziročně. Nominální růst totiž možná není nic moc, ale reálně (díky levné ropě, jež stlačila inflaci) dosahují přírůstky amerických mezd nejvyšších hodnot od roku 2006.

Příští týden ze strany FOMC tedy půjde o to, jak přeformulovat svoji rétoriku, aby si centrální banka uvolnila prostor k prvnímu zvýšení úrokových sazeb a také o to, že k němu může dojít již na červnovém zasedání Fedu. O tom, zdali k růstu úroků nakonec dojde (což je náš základní scénář), však mohou spolurozhodnout trhy. Pokud jejich obavy z brzké akce Fedu povedou k výrazným pohybům, které by utáhly finanční podmínky v USA (čti další zpevnění USD, růst dolarových úroků a rizikových marží), tak se FOMC může snadno takového vývoje zaleknout a bez ohledu na dobrou makroekonomickou situaci hodit zpátečku. Na takovém jednání Fedu by nebylo nic překvapivého - konec konců v nedávné minulosti jsme takovou reakci zažili již několikrát.

Region

Včerejší verbální intervence Vladimíra Tomšíka na korunu příliš nezapůsobily. Člen bankovní rady Tomšík včera komentoval toleranci ČNB vůči odchylkám od inflačního cíle a zdůraznil, že posilování koruny k hladině 27 EUR/CZK zvyšuje pravděpodobnost intervencí ze strany ČNB. Také guvernér Singer včera zopakoval, že ČNB bude tolerovat pohyb inflace okolo nuly, ale zároveň je připravena reagovat v případě sekundárních negativních dopadů klesajících cen ropy do české ekonomiky, přičemž připomněl, že nikdy nevyloučil posun hranice kurzového závazku. Za zmínku stojí i návrh vládního zákona současné vlády, který kdyby prošel oběma komorami parlamentu, by omezil pravomoci prezidenta při jmenování bankovní rady. Nicméně korunu žádná z těchto zpráv výrazněji neovlivnila. Oslabovaly naopak jak maďarský forint, tak polský zlotý, které spíše než domácí události ovlivnil výhled na zvyšování sazeb v USA.

Z pohledu regionálních událostí je dnešek nezajímavý, pozornost přitáhnou až páteční polská inflační čísla.

Dluhopisy

Pokračující tlak na evropské vládní výnosy, který vyplývá zejména z pondělního spuštění QE v eurozóně, se včera spolu s výprodejem akciových trhů projevil na amerických vládních výnosech. Výnosy poklesly podél celé výnosové křivky a to paradoxně i za asistence dalšího jestřábího výroku ze strany vedení Fedu. President dallaského Fedu Richard Fisher argumentoval, že úrokové sazby by měly jít ve Spojených státech vzhůru raději dříve a pozvolněji než později a rychle.

Proti proudu sestupujících výnosů v eurozóně jdou rostoucí výnosy řeckých vládních dluhopisů a to na pozadí zpráv z Atén o tom, že vládní rozpočet je v troskách a nová vláda hledá eura, kde se dá. Dokonce se zvažuje i o tom, že vláda sáhne na rezervy ve fondu sociálního zabezpečení, který obstarává výplaty penzí. To může naznačovat, že bez peněz MMF a zemí EU, tak může být default Řecka (a uvalení devizových kontrol) blíže, než jsme si mysleli.


Čtěte více:

O2 vyplatí dividendu 13 Kč/akcii (komentář analytika)
11.03.2015 8:37
Společnost O2 CR dnes ráno oznámila návrh výše dividendy z loňského zi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data