Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffettovy sázky: Moody’s

Buffettovy sázky: Moody’s

12.03.2015 17:30

Svět je plný paradoxů. Třeba Barry Ritholtz v souvislosti s dalším vzedmutím vlny buffettománie poukazuje na to, že pokud někdo sleduje jeho investiční styl, může se mu paradoxně hodně vzdalovat. Shrnul bych to tak, že WB svou osobnost jen extrapoluje do svého investičního přístupu a tím vzniká přirozený proces, který nese své výsledky. Můžeme tak tvrdit, že investovat jako on znamená investovat podle naše naturelu. Což může být i pravý opak toho, jak vypadá investorské chování věštce (viz „Hlavně neinvestujte jako Buffett“).

V této sérii, kde spolu hledíme na fundament firem, se ale hodně blížíme i formě Buffettova přístupu. Když se nyní o něm tak hodně hovoří, rozhodl jsem se učinit ještě jeden ryze praktický krok tímto směrem – podíváme se detailněji na to, jaké akcie nyní tvoří podstatnou část investičního portfolia Berkshire Hathaway. Konec konců, když už by někdo chtěl kopírovat doslova, ať nakoupí přesně to, co pan Buffett.

Ke konci roku 2014 tvořil 23 % portfolia BH podíl ve Wells Fargo. Rád bych čtenářovi pomohl s analýzou toho, jak na tom tato firma je a zda její akcie náhodou nepředstavují křičící, či alespoň šeptající „buy“ (či „sell“). Pro demonstraci jsem se zde sice pár bankám před časem věnoval, ale podle mého názoru jde většinou o firmy, které jsou v podstatě nečitelné a jejich hodnotu nejde určit ani s notnou dávkou sebezapření.

Portfolio BH:

Buffett BC 12.3. 1.png

Další firmy z žebříčku už jsou BH klasikou – žádná divočina, většinou jasný byznys model a tvorba hotovosti. Při pohledu na vysoký podíl Coca Coly se ptám, proč investiční guru tak moc věří této firmě a zároveň vůbec ne Pepsi? Dnes jsem ale vybral něco jiného – podíváme se spolu na v žebříčku poslední Moody’s. Jedním z důvodů je to, že před časem jsem se zde zabýval relativně podobnou Accenture, která rozhodně nebyla nezajímavá.

Moodys dokáže posledních pět let soustavně zvyšovat zisky i tržby. Jak podle pravítka. Zajímavý je pak pohled na generované návratnosti – návratnost investic je na 31 % a návratnost vlastního jmění dosahuje řádově čísel jinde nemyslitelných. Moodys je totiž další firmou, která má účetní (!) hodnotu vlastního jmění minimální (v roce 2014 dokonce mírně zápornou). Jde mimo jiné o extrémní, ale možná o to lepší příklad, jak málo vypovídající jsou někdy účetní data a hodnoty.

Buffett BC 12.3. 2.png

Zdroj: FT

Pohled na tok hotovosti dělá investorům také radost. Na provozní úrovni soustavně roste, v roce 2014 se vyšplhal na cca miliardu dolarů. CapEx je ve srovnání tímto tokem hotovosti minimální, ale občas proběhnou nějaké vyšší ostatní investice. I po nich ale hodně zbývá pro akcionáře.

Buffett BC 12.3. 3.png

Zdroj: FT

Firma soustavně zvyšuje dividendy a už dva roky také odkupy. Tok hotovosti k akcionářům tak v roce 2014 dokonce výrazně převýšil tok hotovosti po investicích. To znamená, že firma vyplatila více, než vydělala, tudíž si musela půjčit (a snížit zásobu hotovosti v rozvaze). Budeme tedy pana Buffetta podezřívat z toho, že přes své firmy napomáhá „neozodpovědné“ vlně dluhem financovaných odkupů? Asi ne. Povrchní pohled by ale byl hrozivý – firma s negativním vlastním jměním se zadlužuje, aby vyplatila více, než vydělá!

Moodys je členem trojky ratingových agentur, které mají výjimečné postavení na trhu. Projevuje se to mimo jiné na oné vysoké návratnosti investic. Po krizi existovaly velké tlaky na to, aby se současný systém ratingů a jejich používání změnil, vše ale v podstatě usnulo a v dohledné době se pravděpodobně nic nezmění. V reálu tu tedy máme přirozený/nepřirozený monopol generující haldu hotovosti a štědře obdarovávající akcionáře. Dlouhodobější vývoj cen akcie jim radost dělá asi ještě větší:

Buffett BC 12.3. 4.png

Zdroj: FT

Dejme tomu, že by firma byla krátkodobě schopná generovat CF po CapEx ve výši 900 milionů dolarů. Moodys má dost vysokou betu (1,61) a požadovaná návratnost by se tak měla pohybovat kolem 11 %. Kapitalizace dosahuje 19,24 miliard dolarů a zmíněné cash flow by na její ospravedlnění muselo dlouhodobě růst asi o 6,2 % (při CF ve výši 800 milionů dolarů je implikovaný růst na 6,6 %). Pokud bychom si jako měřítko vzali růst toku hotovosti v posledních pěti letech, trh je hodně skeptický. Ale takové měřítko by asi bylo příliš měkké. Každopádně pan Buffett se evidentně nedomnívá, že by současné implikované růsty už byly příliš vysoko, jinak by už akcie asi nedržel.


Čtěte více:

Americký maloobchod zchladila tuhá zima
12.03.2015 13:45
Americké maloobchodní tržby nečekaně zpomalily, v únoru klesly o 0,6 %...
Jiří Rusnok exkluzivně pro Patrii: Jsem zastáncem vstupu do eurozóny, jedná se však o politické rozhodnutí
12.03.2015 14:34
Prezident republiky Miloš Zeman by rád viděl stávajícího vrchního ředi...
Kvantitativní uvolňování dál snižuje výnosy, vlády emitují nové dluhy
12.03.2015 16:12
Dluhopisové výnosy zemí eurozóny dnes pod tlakem nákupů Evropské centr...

Váš názor
 •  
  13.03.2015 11:35

  článek pozor na buffa'' je holý nesmysl.jen někdo neunese vlastní neschopnost.Buffet prodává,jen když k tomu má opravdový důvod,není to spekulant,jako většina.
  rol
 • Pozor na Bufa
  13.03.2015 9:31

  Buffet se chova stejne jako cesti zlatokopove po revoluci, kteří se zmocnili firmy, rozprodali a polozili ji, s tim, ze Buf je samozrejme setrnejsi. ale kupuje postupne firmu, te tim stoupaji akcie, jakmile muze, tak vyhlasuje postupny odkup vlastnich akcii takove firmy (napr. ted u Moody´s, jak je zde psano), tim opet zvysuje cenu akcii, pak najednou vse proda (dřív napr. Washington Post, Philips..). Jednoduse, koupi, zvedne cenu akcii a se ziskem proda. Nic nového, vyhoda velkého hrace. Takze pozor na to, co ma a třeba brzy proda, pak akcie poleti dolu.
  Katka
 •  
  13.03.2015 8:44

  W.B kdysi vlastnil podíl pepsi,stačí se podívat na historické držby akcií ,vlastnil a dost dlouho třeba i texas instrumenst a s obřím ziskem.v duchu své ivestiční filozofie zjistil,že cocacola je lepší značka a vždy byla. nežli pepsi.WB neprodává své akcie ani v dobách nadhodnocení trhu,jako tomu je teď nebo třeba v roce 2007/8...on není fond.proč by tedy teď prodával?ono není vůbec jednoduché přehazovat miliardy dolarů a pak to vysvětlovat ostatním akcionářům a komisi pro cenné papíry.konec konců ,ty opravdové ponikové perly WB kupuje celé.viz BNSF atd.
  rozens
Aktuální komentáře
23.06.2021
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (05/21 Q2, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m