Ukázalo se, že různé teorie o tom, kam zmizel Vladimír Putin, jsou dost přehnané. Hovořilo se o tom, že zemřel, že je vážně nemocen, nebo že se mu narodil potomek. Jeho absence trvala více než deset dní a to stačilo na vytváření různých šílených úvah. Trhy nad nimi ale zívaly. Kurz rublu se v podstatě nezměnil, akcie mírně oslabily. Podle jejich chování by nikdo neřekl, že se spekuluje třeba i tom, že Putin byl svržen svými radikálními odpůrci. Jak je možné, že trhy podobným úvahám vůbec nevěnovaly pozornost?
I v Rusku pravděpodobně platí, že to nejjednodušší vysvětlení bývá to správné. Paul McNamara z GAM v této souvislosti poukazuje na to, že insider informace jsou v netransparentních systémech velmi běžné. To, že na rublu nedošlo k žádným výprodejům, je podle něho od počátku jasným důkazem, že s Putinem se nic vážného nedělo. U Ruska nesmíme zapomínat, že v jeho čele stojí oligarchové a vše je organizováno tak, aby z toho měli prospěch. Pokud jim něco může vydělat peníze, peníze jim to vydělá. A platí to zejména o nových zprávách, které ještě nebyly zveřejněny.
Naznačuje to i studie, kterou vytvořili Felipe Silva a Ekaterina Volkova. Studie se zaměřovala na ruský akciový trh předtím, než došlo k zabrání Krymu. Několik dní předtím insideři v očekávání následných sankcí ve velkém objemu prodávali. McNamara tak tvrdí, že kdyby došlo k puči, insideři by o tom věděli a projevilo by se to na trzích. K ničemu takovému ale nedošlo. Zdá se tedy, že když Putin kýchne, rubl z toho chřipku nedostane. Kdyby se mu ale přihodilo něco vážnějšího, pak těžko říci. Dokonce ani lidé ze samotného Kremlu nejsou dost dobří kremlologové na to, aby věděli víc.
Jaký je tedy skutečný důvod, proč trhy při Putinově zmizení nepanikařily? Je to insider trading. Při pohledu na následující graf je přitom těžké tvrdit, že by na kurz rublu (bíle) mělo doposud vliv něco jiného než cena ropy (žlutě):

Autorem je Matt O'Brien.
Zdroj: The Washington Post