Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovinsko už není „dalším Kyprem“, Chorvatsko se zvedá jen velmi pomalu

Slovinsko už není „dalším Kyprem“, Chorvatsko se zvedá jen velmi pomalu

20.03.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Slovinsko a Chorvatsko jsou sousedé, obě země tvořily součást bývalé Jugoslávie a nyní jsou členy EU. Jedna z nich se ale těší pozoruhodnému oživení z bankovní krize, zatímco druhá vykazuje pouze záblesky zlepšení po šesti letech bez růstu. Slovinská ekonomika rostla minulý rok o 2,6 %, chorvatská klesla o 0,4 %. Rozdíl v tempu růstu by se měl letos snížit – Slovinsko by mělo zpomalovat, zatímco Chorvatsko zrychluje a nechává ty nejhorší roky za sebou. Jeho hospodářství by mělo těžit z rostoucích exportů a fondů poskytovaných z EU. Naopak v případě Slovinska se projeví menší dynamika exportů a útlum financování ze strany EU. I tak by ale měla tato země nadále udávat tempo a Chorvatsko by se mělo držet za ní.

Není to tak dávno, kdy se o Slovinsku hovořilo jako o dalším Kypru. Dnes ovšem dosahuje tempa růstu, které leží na dvojnásobku průměru EU. Jeho ekonomika je zaměřena na exporty, a ty rostly v posledním čtvrtletí minulého roku meziročně o 8,4 %. Země těží z oživení v eurozóně a pomohly jí i finance z EU zaměřené na investice do infrastruktury. Rovněž vládní výdaje se zvýšily, jejich meziroční tempo růstu dosáhlo v posledním čtvrtletí minulého roku 1,2 %. Šlo o první zvýšení této položky po čtyřech letech úspěšné fiskální konsolidace. Poptávka soukromého sektoru ale zůstává i nadále slabá, což je v jihovýchodní Evropě typické.

Ivan Drazetic z InterCapital Securities říká, že „letos se čeká nižší tempo růstu, které bude odrážet menší tok financí z EU“. Ty totiž v minulém roce dosáhly mimořádně vysoké výše. Spotřeba domácností bude podle něho pravděpodobně stagnovat. Vláda by měla snížit deficit z 5,5 % v roce 2014 na 3 % v roce letošním. Celkově by slovinská ekonomika měla v roce 2015 dosáhnout růstu ve výši kolem 2 %. Zároveň se projeví „importovaná deflace“ a nezaměstnanost se bude dát držet na vysokých 10 %, tvrdí ekonomové z InterCapital Securities.

Hypo Alpe Adria je optimističtější, protože čeká 2,3% růst, který by měla táhnout silnější poptávka z EU, nižší ceny ropy a lepší důvěra odrážející program kvantitativního uvolňování prováděný Evropskou centrální bankou. InterCapital čeká, že růst slovinské ekonomiky se v roce 2016 zvedne na 2,5 %. Slovinské banky jsou dnes už vnímány jako bezpečné, protože prošly programem rekapitalizace.

Chorvatsko na konci minulého roku také pozitivně překvapilo, i když růst ve výši 0,3 % určitě není známkou silného oživení. Za celý rok došlo k poklesu ekonomiky ve výši 0,4 %, na konci roku pomohly zejména sílící exporty. Objevují se také známky toho, že poptávka soukromého sektoru už neklesá tak rychlým tempem. Veřejné výdaje klesly meziročně o 0,5 %. Celkově se zdá, že pro nejmladšího člena EU také svítá na lepší časy.

InterCapital očekává, že letos poroste chorvatská ekonomika o 0,4 %, protože země by měla získat téměř 1 miliardu eur z EU fondů (dvojnásobek částky z roku 2014). Měla by také přestat klesat spotřeba domácností. Banka tvrdí, že „odeznívající efekt oddlužení domácností a korporátního sektoru by dokonce mohl vést k takovému oživení poptávky, které by eliminovalo nižší růst exportů“. Oživení by pak mělo získat na větší síle v roce 2016, růst HDP by měl podle očekávání dosáhnout 1 %.

Hypo a Erste Bank ale podobný optimismus nesdílí. Letos podle nich přijde stagnace a možná další pokles. Trh práce bude dále stagnovat, přímé zahraniční investice se budou držet v útlumu. Kvůli volbám se může stát, že rozpočtový deficit dosáhne 5 % HDP, což by se nelíbilo Bruselu. Mezi největší rizika ale patří možná krize zdravotního systému. Chorvatská vláda tvrdí, že provádí bolestivé reformy. Předkrizová tempa růstu byla podle ní nafouklá realitní bublinou a dnešní utlumený růst by měl být vnímán v tomto kontextu. Je ale pochopitelné, že se Chorvaté na svého severního souseda dívají s určitou mírou závisti.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Německo zvažuje zdanění emisí CO2, špatná zpráva pro energetiky (+ komentář analytika)
20.03.2015 11:14
Německo uvažuje o zavedení daně za nadměrné vypouštění CO2. Tento krok...
TopFiveTech - Apple (DIP) vstupuje do klubu výjimečných DJIA
20.03.2015 13:00
Tento týden byl zase nabušený novinkami v rozžhaveném světě technologi...
Ukrajinská ekonomika loni propadla o 6,8 %
20.03.2015 13:14
Hrubý domácí produkt Ukrajiny se loni propadl o 6,8 procenta, zatímco ...

Váš názor
 •  
  21.03.2015 14:42

  Roční slovinský export na hlavu je 13 600 USD, chorvatský 3 300 USD a kyperský pouhých 2 200 USD. Otázkou je, zda turistický průmysl v Chorvatsku a na Kypru kompenzuje výše uvedený rozdíl, spíše ne.
  Vlado
 •  
  20.03.2015 15:28

  slovinci jsou pracovití a chorvati se válej a čekaj na 3m.sezonu kdy dělaji na turizmu .
  dave
Aktuální komentáře
22.01.2020
9:14Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavirus
8:56Sázka na Netflix se zatím vyplatila, evropské futures se zelenají  
8:44Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla v prosinci jedenáctý měsíc v řadě
6:05Zambie, aneb pohled na budoucnost čínského financování v Africe
21.01.2020
22:07Wall Street ustoupila ze svých maxim, Tesla +7 %
17:26Tudy ne, přátelé
16:55Akcie se otřepávají z virové nákazy, dluhopisům se daří dál  
15:36K překonání konsenzu pomohlo Halliburtonu zahraničí, doma to na obrat nevypadá  
15:15UBS otevřela evropskou výsledkovou sezónu zklamáním (komentář analytika)  
14:39Artus: Co by mohlo spustit „dluhovou pohromu“
13:14Trump: Dohody s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století
11:50Čínský virus ohrožuje lidské zdraví i trhy
11:39ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v lednu stoupla
11:00TESLA KARLÍN, a.s. - Informace z jednání valné hromady společnosti TESLA KARLÍN, a.s.
10:42Asijská nákaza zasáhla i evropské akcie  
10:38Investiční tip Netflix: Výjimečně sázíme na výsledky  
10:22Tomáš Holub z ČNB: Důvody pro stabilitu i zvýšení sazeb jsou hodně vyrovnané
9:45Bance UBS loni kvůli nízkým úrokům klesl zisk o pět procent
9:20Rozbřesk: MMF zhoršuje globální výhled, startuje setkání v Davosu
8:56Začíná Světové ekonomické fórum, Francie se s USA dohodla na oddálení cel. Evropa míří do červeného  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů