Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Osm pravidel, jak jednat s Čínou

Víkendář: Osm pravidel, jak jednat s Čínou

18.04.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V poměrně blízké budoucnosti se Čína dostane na pozici největší ekonomiky na světě. Svůj vliv se snaží zvyšovat v celé Asii, jde o největšího světového věřitele, kterému Spojené státy dluží téměř 1,3 bilionu dolarů. Vztah mezi Spojenými státy a Čínou je v současné době tím nejdůležitějším bilaterálním vztahem na světě. Jako člověk, který Čínu navštívil více než stokrát a strávil více než 25 let jednáním s jejími zástupci, bych rád prezentoval osm základních pravidel, podle kterých bychom se měli směrem k Číně chovat.

Za prvé, pomáhat jen těm, kteří si chtějí sami pomoci. Pokud Spojené státy prosazují liberalizaci trhů a otevírání čínské ekonomiky, pomáhají tím domácím reformním silám dosáhnout jejich ekonomických cílů. Čínské vedení často používá vnější tlak k prosazení potřebných změn. Například v roce 2013 bylo jednání o dohodě týkající se investic využito pro nastartování domácích reforem.

Za druhé, v temnotě se nezrodí nic dobrého, je třeba používat světlo. Podpora čínských reforem znamená tlak na větší transparentnost a příklon ke globálně používaným standardům. Transparentnost je nejlepším způsobem boje s korupcí a posílí důvěru čínských občanů i důvěru zahraničních investorů ve vládu práva a ve vládu samotnou. Měli bychom požadovat, aby Čína poskytovala pravdivá data týkající se širokého spektra oblastí od kvality ovzduší až po vládní finance.

Za třetí, musíme hovořit jedním hlasem. Čínský rozhodovací systém funguje nejlépe, pokud existuje jedna jasně daná vůdčí osobnost, která určuje směr a konsenzus pod ní. Pokud na straně Spojených států neexistuje její jasný protipól, Číňané jsou často zmateni tím, s kým mají hovořit. Nesčetněkrát jsem byl z jejich strany například tázán na to, kdo má v USA vlastně na starosti vztahy s Čínou.

Za čtvrté, Čína potřebuje lepší místo u jednacích stolů. Čína by měla hrát významnější, ale také zodpovědnější roli na mezinárodním poli a v institucích, jako je Světová obchodní organizace. Měla by pomáhat globálnímu ekonomickému systému, který tak významně pomohl jí samotné. Měli bychom být připraveni na pragmatické kompromisy a požadovat je i od Číny.

Za páté, Spojené státy musí ukázat svou vůdčí roli v zahraničí. S Čínou musí soupeřit z pozice síly. Měly by obnovit svou dominanci v Pacifiku, podpořit větší ekonomickou integraci zemí Severní Ameriky, podpořit vznik oblasti volného obchodu napříč celým Pacifikem. Nic jiného by nepřitáhlo zájem Číny tolik jako právě toto partnerství.

Za šesté, je třeba najít více způsobů a oblastí, kde si můžeme říci „ano“. Namísto snah o přesvědčování Číny, že náš přístup je nejlepší, bychom měli tvořit politiku dohromady. Spojené státy nemohou řešit problémy čínské ekonomiky o nic více, než může Čína řešit problémy ekonomiky americké.

Za sedmé, musíme se vyhnout překvapením. Nevzpomenu si ani na jednoho čínského zástupce vlády či nějaké firmy, který by na jednání přišel nepřipraven. Naopak. Přípravě se věnují pečlivě a často je překvapí náš konsenzuální proces rozhodování, který někdy mění věci na poslední chvíli. Takové změny mohou komplikovat jednání a měli bychom se jim vyhýbat.

Za osmé, musíme jednat způsobem, který odráží čínskou realitu. Naše jednání by mělo být založeno na faktech a ne na snech a přáních. Čína se od USA velmi liší a my nemůžeme jednat na základě toho, že chceme, aby byla jako USA. Musíme mít maximum informací o tom, co se v této zemi děje, věřit si a být realističtí ohledně toho, co lze v dané situaci dokázat.

Autorem je bývalý ředitel Goldman Sachs a ministr financí americké vlády Henry Paulson.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Noble – investiční kamikadze?
16.04.2015 17:45
Takový 20 % dividendový výnos může mít za sebou hodně zajímavý fundam...
Rozbřesk - Putin směrem k Rusku: jsme z nejhoršího venku
17.04.2015 9:10
Vladimír Putin oznámil včera Rusům, že jsou z nejhoršího venku. V tele...
Schlumberger zruší 11.000 míst kvůli levnější ropě
17.04.2015 8:41
Společnost Schlumberger, největší světový poskytovatel služeb v ropném...

Váš názor
  • Slabé
    18.04.2015 10:42

    V bodech je sice naznačena pragmatičnost a jednotnost vnímání věcí v Číně, ale málo, oni sjednocují 1,3 mld národ Hanů, Západ si hraje na nondiskriminačního četníka, což je pouze iluze šířená tiskem, nikoli skutečnost
    robelix
Aktuální komentáře
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.