Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nevěřte povrchním tvrzením o dalším oslabování eura

Nevěřte povrchním tvrzením o dalším oslabování eura

20.04.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Když euro začalo na počátku roku 2014 oslabovat, většina analytiků najednou změnila svá předchozí očekávání a začala hovořit o prudkém propadu kurzu společné evropské měny. Ten se podle těchto názorů měl dostat až pod paritu k dolaru. Podobná tvrzení měla evidentně dopad na celková očekávání na trhu a řada investorů a firem se snažila proti propadu kurzu eura zajistit. Očekávání se nakonec stala sebenaplňujícím se proroctvím a kurz eura k dolaru se posléze dostal až na úroveň 1,05.

Úvahy o oslabení eura byly podle našeho názoru lehkovážné a povrchní a je politováníhodné, že se nakonec kvůli zmíněnému sebenaplňujícímu se proroctví vyplnily. Čemu bychom namísto běžně uváděných argumentů měli věnovat pozornost, abychom odhadli kurzový vývoj s maximální přesností? V roce 2014 hrál klíčovou roli relativní výhled týkající se americké a evropské ekonomiky. Analytici by ale měli přehodnotit sílu amerického oživení. Spojené státy totiž ovlivňuje několik negativních šoků, včetně poklesu investic a produkce v ropném sektoru a sektorech, které s nimi souvisejí. K tomu se přidává posílení dolaru, které se už začíná projevovat na exportech. Negativní roli hraje i zhoršující se ekonomická situace v Brazílii a Číně a celkový růstový výhled pro Spojené státy se tedy zhoršuje. Letos by růst americké ekonomiky mohl dosáhnout asi 2,5 %. Fed tedy bude sazby zvyšovat jen velmi opatrně a pomalu, což snižuje pravděpodobnost dalšího posilování dolaru.

Není také pravdou, že by kvantitativní uvolňování výrazně změnilo tok kapitálu na dluhopisových trzích v eurozóně. Zahraniční investoři se sice z těchto trhů na konci roku 2014 stahovali, ale v prvním čtvrtletí tohoto roku se zase vrátili. Kvantitativní uvolňování má navíc pravděpodobně pozitivní dopad na evropské akciové trhy. Ty tak lákají zvýšené množství investorů ze zahraničí a celkový pohyb kapitálu tak nenaznačuje, že by euro mělo oslabovat. Jeho oslabení je taženo pouze krátkodobými spekulativními pozicemi (otevíráním krátkých pozic) a hedgingem. Jde tak o situaci, která se může velice rychle změnit. Platilo by to zejména v případě, kdyby euro začalo posilovat kvůli zhoršujícímu se optimismu ohledně vývoje v americké ekonomice. Pak by došlo k uzavírání krátkých pozic a euro by velice rychle posilovalo dál.

Z grafu je vidět vývoj kurzu eura k dolaru a vývoj čistých otevřených pozic na euru (v tisících, osa vpravo). U obou došlo ve druhé polovině roku 2014 k prudkému propadu:

natixis

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Německý ZEW a Ifo, Řecko, O2 CR ... týdenní výhled
20.04.2015 11:00
Tento týden dorazí dubnová sada důležitých měkkých indikátorů z eurozó...
IPO Watch - krotiči Big Data z Apigee jdou na burzu
20.04.2015 12:12
V sedmnáctém týdnu se chystají tři IPO. Jsou to Viking Therapeutics In...
Jak se trhy připravují na Grexit
20.04.2015 12:59
Drama vyjednávání o řeckém dluhu pokračuje i po víkendu, během kterého...
Hospodářské výsledky Halliburton v 1Q15
20.04.2015 13:14
Společnost Halliburton představila před otevřením burzy na Wall Street...
Morgan Stanley má za sebou nejlepší kvartál od konce krize, premarket +1,6 %
20.04.2015 14:11
Americká investiční banka Morgan Stanley představila před otevřením bu...

Váš názor
  •  
    20.04.2015 15:54

    A co uděla s Eurem bankrot Řecka?
    Jan Planička
    • Problém když rozhodují politici místo ekonomů.
      21.04.2015 11:23

      Můj pohled je, že Řecko eurozónu opustí, když ne teď, tak za pár let s podstatně větším dluhem,...Pokud si nemohou devalvovat vlastní měnu, což prostě EURO nemohou , tak je zle. Je to podle mého jediný způsob jak mohou nastartovat ekonomiku tím, že prostě budou levnější, pravda za skokově výrazné snížení životní úrovně. Dosavadní způsob stejně jenom oddaluje totální krach a brutální nezaměstnanost, což taky životní úroveň nezvyšuje. Ty bláboly ohledně přijetí EURA v ČR jsou k ničemu, proč se cpát do měny, která má potíže. Vždyť je dlouhodobě díky ČNB vůči koruně stabilní tak když budeme korunám říkat EURO nic se nezmění :-), kupní síla se prostě ukotvením koruny k euru nemění.
      pepé
      • Re: Problém když rozhodují politici místo ekonomů.
        21.04.2015 11:37

        ale proc by ji startovali? aby byli levnejsi nez nekdo jiny? vzdyt ten jiny pak taky zlevni a reci zas budou muset zlevnovat svoji pracovni silu.. vzdyt se zamysli nad tim co jim radis! ekonomika byla o nesplnitelnem slibu, ze se kazdy muze mit dobre, kdyz bude jeji soucasti. lidem evidentne dochazi sily tomuto dele verit! tak se probud a nerad jinym, ze maji nastartovat rozbitou hracku zalozenou na slepe vire!!!!!!!!!!!! ekonomika je jen jina forma nabozenstvi. lidi jsou schopni kreace i bez penez. laskave si to uvedom.
        Azb
        •  
          21.04.2015 16:07

          Proboha, co to píšeš za blábol, Azbe? Vždyť ti není vůbec rozumět! Že kašleš na velká písmena na začátku věty, to je jedno, ale ty bolševické kecy o kreaci společnosti bez ekonomiky nikoli bez ekonomie - sic!) a peněz...!? Zírám!
          Niemetz
    •  
      20.04.2015 16:46

      Přesně to stejné, co udělal bankrot Kalifornie s USD.
      ..
      •  
        21.04.2015 16:06

        Proboha, co to píšeš za blábol, Azbe? Vždyť ti není vůbec rozumět! Že kašleš na velká písmena na začátku věty, to je jedno, ale ty bolševické kecy o kreaci společnosti bez ekonomiky nikoli bez ekonomie - sic!) a peněz...!? Zírám!
        Niemetz
      • pro Azb.
        21.04.2015 12:04

        Hádat se nehodlám, předpokládám že když 11/2014 ČNB devalvovala korunu ostatní nedevalvovali své měny. Tak než něco takového napíšeš se pokus sám zamyslet. Ano žijou si nad to, co dokážou vyprodukovat, na tom se snad schodnem. Tím bych to uzavřel.
        pepé
      • vyborná reakce na komentář
        21.04.2015 10:11

        Toto je podnětná a inspirující informace.Škoda , že takových není víc. Člověk by měl kvalitnější pohled na věc. Ale co se tyče srovnání s Kalifornii, viděl bych tady jeden problém. Pokud by Řecko zbankrotovalo a ponechalo by si Euro,proč by to samé nechtěli udělat i další? To je to , z čeho si myslím,že má zbytek EU strach a nechce to připustit. Nevím, jak probíhal bankrot Kalifornie, ale má představa je taková, že se vyhlásí platební neschopnost, dluhy se smažou a jede se dál. Ale po pravdě nevím, jak probíhá bankrot státu z pohledu mezinárodního práva.
        • Jáj, Plánička, vraj sa to robí potichučky,
          21.04.2015 10:21

          no neviem, či to nepíše dajaký komunistický sviniar: http://blog.investujeme.cz/blogs/prokupek/index.php/2014/02/15/finan-ni-krize-islandska-revoluce-a-nasl
          Šaňo
    • dobrá otázka
      20.04.2015 16:33

      oslabí, co může jiného, a hlavně každý další exit bude slábnout
      Bo
Aktuální komentáře
01.12.2023
22:02Amazon překvapil novou spoluprací se SpaceX  
17:39ČEZ dokončil prodej svého podílu ve společnosti AKCEZ tureckému investorovi Torunlar Group
17:202024: Pokles výnosů a reinverze výnosové křivky?
16:59Slabá data americké akcie přešly a čekají na šéfa Fedu  
16:34Americké továrny v listopadu aktivitu nezvedly a dál propouštějí  
16:19Obchodníci díky rychle klesající inflaci plně počítají se snížením sazeb ECB v dubnu. Peněžní trhy vidí rovněž 45% šanci na snížení už v březnu
14:59Jaromír Strnad: Nasdaq strmě roste. Potenciál Nvidie ještě nevyprchal
14:32Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 269,1 mld. Kč
14:00Než otevře Wall Street: kryptoměny, Dell, Tesla, Pfizer, Paramount  
13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:14ECB zvýšila Societe Generale požadavky na rezervy
12:38Perly týdne: Cybertruck jako samostatná kategorie, návrat inflace k 2 % a opomíjené evropské banky
11:15Ifo: Německý automobilový průmysl pohlíží do budoucna dál s obavami
11:12Podpoří Powell sázky na pokles sazeb? Česká ekonomika zklamala, ISM by nemuselo  
10:56Česká ekonomika klesá výrazněji. Sazby dolů již v prosinci?
10:31Komentář: Průmysl brzdí, tuzemská ekonomika balancuje na hraně recese
9:51Česká ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 procenta, ČSÚ zhoršil odhad
9:11Rozbřesk: Nejnižší inflace v eurozóně od roku 2021 je holubičím signálem i pro ČNB. Prozradí něco Powell před prosincovým zasedáním Fedu?
8:56Listopad přinesl výrazné zisky a úvod prosince zatím nevybočí. Tesla představila Cybertruck  
8:37Tesla odkryla některé podrobnosti Cybertracku. Nový model automobilky po čtyřech letech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data