Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpad Blízkého východu a nástup Islámského státu

Rozpad Blízkého východu a nástup Islámského státu

26.4.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Otomanská říše v sobě zahrnovala řadu jazyků a náboženství, o kterých ale evropské země nic moc nevěděly. Když tedy došlo k jejímu dělení, byly vytvořeny často velmi umělé hranice. Je to patrné i z toho, že je najednou tvořily přímé čáry, které nerespektovaly realitu. Vznikly tak nerovnováhy, které se staly základem brutálních režimů. Příkladem je Sýrie či Irák, kde dlouhodobě docházelo k potlačování práv většiny pod vládou menšin.

Nicméně je možné, že tato éra končí. Sýrie a Irák už se v podstatě nedají považovat za fungující státy, velká část jejich území je mimo vládní kontrolu. Nástup Islámského státu představuje přímý odraz kolapsu celého regionu. Bývalý americký velvyslanec v Turecku a Egyptě Francis Ricciardone k tomu řekl, že „jsme svědky rozpadu postotomanského řádu, který se projevuje rozpadem celých států“. Islámský stát je podle něho jen jednou částí celého procesu a zaplňuje vytvořené vakuum.

Rozpadají se zejména země, které byly vytvořeny před sto lety evropskými kolonisty. Státy, které mají pevnější základy a společnou historii a tradice, jsou tohoto osudu prozatím uchráněny. Nepřirozeně vzniklé státy potřebují pro své přežití nějakou státní ideologii, která by nahradila historický vývoj. Jejich vlády se také často uchylují k útlaku společnosti, nebo jsou agresivní vůči sousedním zemím, což má upevnit jejich domácí pozici. Například v Egyptě s jeho silným pocitem společné identity přes všechny nepokoje téměř nikdo nezpochybňuje „egypťanství“. Téměř všechny instituce tak přežily a násilí ani zdaleka nedosáhlo rozsahu občanské války. Ta se vyhýbá i zemím, jako jsou Turecko či Írán.

Ne všechny uměle vytvořené státy ale kolabují. Alespoň prozatím je toho důkazem Jordánsko. Koneckonců svět je plný zemí s více etniky, které prosperují a dosahují úspěchu. Příkladem je Švýcarsko či Singapur a Spojené státy. Ty jsou navíc ve srovnání se zeměmi jako Írán státem relativně mladým. Diverzita se stává silnou stránkou zejména tam, kde je dobře fungující vláda a kde existují ekonomické příležitosti. Na Blízkém východě je tomu ale naopak.

„Koloniální mocnosti nevytvořily problémy pouze tím, kde nakreslily hranice. Ty vznikly i kvůli tomu, že vytvořily správu, která vzdělávala a do vysokých pozic dosazovala minority. Když pak tyto mocnosti odešly, nechaly moc v rukou těchto minorit, což znamenalo, že jim v rukou nechali diktátorství,“ tvrdí Vali Nasr z Johns Hopkins University. V zemích jako Sýrie či Irák byla tato nerovnováha velmi silná a neexistuje žádný způsob, jak takovou situaci jednoduše řešit. Ti, kteří jsou právě u moci, o ni nechtějí přijít. Ti druzí se k ní zase snaží dostat. Blízký východ tak prochází chaosem a na jeho konci bude úplně jiná politická a možná i teritoriální konfigurace, než je tomu dnes, domnívá se Nasr.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Umění a nemovitosti jako nové zlato?
23.4.2015 13:00
Zlato bylo po mnoho let považováno za uchovatele hodnoty. Od dob, kdy ...
Varoufakis pro Project Syndicate: Nová dohoda pro Řecko
24.4.2015 11:00
Tři měsíce jednání mezi řeckou vládou a našimi evropskými a mezinárodn...
Řecko nabízí ústupky v jednáních s věřiteli
24.4.2015 11:48
Řecko nabídlo ústupky v některých reformách, které po něm požadují jeh...

Váš názor
 • Včera křesťan zítra muslim
  27.4.2015 13:08

  Do 20 let bude islamský stát nejen na blízkém východě, ale i na blízké Evropě a pak v blízké Africe a pak v daleké Americe. čím dřív jim tam dodáme zbraně a vycvičíme je, tím dřív budou u nás na blízkém západě. My se toho ještě dožijeme. 11.000 migrantů za jeden měsíc doplulo do Itálie a Řecka. Už nebudou hranice, bude jen islamský stát. Děkujeme Vám současní světoví politici.
  křesťan
  • Re: Včera křesťan zítra muslim
   28.4.2015 10:31

   https://www.youtube.com/watch?v=KYikHS1am9I...tak už nebudou děti zpívat Pec nám spadla?
   el mrcoch
 • Souhlasim
  26.4.2015 13:54

  Spousta nepredvidatelnych teroristickych diktatoru a statu, kteri odmitaji pouzivat nas svobodny dolar, to je nebezpecna kombinace. Islamsky stat nam usetri praci, znici ty zle diktatory za nas a my pak budeme 100 let bojovat jen proti Islamskemu statu. Jeste to chce vyvinout novou generaci padaku, aby ty zbrane a munice, ktere shazujeme, porad nepadala k ISIL/ISIS.
  Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university