Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Umění a nemovitosti jako nové zlato?

Umění a nemovitosti jako nové zlato?

23.04.2015 13:00
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zlato bylo po mnoho let považováno za uchovatele hodnoty. Od dob, kdy většina světa opustila koncept zlata jako jisté zálohy měn, byl tento drahý kov jakýmsi bezpečným útočištěm a ochranou proti inflaci. Horečné nakupování zlata nabývalo na oblibě zvláště v obdobích finanční krize nebo změn politik centrálních bank, pokud existovalo riziko, že povedou k hyperinflaci.

Ceny zlata byly však v posledních několika letech pod značným tlakem a někteří analytici dokonce tvrdili, že zlato je u konce komoditního super cyklu. Výjimkou nebyl ani názor, že by cena zlata mohla spadnout až k 660 dolarům za unci.

Co si myslí CEO BlackRock...
Generální ředitel investiční společnosti BlackRock Larry Fink prohlásil tento týden na konferenci v Singapuru, že právě luxusní byty a současné umění jsou tím novým zlatem. Doslova uvedl: „Na mezinárodní úrovni je v dnešní době největším úložištěm bohatství současné umění… a nemyslím to jako vtip, mám na mysli opravdovou třídu aktiv, tím druhým úložištěm bohatství jsou byty na Manhattanu, ve Vancouveru a v Londýně.“ Larry Fink zároveň dodal: „Z historického hlediska bylo zlato skvělým instrumentem pro uložení bohatství… Zlato ale ztratilo svůj lesk a existují i jiné mechanismy jak uložit bohatství, očištěně o inflaci.“

Zatímco dříve bohatí kreativně schovávali peníze na účtech ve Švýcarsku, v trezorech za obrazy ve zdi anebo v zásobách zlatých cihel, časy se mění a bohatí nahrazují tento drahý kov novými možnostmi ve světě investic. Podle Larryho Finka v nynější době právě umění a nemovitosti zastiňují zlato jako formu zajištění dnešní hodnoty bohatství. Podle Finka uškodil atraktivitě zlata fakt, že v širším měřítku tento kov lidé vlastní ve formě na burze obchodovaných fondů ETF nebo jiných finančních instrumentů. Od posledního vrcholu cen zlata v roce 2011 jeho hodnota do současnosti spadla o více než třetinu. Tak proč peníze neuložit do umění nebo realit?

Nemovitosti a umění versus zlato
Ačkoliv je možná příjemnější dívat se doma na obraz od Picassa, Moneta nebo Rothka než na hromadu zlatých cihel (i když to také neplatí pro každého) a penthouse v New Yorku či dům v Londýně jsou nesporně lepším útočištěm než ten nejluxusnější trezor, zůstává otázkou, jak si oproti zlatu stojí umění a nemovitosti v roli investic.

Zlato
Zlato kupříkladu za poslední rok sice ztratilo 7 %, ale za posledních pět let jeho cena vzrostla o 4 %. V posledních deseti letech se cena zlata zvýšila dokonce o 179 %. A upřímně řečeno zlato koneckonců není zrovna krátkodobá investice. V současnosti se trojská unce zlata obchoduje za cenu okolo 1189 amerických dolarů.

Gold spot 22.4. graph 5y.png
Graf znázorňuje vývoj ceny zlata za posledních pět let.

Umění
Umění si sice vedlo dobře, ale tento trh do značné míry podléhá trendům. U realit se zase vše odvíjí od lokality. Podle posledního vývoje indexu Knight Frank Luxury Investment Index rostlo umění v posledním roce o 15 %, o 64 % za posledních pět let a o 252 % za poslední dekádu. Vypovídací schopnost jakéhokoliv indexu pro velmi specifický trh jako je ten s uměním je ale přinejmenším sporná. Jednotlivá umělecká díla nemají žádnou vnitřní hodnotu, nemají žádnou jasnou tržní cenu ani cash flow a často se jedná o velmi dlouhodobou investici. Je daleko větší pravděpodobnost, že bude za pět let umělecké dílo stát méně než více. Trh s uměním je značně nelikvidní, plný padělků, drahých provizí a nákladů na pojištění. Navíc v podstatě není žádný způsob, jak zjistit jaká je v danou dobu skutečná hodnota uměleckého díla.

Nemovitosti
Reality si podle Knight Frank vedly dobře například v Londýně, kde hlavní rezidenční nemovitosti rostly o 3 % za poslední rok, o 45 % za posledních pět let a o 138 % v posledních deseti letech. V New Yorku pak ceny rezidenčních nemovitostí podle Jonathana Millera ze společnosti Miller Samuel klesly v posledním roce o 4,4 %, Za posledních pět let se však jejich cena zvýšila o 38 % a v poslední dekádě vzrostla dokonce o 67 %. Medián prodejních cen bytů na Manhattanu byl v prvním čtvrtletí na úrovni 970000 amerických dolarů a oproti loňskému roku se prakticky nezměnil.

A likvidita?
Na základě těchto informací by se dalo říct, že umění a londýnské nemovitosti překonaly zlato. Ovšem klíčový je v tomto případě faktor likvidity. Trhy s uměním a nemovitostmi jsou podstatně méně likvidní než zlato. Realitní makléři a obchodníci s uměním odvedli skutečně skvělou práci a přesvědčili mnoho bohatých o tom, že nákupy drahých apartmá, vína nebo uměleckých děl jsou vynikající investicí a dokonce samostatnými třídami aktiv. Možná to i platí v době růstu, ale až finanční krize může ukázat, jak se tato nová aktiva osvědčí, až budou bohatí potřebovat směnit své luxusní byty a obrazy za hotovost.

Kdo má k dispozici pár přebytečných miliónů dolarů, může si samozřejmě koupit nějaký výjimečný kus současného umění a hlídat si ho ve svém manhattanském apartmá anebo ho uložit v tajném skladu v Ženevě nebo Singapuru. V první polovině května bude kupříkladu slavná aukční síň Sotheby‘s dražit obraz Marka Rothka a očekává se, že cena vystoupá až na 40 až 60 milionů dolarů. Ti méně majetní a rizikově averznější se budou asi muset smířit se zlatem.

Komentáře Larryho Finka přinesla a zveřejnila agentura Bloomberg a BlackRock je potvrdil.

Zdroj: CNBC, BI, BBG


Čtěte více:

Project Syndicate: Co Západ dluží Ukrajině
20.04.2015 13:00
Ukrajina dnes možná nefiguruje v tolika novinových titulcích jako před...
Velké investorské spiknutí
22.04.2015 17:00
Spikleneckých teorií o tom, jak mocné korporace vysávají peníze či i n...
Rozbřesk - Konjunktura v eurozóně sílí a stejně tak zrychluje migrace z jihu
23.04.2015 9:20
Akciové trhy rostou a opět se přibližují svým maximům. Podporují je ne...

Váš názor
  •  
    23.04.2015 13:29

    Umění je naprosto zbytná komodita a rozhodně nemůže sloužit k zajištění pro případ společenských krizí a válek. V takové době kupce neseženete. Když někdo utratí balík za umění, tak se prostě ty peníze přemístily jinam, k někomu, kdo to už nebude chtít zpátky. V každém případě ale propagace umění může sloužit k tomu, aby se peníze od lidí, kteří opravdu neví, co s nimi, dostaly k chudákům.
    VeleOp
Aktuální komentáře
30.09.2020
22:02Wall Street jako na houpačce. Palantir po IPO +31 %  
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a