Aktualizováno Předběžný výsledek dubnového průzkumu mezi nákupními manažery zrovna nenadchl, když ukázal pokles hlavního průmyslového indexu na 51,9 bodu. Dnešní finální revize přináší malou náplast - vylepšení hodnoty na 52,0 bodů. V březnu index dosáhl 52,2 bodu.
Revizi směrem vzhůru zařídilo Německo, kde byl index upraven na 52,1 z 51,9 bodu, spolu s lepším výkonem v Itálii, Nizozemsku nebo Rakousku. Právě u těchto zemí sledujeme slušný růst indexů oproti březnu. V Itálii to bylo na 53,8 z 53,3 bodu, v Nizozemsku na 54,0 z 52,5 bodu a Rakousko se konečně dostává těsně nad neutrálních 50 z březnových 47,7 bodu. Na druhé straně ovšem stojí Francie, kde pokles indexu na 48,0 bodu (navíc po revizi dolů) naznačuje přetrvávající problémy v průmyslu. Výrazně padá řecký index, který se nachází na 46,5 bodu, tedy minimu za 22 měsíců.
Co se týče struktury, v mírném zhoršení hlavního indexu pro eurozónu se odráží pomalejší růst výroby. Nové zakázky stále přibývaly a taktéž pracovní místa, která dokonce nejrychleji za několik let.
Ačkoli po revizi vypadají čísla o něco lépe a některé části eurozóny se evidentně dostávají do tempa, celek působí stále rozpačitě. Růst optimismu o výhledu eurozóny pro letošní rok dostal trhliny hlavně kvůli jádru eurozóny. Problémy Francie zůstávají a této ekonomice se daří hůře profitovat z podpůrných faktorů. V Německu se zastavilo úvodní zrychlování, což naznačují i další průzkumy. Stále je možné, že se PMI v dalších měsících ještě posune o něco výš. Je však otázkou, zda převáží pomalost jádra EMU, nebo naopak rychlejší Španělsko, Itálie a spol. Stále se domníváme, že eurozóna letos bude mít na 1,5procentní růst HDP, ale průzkumy jako PMI nebo Ifo odrazují od posouvání odhadů ještě výš.