Ropa od svého letošního dna, kterého dosáhla přibližně v polovině března, připsala již přes 44 %. Mnoho obchodníků proto může nabýt dojmu, že se na ropě jedná o definitivní rebound a komodita bude pokračovat nadále a vytrvale severním směrem. Proti této domněnce nemluví ani technika. Na grafu jsme totiž svědky ukázkové formace dvojitého dna. Podívejme se však na důvody, proč tomu tak nemusí být a oživení na trhu s černým zlatem může brzy pominout:
1) Odhad růstu světové spotřeby ropy (dle Royal Dutch Shell) na následující rok je v současné době stanoven na necelou polovinu hodnoty z roku 2010, kdy se svět vzpamatovával z recese.
2) Kolaps na ropě, kterého jsme byli svědky v nedávných měsících, byl naposledy k vidění po finanční krizi v roce 2009. V té době byla však čínská poptávka po této komoditě nenasytná a rychle vyhnala cenu ropy výše. Nyní je tempo růstu spotřeby ropy v Číně na úrovni necelých 50 % tehdejších hodnot.
3) V roce 2010 rostla poptávka po ropě v Číně meziročně o 11 %, ropa v tomto období posílila o 15 %. Na příští rok je růst čínské poptávky odhadován pouze na 3,1 %.
4) Konsensus meziročního růstu HDP Číny je aktuálně nastaven na 6,8 %, což by byla nejnižší hodnota od finanční krize v roce 2008.
5) V klíčovém roce 2010, kdy ropa předvedla rally v podobě osmi rostoucích měsíců v řadě (přelom 2010 a 2011) rostla poptávka o 2,89 milionů barelů denně. Na následující rok je odhad světové poptávky stanoven na růst o 1,3 milionů barelů denně.
6) Na území USA je poptávka po ropě odhadována na 19,44 milionů barelů denně, což je meziroční růst pouze o 0,4 %. Tyto hodnoty jsou nižší, než v období před krizí v roce 2008.
7) Americká energetická agentura EIA ve své poslední zprávě vyjádřila přesvědčení, že v roce 2015 a 2016 bude stále převis nabídky nad poptávkou v takové míře, že navýší americké zásoby o 1,8 milionu barelů denně.
8) Adam Sieminski z EIA také poukázal také na fakt, že do roku 2020 bude americká produkce ropy stabilně růst, přičemž v tomto roce se bude vyskytovat celkem o 14 % výše, než jsou současné úrovně. V tom samém období sice poroste poptávka po benzínu a ropných produktech, avšak o méně než o 3 %.
9) Počet aktivních těžebních stanic v oblasti Eagle Ford a Permian v Texasu dle Baker Hughes dosáhl v prvním květnovém týdnu svého dna (668 stanic). Operátoři stanic však nyní ohlašují oživování těžební aktivity v této lokalitě.
Podle slov Michaela Cohena z New Yorské pobočky Barclays je 2% nárůst v roční poptávce po ropě pravděpodobně minulostí a trh se bude muset naučit pracovat s hodnotami kolem jednoho procenta. Analytici Goldman Sachs jsou o něco optimističtější – globální růst poptávky odhadují v příštím roce na 1,5 % na 93,9 milionů barelů denně. To je však nutné porovnat s nabídkou, která dle GS poroste o 1,7 % na 95,1 milionů barelů denně.
Co z výše uvedeného plyne? Pokud se ve střednědobém horizontu nedočkáme oživení poptávky a její akcelerace, měsíc a půl trvající rally na ropě může být zanedlouho u konce přesto, že Čína si prozatím dobrá čísla drží (dovoz na maximálních hodnotách, tvorba strategických zásob). Podle některých analytiků je pravděpodobé, že současná rally je poháněna spíše snahou investorů o chycení absolutního dna klesajícího trendu než podstatnou změnou v nastavení fundamentu na této komoditě.
Zdroj: Patria Forex, aplikace Trading Station II