Ruská centrální banka (Bank Rossii, RB) obnovila devizové intervence, tentokrát však jejich cílem není podpora měny, ale snaha navýšit devizové rezervy, které byly zdecimovány záchranou rublu při měnové krizi na přelomu loňského roku.
Ruská měna tehdy oslabovala volným pádem až k úrovni 70 rublů za dolar a centrální banka začala rozpouštět devizové zásoby a nakupovat rubly, aby alespoň zpomalila, propad hodnoty domácí měny. Snaha Bank Rossii na poli devizových intervencí však nebyla nijak úspěšná (nepomohlo ani zavedení free float režimu) a rubl se začal stabilizovat až s dražší ropou, která tvoří hlavní exportní artikl a zdroj příjmů ruské ekonomiky.
Silnou provázanost rublu na cenu ropy ukazuje následující graf, kde je patrné, že rubl (modrá) a ropa (Brent-žlutá linka) se v posledních 12M pohybují v těsném tandemu.

Bank Rossii za účelem doplnění devizových zásob začala ve středu nakupovat americkou měnu v denním objemu 100 až 200 milionů dolarů. Nákupy chce BR provádět v průběhu celého obchodního dne, aby minimalizovala dopad na kurz rublu a to až do doby, kdy se rezervy znatelně navýší. BR současně uvedla, že objem denních nákupů se může měnit/zvýšit v závislosti na podmínkách na forexovém trhu. Toto doplnění by však mohlo zavánět snahou zasahovat do vývoje na rublu, ačkoliv objem 100-200 mil. USD není nijak závratný.
Poslední přímé intervence na záchranu domácí měny (nákup rublů za dolary) Bank Rossii uskutečnila letos 2. února ve výši 690 mil. USD. Situace se však zcela otočila a BR včera nakoupila dolary v celkové výši 181 milionu USD.
Rezervy na 6letém minimu
Celkové ruské rezervy se loni v důsledku měnové krize propadly na šestileté dno 385,5 mld. USD (stav k 1. květnu). Ruská centrální banka spálila na intervencích téměř 90 miliard dolarů a ty by nyní ráda (alespoň částečně) doplnila.

Graf zachycuje vývoj ruských devizových rezerv za poslední rok.
Ačkoliv je úroveň ruských devizových zásob na 6Y dnu, stále bezpečně pokryje více než roční nákup zboží a služeb ze zahraničí. Argument o nutnosti doplnit devizové rezervy tak v tomto světle poněkud uvadá. Spíše se zdá, že BR je znepokojena rychle posilujícím rublem (+14 % YTD na páru USDRUB). Nákup dolarů za ruskou měnu by v této optice mohl působit jako jistá brzda zpomalující tempo apreciace rublu.
Od začátku letošního roku ruská měna proti dolaru posílila o téměř 14 %, od vrcholu měnové krize na konci ledna je silnější dokonce o 28 %! Kromě stabilizace cen ropy bývá jako jeden z faktorů podporujících apreciaci rublu uváděna tzv. de-dolarizace. Ruské firmy a domácnosti zřejmě obnovily svoji důvěru v rubl a konvertují úspory zpět do domácí měny, což je pro kurz rublu příznivá zpráva.
Zdroj: Bank Rossii, Bloomberg, Goldman Sachs