Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britský speciál: Až překvapivě nadšená libra – díl 4.

Britský speciál: Až překvapivě nadšená libra – díl 4.

14.05.2015 17:15
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Podle očekávání libra ocenila vítězství konzervativců v britských parlamentních volbách. Když přitom vezmeme do úvahy, že nečekaně silná pozice vítězné strany otevírá cestu k referendu o EU, byla reakce trhu až překvapivě výrazná...

Od staronové vládní strany se dá čekat tlak na snižování rozpočtového deficitu a to hlavně skrze výdajovou stranu. Tato cesta bývá obvykle trhy preferovanou před zvyšováním daní. Navíc je důležité, že konzervativci jsou daleko méně nakloněni zvyšování regulace a přejímání regulatorních opatření z Bruselu, než je tomu u labouristů. Zejména pro bankovní sektor je tato skutečnost pozitivní.

Referendum o setrvání v EU zůstává rizikem. Mělo by se uskutečnit do dvou let a premiér Cameron už sdělil, že tento slib hodlá splnit. Konzervativci skrze slib referenda bezpochyby sbírali množství hlasů ve volbách, to ale podle nás neznamená, že tato strana by chtěla vyvést zemi z Unie ven, neboť ani vnitrostranicky nejsou názory jednotné. Veřejnost je podle průzkumů nakloněna spíše setrvání v EU a vládní konzervativci by celkově neměli být silou, která by se veřejné mínění snažila obracet na druhou stranu. Negativní ekonomické dopady, odpor firem včetně klíčového bankovního sektoru, ale i politická rizika (ještě větší tlak na odtržení proevropského Skotska) jsou motivací k setrvání v Unii. Při troše štěstí by se Cameronově vládě podařilo hrozby referendem využít k tlaku na EU a vyjednání některých ústupků (imigrace), kterými by částečně umlčela "separatisty" a občany motivovala k setrvání v Unii.

Výše zmíněné může být důvodem, proč většinová vláda konzervativců libru netrápí. Samozřejmě se to může změnit, pokud se věci začnou vyvíjet jiným směrem. Navíc, v období kolem referenda se dá čekat tlak na britskou libru, který jsme ostatně viděli nedávno jak v případě referenda o Skotsku, tak nyní před parlamentními volbami.

Když odhlédneme od tohoto politického rizika, fundamentálně spatřujeme hlavní oporu pro libru v hospodářském oživení a výhledu měnové politiky. Nyní to vypadá, že růst ekonomiky by měl být víceméně stejný jako v USA. Spojeným státům totiž bilanci za letošek znatelně pokazí první kvartál a podle nás mají celkem malou šanci tento výpadek ve zbytku roku úplně nahradit. Růst by tak měl být jen lehce nad 2,5 procenta. V případě Británie jsou odhady nastavené na 2,6 procenta, přičemž podporou jsou lepší výkony eurozóny. Samotná eurozóna přitom bude růstově za USA i UK dál zaostávat. Inflace v Británii zůstává nízko, ale tak jako jinde se začne zvedat s vyprcháváním vlivem propadu ropy. Centrální banka dokonce mluví o riziku rychlejšího vzestupu inflace. Na druhou stranu je rizikem nízký růst mezd a negativní trend u jádrové složky inflace. Inflaci může tlačit dolů i kurz libry, která efektivně značně posílila (hlavně díky kurzu vůči euru).

Příští změna úrokových sazeb BoE bude nahoru a otázkou je její načasování. Okamžik odlepení sazeb ze současného dna se odsunul zhruba na polovinu příštího roku. Měl by tedy přijít až poté, co takový krok učiní americký Fed. Svými výkony mají obě ekonomiky mnoho společného, fázově ta britská následuje americkou, což se odráží i v měnové politice. Sazby BoE by obecně měly stoupat zhruba 6-9 měsíců po těch amerických. Očekávání o trajektorii sazeb se v obou případech snížila a nyní může být důležitý právě odstup BoE od politiky Fedu. Domníváme se, že termín předpokládaného růstu sazeb Fedu (září 2015) se může ještě odsouvat, zatímco u BoE se očekávání už posunula dostatečně. To je faktor, který už nyní hraje ve prospěch libry, respektive proti dolaru, a krátkodobě ještě může přetrvat.

Potenciál posílení britské měny spatřujeme spíše krátko- a střednědobý než dlouhodobý. Vzhledem k poslednímu pohybu trhů by libra měla mít už relativně malý prostor ke zpevňování vůči dolaru, zatímco svůj růst na páru s eurem by ještě mohla obnovit. Tento předpoklad opíráme o očekávání, že eurodolar své současné pozice neudrží a posune se níž, jakkoli propad na paritu vypadá už méně pravděpodobně. Rizikem pro růst páru libra-dolar budou nejbližší měsíce a předpokládané zlepšení amerických dat.


Čtěte více:

Britský speciál: Obrovský nádech před dalším ponorem – díl 1.
11.05.2015 16:50
V pátek jsme se dozvěděli výsledek britských voleb. Ve velmi sledované...
Britský speciál: Volby za námi, riziko Brexitu před námi – díl 2.
12.05.2015 14:00
Po překvapivém výsledku voleb, kdy navzdory předvolebním průzkumům vít...
Britský speciál: Cameronovo vášnivé spoření - díl 3.
13.05.2015 13:00
Výsledky britských parlamentních voleb z konce minulého týdnu položily...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data