Dražší ropa zvrátila trend cen v průmyslu, avšak v meziročním srovnání výrobní ceny stále ještě prudce padají.
Podle nejnovějších dubnových dat se ceny v průmyslu v posledním měsíci mírně zvýšily (+0,4 %) a to především v důsledku zdražování chemické a rafinérské produkce. Vyšší ceny ropy na světových trzích se tak v posledních týdnech stále více projevují v oborech, které jsou jejími hlavními odběrateli. Na druhou stranu je v meziročním srovnání ropa stále ještě výrazně levnější a tak nejenom rafinérské produkty, ale i cenový index za celý průmysl jsou stále hluboko v mínusu ( 2,6 %).
Při detailnějším pohledu do cen výrobců je vidět, že viditelnější inflační tlaky nejsou nikde patrné. Viditelně dražší jsou pouze voda. Někteří další výrobci zdražují jen symbolicky (nábytek, farmaceutické výrobky a elektronika), u zbytku včetně automobilek ceny stagnují nebo ještě dále klesají. Průmysl si užívá levných energií, nižších cen ropy a efekt slabé koruny je stále méně patrný.
Žádnou velkou změnou tentokrát neprošly ceny v zemědělství, které naznačují, jakým směrem se budou vyvíjet ceny potravin na českém trhu. V dubnu takřka stagnovaly a oproti loňskému roku jsou dokonce o deset procent níže. Odsud se tedy inflace hned tak nedočkáme a tak potraviny budou nejspíše zlevňovat i v dalších měsících tohoto roku.
Celková čísla za výrobní inflaci nepřinášejí žádné překvapení a stejně jako ve většině evropských zemí se ceny ve výrobě ještě stále snižují. Obrat přinese až silnější poptávka nebo třeba zdražení energií, které ovšem v dohledné době moc pravděpodobné není.