Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffettovy sázky: American Express

Buffettovy sázky: American Express

09.06.2015 17:45

Dnes bych se rád vrátil k akciím, které tvoří významnou součást portfolia známých investorů. Konkrétně půjde o American Express, který by podle dat z konce prvního čtvrtletí měl představovat čtvrtou největší investici v Buffettově portfoliu. S betou na hodnotě 1,1 se požadovaná návratnost u AE bude pohybovat něco nad požadovanou návratností trhu. Jak ukazuje následující graf, až donedávna se realizovaná návratnost podle tohoto požadavku chovala, ale rok 2015 se pro akcii už nevyvíjí zrovna tím nejlepším způsobem. Otázka je, zda je to váhavý posun k dlouhodobější nevraživosti investorů, či naopak přechodná slabost představující příležitost pro koupi. Více uvidíme níže. Už nyní je ale jasné, že akcie AE si vede výrazně hůře, než akcie jejích hlavních konkurentů – dlouhodoběji i v letošním roce.

Buffett AE1.png

Zdroj: FT

Žádné dramatické růsty tržeb ani zisků u AE nehledejme. Návratnost investic se pohybuje na 6,2 %, u vlastního jmění dosahuje mnohem vyšších čísel. Což znamená, že i kdyby se nám nechtělo, musíme se podívat na to, jak je na tom firma se zadlužením. Z relativně nízkého ROI uděláme totiž vysoké ROE jedině tak, že ho zapáčíme. Oběd zadarmo to ale samozřejmě není, protože s rostoucí finanční pákou roste i rizikovost a požadovaná návratnost. Je to stejný princip jako u odkupů – ty sice zvyšují EPS, ale zároveň zvyšují rizikovost, takže výsledný efekt na cenu, či přesněji řečeno hodnotu akcie není ani zdaleka předem jasný (a nakonec může být i negativní). Může totiž dojít i k tomu, že PE kvůli vyššímu riziku klesne více, než vzroste EPS. Tento teoretický výlet si zde dovoluji i proto, že právě u AE jsem u některých investorů zaznamenal názor, že odkupy (nakopávání EPS) a vysoké ROE jsou důvody, které by měly zvyšovat atraktivitu společnosti a jejích akcií.

Buffett AE2.png

Zdroj: FT

Pohled na poměr provozního toku hotovosti a investic do provozních aktiv (CapEx) je zde na mimořádně příznivé úrovni a určitě jde v tomto smyslu o jednu z nejvýkonnějších mašinek na trhu: V roce 2014 dosáhlo provozní CF téměř 11 miliard dolarů, CapEx jen 1,1 miliardy. Obrázek se ale hodně mění, pokud započítáme ostatní investice. V posledních třech letech firma na této úrovni investovala 5,5 – 6,7 miliard dolarů. Po celkových investicích jí tak v roce 2014 zbyly už jen asi 3 miliardy dolarů, rok předtím jen asi 1,3 miliardy dolarů:


buffet 3

Zdroj: FT

Na finanční úrovni je AE americkou klasikou – něco dividend, vysoké odkupy. Obojí dohromady i v úspěšném roce 2014 převýšilo CF po investicích, takže si AE pomohl zvýšením dluhu. Opět tu tedy máme firmu, která dává akcionářům více, než si může dovolit. Pokud tak optimalizuje svou kapitálovou strukturu a investoři jsou si vědomi toho, že jde o přechodný jev, vše je v pořádku. Někdy na mě ale ohledně těchto předpokladů doléhá skepse.

Jak tedy vypadá současná síla rozvahy této firmy? Čistý dluh dosahuje asi 55 miliard dolarů, EBITDA asi 10 miliard dolarů, takže poměr prvního k druhému je na mimořádně vysokých úrovních. Jde sice o specifickou firmu, ale i tak se mi nezdá, že by z její rozvahy šlo ještě hodně vyždímat. To je opět mírně řečeno – pro srovnání uvedu, že Visa má dlouhodobý dluh na nule (i když jejich provozní modely nejsou úplně shodné). O optimalizaci kapitálové struktury by mě tu tedy někdo musel přesvědčovat delší dobu. Když se dívám na investice pana Buffetta, na začátku vždy nějak podvědomě čekám, že uvidím firmu, které je po provozní i finanční stránce silná a konzervativní. AE není první firmou, která mě v tomto smyslu trochu zaráží. Možná, že tento express jede při vracení hotovosti akcionářům až příliš rychle.

Co se týče valuace, vychází mi, že s požadovanou návratností kolem 8 % v sobě má současná kapitalizace AE zabudován dlouhodobý růst volného CF na vlastní jmění ve výši asi 4,3 %. To v případě, že za vodítko použijeme CF po investicích roku 2014. Pokud bychom použili CF po CapEx, současná kapitalizace implikuje, že toto CF bude dlouhodobě klesat o 4 % ročně. Takže tento rychlý pohled ukazuje, že co se týče valuace, na tom akcie nemusí být tak zle. Ale více až po pohledu na další podobné tituly – viz níže.

Jak je vidět z prvního grafu, AE je na tom s dlouhodobou návratností nejhůře, Visa i MasterCard si vedou mnohem lépe i v letošním roce. V dalších dílech bych se chtěl podívat i na tyto dvě společnosti, abychom měli ucelenější obrázek o případných příležitostech v tomto segmentu trhu. Jak vidno z posledního grafu, Visa má pozici, kterou můžeme považovat za dominantní, MasterCard je daleko za ní a AE je v globálním měřítku trpaslíkem.

Buffett AE 4.png


Čtěte více:

Luxus se přesouvá online; 3 největší holdingy možná spojí síly na internetu
08.06.2015 16:27
Internet změnil nákupní zvyklosti bohatých a značky na tento trend mus...
Čína – Nízká inflace značí slabou poptávku a zvyšuje šance na další stimulus
09.06.2015 10:08
Index spotřebitelských cen v květnu y/y vzrostl o 1,2 % po 1,5procentn...
Eurozónu táhne rychleji vzhůru domácí poptávka, ukazuje zpráva o HDP
09.06.2015 11:11
HDP eurozóny se v prvním letošním čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta. Dne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2021
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v pre-marketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova
8:55Výsledky oznámily Avast i Netflix, futures jsou dnes ráno v záporných číslech  
8:32Avast zlepšil tržby i EBITDA a potvrzuje letošní celoroční výhled
19.10.2021
22:06Pokračující rally na akciových trzích, Alibaba +6,18 %  
18:06Kdo je to pan Trh a může dobrý žokej vyhrát na herce? Pár zlatých rad k "hodnotovému" investování od Warrena Buffeta  
17:05Disney vs Netflix: Který z těchto streamovacích gigantů je podle obchodníků atraktivnější?
16:25Vyšší inflace, pravidlo dvaceti a dvaceti tří
16:05Amerika stoupá, komodity klesají a koruna odevzdala zisky z ČNB  
15:05Maďarská centrální banka zvyšuje základní sazbu na 1,8 procenta, v souladu s odhady
14:41OECD varuje vyspělé země: Připravte se na slabý růst ekonomiky a reformu penzijního systému
14:25Goldmani zvedají odhad ceny plynu. Rusko naznačilo, že bez Nord Stream 2 víc plynu nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/21 Q3, Bef-mkt)
Anthem Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Biogen Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Crown Castle International Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
CSX Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
Kinder Morgan Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/21 Q3, Bef-mkt)
Lam Research Corp (09/21 Q1, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tesla Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (09/21 Q3)
7:00ASML Holding NV (09/21 Q3)
7:30Husqvarna AB (09/21 Q3)
11:00EMU - CPI, y/y
13:00Baker Hughes Co (09/21 Q3)
13:00Nasdaq Inc (09/21 Q3)
13:30Verizon Communications Inc (09/21 Q3)