Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stanou se dlouhodobě nezaměstnaní v Německu ekonomickým problémem?

Stanou se dlouhodobě nezaměstnaní v Německu ekonomickým problémem?

10.06.2015 12:30
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Summit G7, proběhnuvší v Bavorsku měsíc po oslavách výročí konce 2. světové války, světové veřejnosti připomenul, že definitivně minuly časy, kdy si mohl Henry Kissinger stěžovat, že nezná telefonní číslo evropského státníka, kompetentního řešit s ním světové diplomatické rébusy. Trochu oproti očekávání nesedí tento partner Bruselu ale v Berlíně, a není to on, ale ona: Angela Merkelová, německá kancléřka. Odpověď na otázku, je-li takové uspořádání dobré či špatně, se bude lišit případ od případu. Jinak vidí věc Athény a jinak Paříž, pohled z Prahy může být jiný než z Londýna. Podle mého subjektivního názoru není být k zahození, hraje-li první housle v Evropské unii hospodářsky silná země, která je s námi pevně spjatá ekonomicky i kulturně.

Díky silné a stále rostoucí obchodní a majetkové provázanosti platí, že když Německý statistický úřad nedávno reportoval v porovnání s očekáváním trojnásobné tempo růstu průmyslové výroby, můžeme to vnímat jako dobrou zprávu nejen pro Německo, ale i pro Česko, jehož firmy nacházejí na německém trhu své největší odbytiště. Prezident Deutsche Bundesbank, Jens Weidmann, tento týden konstatoval, že německé oživení postupuje vpřed rychleji, než se doufalo, a centrální banka díky tomu navyšuje odhad růstu HDP i inflace pro léta 2015 i 2016. (Podle nové prognózy očekává DBB v letošním roce růst HDP 1,7 % a v roce příštím 1,8 %, namísto dřívějších 1,0 % a 1,6 %). Akcelerátorem růstu německé ekonomiky (konkrétně domácí poptávky) je podle Weidmannových slov příznivý vývoj na trhu práce, doprovázený růstem příjmů domácností. U tohoto momentu se zastavme.

Za prvé se sluší připomenout, že současné vysoké kupní síle německých mezd a důchodů předcházelo období nepříjemného utahování si opasků v oblasti veřejných i rodinných rozpočtů. (To mj. částečně vysvětluje, proč dnes mnozí Němci tak podrážděně reagují na úhybné manévry zadlužené řecké vlády.)

Za druhé – a kvůli tomu tato glosa vznikla – není na škodu si uvědomit, že i v rostoucím a prosperujícím Německu zůstává nemálo těch, kdo mají, jak se lidově říká, „vysoko do žlabu“. Stačí se podrobněji podívat na údaje o vývoji trhu práce a počtu příjemců státní sociální pomoci.

Zatímco harmonizovaná míra nezaměstnanosti poklesla v Německu mezi roky 2009 a 2014 zhruba o třetinu, počet nezaměstnaných pobírajících sociální podporu podle Hartz IV* zůstal na konci roku 2014 oproti konci roku 2011 prakticky nezměněn (beneficientů je stále okolo 6 milionů). Nedosti na tom: relativní počet těch, kdo setrvávají na podpoře déle než dva roky mezi 2011 a 2014 dokonce stoupl (!), z 60 % na 64 %. Míra nezaměstnanosti v německé ekonomice díky oživení sice klesá, vzniká mnoho nových pracovních příležitostí, volná místa jsou však rychle obsazována nově příchozími zájemci o práci (imigranti, ženy v domácnosti…) Díky tomu nedochází k výraznější redukci velikosti skupiny dlouhodobě nezaměstnaných.

Německá média tento problém minulý týden zaregistrovala, okomentovala a … odložila. Zřejmě po právu, zatím nejde o společensky příliš žhavé téma. Pokud by ovšem nastoupený trend měl, pokračoval delší dobu, státní kasa by se z jakýchkoliv důvodů dostala pod tlak, případně by v Německu začal váznout mzdový růst, mohlo by to negativně ovlivnit nejen soužití mezi Němci a přistěhovalci, ale i podpořit řevnivost mezi Němci ze severu, jihu a východu: přiložená grafika názorně ukazuje, rozdílnou intenzitu potřeby dlouhodobé státní podpory v různých částech SRN (barva zohledňuje procento nezaměstnaných pobírajících podporu podle Hartz IV čtyři roky a déle).

Žlutá: 35-45 % Červená: 45-50 % Černá: 50-55 %

aa_kupka 

 
*Začátkem roku 2002 začala v Německu pod vedením Petera Hartze pracovat Komise pro poskytování moderních služeb na trhu práce (volně přeloženo), jejímž úkolem bylo přispět k zefektivnění státní politiky zaměstnanosti. Komisí navrhované změny byly soustředěny do čtyř legislativních norem, přezdívaných Hartz I až Hartz IV. Hartz IV upravuje problematiku vyplácení finančních dávek práceschopným osobám s nedostatečnými příjmy i majetkem (typicky např. dlouhodobě nezaměstnaným), s cílem dorovnat jejich příjem na úroveň životního minima.

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.


 


Čtěte více:

Technická analýza - Hodnota 1,1300 EURUSD si opět s párem pohrává, dnes bez významných makrodat
10.06.2015 9:14
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...
Project Syndicate: Přehodnoťme cílování inflace
10.06.2015 13:00
V posledních dvaceti letech se stalo převládajícím rámcem měnové polit...
Britský průmysl v dobré kondici, libra posiluje
10.06.2015 11:22
Průmyslová výroba ve Velké Británii se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2023
22:01Wall Street zahajuje nový týden rozpačitě. Akcie Intelu - 4,63 %  
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y