Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehlíží trh skrytou hodnotu bank?

Přehlíží trh skrytou hodnotu bank?

26.06.2015 15:07

Akcie velkých bank jsou problematické. Tomu, co se v těchto firmách děje, totiž podle řady zpráv plně nerozumí ani jejich vedení. Jak by tomu tedy měl rozumět investor „zvenčí“? Přesto bych dnes rád poukázal na jeden jev, který je poměrně klíčový pro finanční praxi i teorii a který ale zůstává stranou zájmu. Nepřímo na něj před několika dny poukázalo Pimco. To v jedné z úvah o atraktivních akciích zmínilo tezi, že z bank jako dost rizikových firem se postupně díky regulaci stanou spíše takové utility, což ale může některé investory lákat. K tomu před pár dny přišel Natixis s odhady vývoje systematického rizika akcií bank v eurozóně a v USA (odraženého v betě těchto akcií).

Trh se někdy příliš orientuje na zisky a tok hotovosti a zapomíná na riziko. Je to patrné třeba z nadšení z odkupů, které pramení z poklesu počtu akcií a tudíž růstu EPS. Ale toto nadšení ignoruje zvýšenou finanční páku, vyšší riziko a tudíž nižší PE (které se vztahuje k EPS). Opačně může tato pozornost zaměřená na zisky fungovat už nějaký čas u bank: Investoři hledí zejména na to, jak na jejich zisky dolehne regulace, vyšší kapitálové požadavky, atd. Teoreticky by to ale mělo být vyváženo nižším rizikem a tudíž vyšší valuací. Jinak řečeno, zde může EPS klesnout, ale PE vzrůst.

Jako na zavolanou přišel nyní Natixis s analýzou, která obsahuje i následující dva grafy. Je v nich vývoj bety u evropských a amerických bank – jde o „klouzavou“ betu odvozenou z pohybu bankovních akcií relativně k celému trhu, vždy za posledních 12 měsíců.

1s

Pohled do Evropy ukazuje, že do roku 2009 se beta bank pohybovala většinou pod hodnotou 1 – banky byly z pohledu systematického rizika o něco méně rizikovější než celý trh. Pak se ale beta rozkolísala, v letech 2010, 2013 a 2014 byla velmi vysoko, banky tak byly znatelně rizikovější, než celý trh. Soudě podle vývoje posledních let, respektive měsíců, ale skutečně dochází k poklesu rizikovosti bank. Hodně zhruba to vypadá, že jejich beta by se nyní mohla pohybovat kolem hodnoty 0,5. V USA je situace zhruba stejná.

Jaký dopad by tedy popsaný posun měl na valuace mít? Dejme tomu, že beta klesla z dřívějšího standardu kolem jedné o 50 % na 0,5. Kdyby byla beta rovna jedné, požadovaná návratnost „standardní“ banky na evropském trhu by se nyní pohybovala kolem 6,5 % (bezrizikový výnos kolem 1 % + 1 * 5,5 % jako riziková prémie). S nižší betou by byla požadovaná návratnost na úrovni 3,7 % (1 % + 0,5 * 5,5 %). Pokud by dividendy bank nerostly, poměr ceny a dividendy by v prvním případě dosahoval hodnoty 15 (1/6,5 %), v druhém 27. Pokud by dividendy rostly dlouhodobě o 2 %, poměr ceny a dividendy by v prvním případě dosahoval cca 22, v druhém 58.

Uvedené snížení bety by tedy samo o sobě mělo velmi citelný pozitivní dopad na valuace a ceny. Ale jak bylo uvedeno v úvodu, cenou za toto snížení bety a nižší rizikovost je samozřejmě nižší ziskovost a v logice věci i nižší dividendy. Uvedené hrubé kalkulace ukazují, že celkový efekt by byl cca nulový, kdyby zisky, respektive dividendy klesly o polovinu. Pokud klesnou méně, z bank by se měly skutečně stát zajímavé „utility“ – změna profilu riziko/návratnost prostě povede k růstu jejich hodnoty relativně k předkrizovým standardům. Jak ale bylo naznačeno, s rizikem a betou je ale ten problém, že jsou často vnímány až v druhé řadě a jejich změny se zpožděním. Jak je to nyní?

2s

Zdroj: S&P DJ Indicies

Pokud vezmeme za měřítko předkrizová maxima, bankovní tituly mají zatím na rozdíl od celého trhu poměrně znatelný problém s jejich překonáním (viz poslední graf). Buď se tedy počítá s tím, že pokles zisků a toku hotovosti bude příliš silný na to, aby byl z hlediska valuací vyvážen nižší rizikovostí. Nebo trh ještě stále plně nevstřebal onen pokles rizikovosti (nebo mu nevěří). Osobně bych „utilitní“ banky uvítal. Ani ne tak kvůli jejich vlastní hodnotě, ale kvůli eliminaci systematického rizika pro celou ekonomiku a celý trh.





Čtěte více:

Pimco: Atraktivní jsou nyní banky, zdravotní péče a „spotřebitel“
26.06.2015 13:05
Po finanční krizi roku 2009 rostly akcie nejdříve díky úlevě z toho, ž...
Splaskla v Číně bublina? Shanghai Composite ztratil 7,5 %!
26.06.2015 13:53
Druhý den v řadě čínské akcie prochází výrazným poklesem, index Shangh...
Týden technicky - Americký dolar zastavil spanilou jízdu eura
26.06.2015 14:23
EURUSD Dolar dokázal zastavit spanilou jízdu eura z úrovně 1,0900 EURU...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data