Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Žádná bublina, valuace mohou ještě růst

Fidelity: Žádná bublina, valuace mohou ještě růst

08.07.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada investorů a analytiků se domnívá, že ceny na akciovém trhu už leží příliš vysoko. Je tomu skutečně tak? Záleží na třech hlavních proměnných, kterými jsou bezrizikové výnosy, rizikové prémie a růst zisků. V USA se dnes výnosy vládních dluhopisů pohybují na 2,3 % a riziková prémie akciového trhu na 3 %. PE poměr se nachází na hodnotě 19, což je s ohledem na historický průměr poměrně vysoko. Podle toho by se skutečně zdálo, že příliš vysoko je i celý trh. Tato hodnota PE ale při dané výši bezrizikových výnosů a rizikové prémie odpovídá růstu zisků ve výši 5,3 %. S ohledem na tato čísla už valuace tak napjatě nevypadají.

Medvědi mohou tvrdit, že současné vysoké valuace jsou pouze odrazem nízkých sazeb a pokud sazby vzrostou, půjdou dolů i valuace. V této souvislosti bychom ale měli zvážit hlavní scénáře budoucího vývoje. Prvním z nich je deflační kolaps. Ten by byl pro akcie negativní – šlo by o vývoj podobný tomu v roce 2008. Výnosy by klesly zhruba k 1 %, riziková prémie by mohla vzrůst k 4 % a hlavně by došlo k propadu očekávaného růstu a tudíž i valuací.

Na akcie by dolehla negativně i stagflace. V tomto scénáři by rostly bezrizikové výnosy a rovněž rizikové prémie, opak platí o očekávaném růstu zisků. PE by se pohybovalo někde mezi 10 – 15, ceny akcií by si vedly lépe než v předchozím případě, ale celkový vývoj by pro ně pozitivní nebyl. Opak platí v případě, že by nastal inflační boom. Během něj by bezpochyby rostly bezrizikové výnosy, riziková prémie by ale pravděpodobně klesla a hlavně by se zvýšil očekávaný růst zisků. PE by se v takovém případě mohlo dostat i nad hodnotu 20.

Kdyby nastal dezinflační boom, akcie by těžily i z něj. Znamenal by silný růst a nízkou inflaci, a to je nejlepší kombinace ze všech. V takovém případě by se PE mohlo vyšplhat až k hodnotě 30. Celkový pohled pak ukazuje, že valuace trhu se v současné době nachází na férových úrovních. Pokud by výnosy dluhopisů rostly ze „správných“ důvodů, byl by tento vývoj doprovázen vyšším růstem zisků a valuace by se ještě zvýšily. A to lze jen těžko považovat za riziko.

Zdroj: Fidelity


Čtěte více:

Milton Friedman to věděl už v roce 1997; Euro Evropu nesjednotí - naopak
08.07.2015 13:00
V dobách, kdy v hledáčku investorů je řecká komedie, a otevřeně se mlu...
Řekové na tom nakonec budou podobně jako lidé v Sovětském svazu
08.07.2015 11:03
Zažil jsem rozpad Sovětského svazu a je mi proto líto Řeků. Ti totiž m...
Euro, drachma nebo bitcoin? Čím by Řekové platili po Grexitu
08.07.2015 14:13
Vrcholní evropští představitelé dali Řecku čas do tohoto víkendu, aby ...
Čínská bublina a margin calls
08.07.2015 15:12
Pozornost finančních trhů se z Řecka pomalu přesouvá do Číny, kde zřej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data