Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohoda o íránském jaderném programu: Dopad na globální trh s ropou

Dohoda o íránském jaderném programu: Dopad na globální trh s ropou

15.07.2015 12:33
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Historicky průlomová dohoda o íránském jaderném programu je po téměř dvou letech intenzivního vyjednávání na světě. Írán, který má čtvrté největší zásoby surové ropy na světě tak získá výměnou za omezení svého jaderného programu úlevy mezinárodních sankcí uvalených na tamní vývoz. Postupné rušení sankcí by časem mohlo změnit světový ropný trh. Co tedy včerejší dohoda znamená pro ropu a globální trh černého zlata?


Objem íránské ropy

Dle informací íránského ministra pro ropu Zanganeha může Írán okamžitě po zrušení sankcí navýšit ropný vývoz o 500000 barelů denně. Dalších půl milionu barelů denně pak může začít vyvážet během následujících 6 měsíců. V letošním roce čítala íránská produkce ropy 2,8 milionů barelů denně.
Vzhledem k tomu, že Írán musí nejprve prokázat dodržování podmínek dohody se světovými mocnostmi a také oživit stárnoucí vrty, mohlo by podle Goldman Sachs přidání dalších 500000 barelů denně na trh trvat i rok. K další expanzi bude Írán navíc bezpochyby potřebovat zahraniční investice. Zároveň má Írán asi 30 milionů barelů uložených v tankerech, které by tak mohl dodat ještě rychleji.

Iranian oil prod.png
Íránská ropná produkce v milionech barelů denně. Zdroj: FT

Časový rámec
Sankce zůstanou v platnosti minimálně než inspektoři OSN podají zprávu o íránském dodržování podmínek dohody letos v prosinci. Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydá zprávu 15. prosince. Evropská unie zruší sankce jakmile Írán dostojí svým povinnostem vycházejícím z dosazené dohody. Jak se vyjádřil nejen prezident Obama, pokud Írán dohodu poruší, omezení znovu vstoupí v platnost.

Potenciál Íránu
První zásoby ropy na Blízkém Východě byly v roce 1908 objeveny právě v Íránu a o sedm desetiletí později země čerpala 6 milionů barelů černého zlata denně. Íránské zásoby ropy jsou odhadovány na 157,8 miliardy barelů, což by stačilo k pokrytí čínských dodávek v následujících nejméně 40 letech. Nedostatek investic a pokročilých technologií však poznamenal íránské vrty. Západní ropné společnosti na tamním trhu v podstatě chyběly od Islámské revoluce v roce 1979. Teherán momentálně finišuje systém kontraktů na nové dodávky ropy a plynu pro západní společnosti po zrušení sankcí v objemu 100 miliard dolarů. Teherán letos navštívili mimo jiné zástupci společností jako je Shell, Glencore nebo Eni.

Zrušení íránských sankcí a OPEC
Írán je jedním z členů Organizace zemí vyvážejících ropu a již na červnovém zasedání OPEC íránský ministr pro ropu upozornil zbývajících 11 členů, že je čas připravit se na íránský návrat. Již od června 2014 12tičlenná organizace přesahuje limit 30 milionů barelů denně, který si sama stanovila. Snaha Saudské Arábie obhájit si podíl na trhu zvyšováním produkce vedla k tomu, že všichni členové mohou v podstatě čerpat tolik ropy, kolik jim je libo. Větší objem íránské ropy na trzích jednak zvýší soupeření členských států OPEC o podíl na asijském trhu a pravděpodobně přispěje k posílení strategie Saudské Arábie tlačit na vysoko nákladové producenty ropy.

Globální trhy již nyní i bez Íránu bojují s přemírou nabídky ropy, která podle údajů Mezinárodní agentury pro energii bude v druhé polovině tohoto roku odpovídat zhruba 800000 barelů denně. Podle odhadů analytiků pro Bloomberg by se cena referenční ropy Brent díky zpomalení růstu amerických dodávek měla ve zbytku tohoto roku ustálit v průměru na 67 dolarech za barel.


Trhy zajímavé pro Írán

Jak již v květnu uvedl íránský ministr pro ropu, hlavní prioritou jsou pro Írán trhy v Asii následované Evropou. A Teherán je nyní připraven udělat vše proto, aby obnovil 42 až 43procentní podíl na evropském trhu před uvalením sankcí. Tržby ze zhruba 1 milionů barelů denně, o které přišel Írán po uvalení těchto sankcí v roce 2012, byly rozděleny právě mezi tyto dva regiony. Íránské kontrakty v Asii převzaly hlavně Saudská Arábie a Kuvajt, tyto země produkují ropu podobného chemického složení jako právě Írán. V Evropě íránské dodávky nahradily ty z Ruska, Sadské Arábie a Iráku. Pokračoval íránský vývoz zhruba 1,1 milionů barelů denně ke kupujícím, kteří byli Spojenými státy vyňati ze sankcí, tedy do Číny, Jižní Korey, Japonska, Indie, Turecka a na Tchaj-wan.

Ropa včera nejprve na uzavření dohody reagovala poklesem o více než 2 procenta, poté se ale nálada na trhu uklidnila a investoři si uvědomili, že návrat íránské ropy na trhy se neodehraje hned.

Zdroj: BBG, CNBC, FT


Čtěte více:

Čínská ekonomika v 2Q15 splnila 7procentní růstový cíl
15.07.2015 9:32
Dnes ráno jsme z čínské ekonomiky obdrželi sadu důležitých makroekonom...
Yellenová asi dolar nepotěší, euro se připravuje na drama v řeckém parlamentu
15.07.2015 10:38
Sadě nových dat z Číny se ráno podařilo trochu zmírnit obavy, které v ...
Pád íránských sankcí = příležitost století?
15.07.2015 11:24
Jak již Kristýna Zahradníková ve svém článku pěkně zmínila, Evropa, Ru...

Váš názor
 •  
  15.07.2015 15:41

  Ropa spadne na hranici 14-15 dolaru za barel-proc asi??? a tim zacne hlad a nejen to v celem Arabskem svete-a co to znamena pro svet,na to si odpovezte sami
  dolar
  •  
   15.07.2015 16:04

   ropa nikam nespadne, rozhodně ne na 15 dolarů :-)))). Běž si dát studenou sprchu nebo spíš ledovou.
   tk69
Aktuální komentáře
24.05.2024
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university