Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Zasedání ČNB je zde - co se dozvíme o koruně, sazbách a devizových rezervách?

Rozbřesk - Zasedání ČNB je zde - co se dozvíme o koruně, sazbách a devizových rezervách?

06.08.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po šesti týdnech je zde opět zasedání bankovní rady ČNB, které bude tentokrát atraktivnějším představením než jindy. S tím, jak se totiž koruna stále častěji snaží oťukávat intervenční hranici EUR/CZK 27,0 se množí spekulace o aktivitě či neaktivitě centrální banky na devizovém trhu. A o to více se čeká na výsledek srpnového zasedání bankovní rady, který by mohl napovědět, jakým směrem se ubírají myšlenky a snad i záměry našich centrálních bankéřů. Zvlášť, když na pořadu jednání bude i nová inflační prognóza, která bude nejspíše ve znamení zvýšení ekonomického růstu pro letošní rok a současně i výhledu inflace na konec letošního roku. Na druhou stranu ovšem prognóza inflace pro rok následující bude zřejmě oproti té květnové méně optimistická. Doposud totiž ČNB předpokládala, že už ve druhé polovině příštího roku dosáhne inflace cílové hodnoty. Jak se zdá s ohledem na vývoj cen energií, surovin a nakonec i zemědělských komodit, s inflací to asi nebude až tak žhavé.

O to zajímavější proto bude postoj bankovní rady k ukončení současného kurzového režimu. Nepředpokládáme, že by jej ČNB chtěla zkrátit s ohledem na tlak na devizovém trhu nebo pod dojmem vynikajících výsledků ekonomiky. O to zajímavější proto bude postoj bankovní rady k ukončení současného kurzového režimu. Nepředpokládáme, že by jej ČNB chtěla zkrátit s ohledem na tlak na devizovém trhu nebo pod dojmem vynikajících výsledků ekonomiky. Současně neočekáváme, že by jej chtěla naopak natahovat vzhledem k předpokládané nízké inflaci.

Vše tak nasvědčuje zachování statusu quo, který znamená uvolnění koruny až ve druhé polovině příštího roku. Změny by nemusely doznat ani úrokové sazby, byť část trhu sází na záporné úrokové sazby, jak už napovídají výnosy krátkých státních dluhopisů, které jsou aktuálně dokonce čtvrté nejnižší na světě.

Od dnešního zasedání bankovní rady tedy spíše očekáváme “pouze” úpravu prognózy směrem nahoru pro letošní rok a směrem dolů pro rok následující. Dočkáme se nejspíše i slovní intervence proti koruně, avšak k záporným sazbám ČNB s největší pravděpodobností nepřikročí. Nakonec vůbec není jisté, zda by koruně ulevily. Zajímavý by mohl být i postoj bankovní rady k rostoucím devizovým rezervám. I když ČR má stále ještě velmi daleko ke Švýcarsku nebo Dánsku, přesto soustavný růst rezerv (i z titulu přílivu EU fondů) není až tak příjemným trendem, jak by se mohlo dříve zdát.

Forex
Ačkoliv regionální měny včera během dne posilovaly, tak celkové změny kurzů byly malé. Korunu sice mohla těšit data o červnových maloobchodních tržbách, avšak vzhledem k těsné vzdálenosti od hranice kurzového závazku ČNB byl prostor pro posílení minimální. Podobně i maďarské maloobchodní tržby rostly v červnu rychleji, než se čekalo, ale dopad na forint byl i zde malý.

Dnes je v centru pozornosti zasedání ČNB spojené s projednáváním nové prognózy. Dočkáme se nejspíše slovní intervence proti koruně, avšak k záporným sazbám ČNB s největší pravděpodobností nepřikročí. Postoj bankovní rady k rostoucím devizovým rezervám by mohl přesto být zajímavý.

Kurz eurodolaru osciloval včera v relativně úzkém pásmu 1,08-1,09, přičemž o vzruch se staraly zejména americká data. Nejprve totiž dolar zklamaly údaje z amerického trhu práce (ADP report) za červenec, avšak následně americká měna začala ztráty mazat po vynikajícím reportu podnikatelské nálady z amerického sektoru služeb za stejný měsíc.

Pozornost se na eurodolarovém trhu již nyní soustředí na páteční oficiální statistiky z amerického trhu práce. Ty mohou dost zásadním způsobem ovlivnit pohled členů vedení Fedu (FOMC) na to, zdali zvýšit úrokové sazby opravdu již v polovině září. Podle našeho názoru jsou aktuálně šance vyrovnané, ale eventuální přírůstek nových pracovních míst nad 200 tisíc může rovnováhu vychýlit opravdu ve prospěch září.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.10.2022
6:23Změna postoje k elektromobilitě a jak dobíjet ve městech
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m