Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Zasedání ČNB je zde - co se dozvíme o koruně, sazbách a devizových rezervách?

Rozbřesk - Zasedání ČNB je zde - co se dozvíme o koruně, sazbách a devizových rezervách?

06.08.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po šesti týdnech je zde opět zasedání bankovní rady ČNB, které bude tentokrát atraktivnějším představením než jindy. S tím, jak se totiž koruna stále častěji snaží oťukávat intervenční hranici EUR/CZK 27,0 se množí spekulace o aktivitě či neaktivitě centrální banky na devizovém trhu. A o to více se čeká na výsledek srpnového zasedání bankovní rady, který by mohl napovědět, jakým směrem se ubírají myšlenky a snad i záměry našich centrálních bankéřů. Zvlášť, když na pořadu jednání bude i nová inflační prognóza, která bude nejspíše ve znamení zvýšení ekonomického růstu pro letošní rok a současně i výhledu inflace na konec letošního roku. Na druhou stranu ovšem prognóza inflace pro rok následující bude zřejmě oproti té květnové méně optimistická. Doposud totiž ČNB předpokládala, že už ve druhé polovině příštího roku dosáhne inflace cílové hodnoty. Jak se zdá s ohledem na vývoj cen energií, surovin a nakonec i zemědělských komodit, s inflací to asi nebude až tak žhavé.

O to zajímavější proto bude postoj bankovní rady k ukončení současného kurzového režimu. Nepředpokládáme, že by jej ČNB chtěla zkrátit s ohledem na tlak na devizovém trhu nebo pod dojmem vynikajících výsledků ekonomiky. O to zajímavější proto bude postoj bankovní rady k ukončení současného kurzového režimu. Nepředpokládáme, že by jej ČNB chtěla zkrátit s ohledem na tlak na devizovém trhu nebo pod dojmem vynikajících výsledků ekonomiky. Současně neočekáváme, že by jej chtěla naopak natahovat vzhledem k předpokládané nízké inflaci.

Vše tak nasvědčuje zachování statusu quo, který znamená uvolnění koruny až ve druhé polovině příštího roku. Změny by nemusely doznat ani úrokové sazby, byť část trhu sází na záporné úrokové sazby, jak už napovídají výnosy krátkých státních dluhopisů, které jsou aktuálně dokonce čtvrté nejnižší na světě.

Od dnešního zasedání bankovní rady tedy spíše očekáváme “pouze” úpravu prognózy směrem nahoru pro letošní rok a směrem dolů pro rok následující. Dočkáme se nejspíše i slovní intervence proti koruně, avšak k záporným sazbám ČNB s největší pravděpodobností nepřikročí. Nakonec vůbec není jisté, zda by koruně ulevily. Zajímavý by mohl být i postoj bankovní rady k rostoucím devizovým rezervám. I když ČR má stále ještě velmi daleko ke Švýcarsku nebo Dánsku, přesto soustavný růst rezerv (i z titulu přílivu EU fondů) není až tak příjemným trendem, jak by se mohlo dříve zdát.

Forex
Ačkoliv regionální měny včera během dne posilovaly, tak celkové změny kurzů byly malé. Korunu sice mohla těšit data o červnových maloobchodních tržbách, avšak vzhledem k těsné vzdálenosti od hranice kurzového závazku ČNB byl prostor pro posílení minimální. Podobně i maďarské maloobchodní tržby rostly v červnu rychleji, než se čekalo, ale dopad na forint byl i zde malý.

Dnes je v centru pozornosti zasedání ČNB spojené s projednáváním nové prognózy. Dočkáme se nejspíše slovní intervence proti koruně, avšak k záporným sazbám ČNB s největší pravděpodobností nepřikročí. Postoj bankovní rady k rostoucím devizovým rezervám by mohl přesto být zajímavý.

Kurz eurodolaru osciloval včera v relativně úzkém pásmu 1,08-1,09, přičemž o vzruch se staraly zejména americká data. Nejprve totiž dolar zklamaly údaje z amerického trhu práce (ADP report) za červenec, avšak následně americká měna začala ztráty mazat po vynikajícím reportu podnikatelské nálady z amerického sektoru služeb za stejný měsíc.

Pozornost se na eurodolarovém trhu již nyní soustředí na páteční oficiální statistiky z amerického trhu práce. Ty mohou dost zásadním způsobem ovlivnit pohled členů vedení Fedu (FOMC) na to, zdali zvýšit úrokové sazby opravdu již v polovině září. Podle našeho názoru jsou aktuálně šance vyrovnané, ale eventuální přírůstek nových pracovních míst nad 200 tisíc může rovnováhu vychýlit opravdu ve prospěch září.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.