Z řady mediálních komentářů bychom se mohli domnívat, že uhelné společnosti jsou na kolenou. V posledních týdnech jsme například mohli slyšet, že nad tímto odvětvím se už stahuje oprátka, nebo že umírá a již se nikdy nevrátí zpět. Příčinou by měla být veřejná politika týkající se emisí i alternativní zdroje energie od břidlicových ložisek plynu až po energii solární. Obrázek upadajícího odvětví ale realitě neodpovídá a je spíše odrazem přání.
Těžba uhlí roste, to samé platí o poptávce i přesto, že čínská ekonomika zpomaluje. Celková spotřeba uhlí ve světě je nyní o 30 % vyšší než před deseti lety. Uhlí už brzy nahradí ropu jako hlavní zdroj energie, stát by se tak mohlo již v následujících deseti letech. Získá tak zpět podíl na trhu, který ztratilo během posledního půl století. První uhelné období začalo spolu s průmyslovou revolucí a trvalo až do devatenáctého století. Přispěl k tomu rozvoj železniční a námořní dopravy. Druhá éra měla svůj základ v transformaci čínské ekonomiky, která začala před dvěma desetiletími. A během následujících padesáti let se pravděpodobně spálí více uhlí než za celé dvacáté století.
Nejde o predikce uhelných lobby, ani o čísla náhodně vycucaná z prstu. Odráží dlouhodobé projekce vývoje na globálním energetickém trhu, včetně těch, které vytvořila mezinárodní energetická agentura IEA. Ta tvrdí, že i v případě, kdy bude uplatněna ekonomická politika reagující na změny klimatu, bude spotřeba uhlí v roce 2040 ve srovnání s rokem 1990 dvojnásobná. V USA spotřeba uhlí klesá kvůli novým zdrojům zemního plynu, rychle se ale zvyšuje v rychle rostoucích ekonomikách, a to zejména v Asii. V posledních deseti letech bylo do provozu uvedeno přibližně 200 MW nových uhelných elektráren.
Poptávka v Číně možná už dosáhla svého vrcholu, pravděpodobně však bude následovat dlouholetá stagnace, protože jasná alternativa k uhlí v této zemi neexistuje. Čína přitom spaluje více než polovinu uhlí vytěženého ve světě. Růst se dá čekat v Indii, kde by se měla spotřeba v následujících patnácti letech zdvojnásobit a v roce 2040 by měla být ve srovnání se současným stavem trojnásobná. V USA může poptávka dále klesat, ale o celém odvětví se bude rozhodovat v Asii. Globální poptávka by v následujících pěti až deseti letech měla podle projekcí růst o 2 % ročně.
Renesance uhlí má jednoduchý základ: Jde o levný zdroj energie. Pro řadu těžebních firem jde o špatnou zprávu, protože jejich marže jsou minimální. Pro zákazníky citlivé na cenu je to ale dobrá zpráva. Pro rozvíjející se země je důležité i to, že těžba uhlí vytváří i pracovní místa. Například společnost Coal India zaměstnává 350 000 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Nové uhelná éra bude tedy trvat až do doby, kdy se objeví alternativní zdroje energie, které budou s uhlím soupeřit i v cenové oblasti. Bojovníci proti klimatické změně by si to měli uvědomit. Stejně tak bychom měli začít zvažovat, jak se adaptovat na změny klimatu, které se zdají být nevyhnutelné.
Autorem je Nick Butler.
Zdroj: FT