Patria Online: Pavle, v březnovém rozhovoru pro server Patria.cz jsi zmínil, že rád obchoduješ s pákovými instrumenty, jako jsou warranty s krátkou dobou splatnosti. Jaké zajímavé investice jsi od té doby udělal a s jakým výsledkem?
S pákovými produkty jsem měl za poslední dva měsíce spíše smíšené výsledky. Z těch úspěšných obchodů bych zmínil nákup warrantů a KO certifikátů na růst DAXu během řecké krize, zatímco naplnit cíle se mi zatím nedaří u německých automobilek a to především u .
Patria Online: Jak se za poslední rok změnilo chování retailových investorů ve vztahu k certifikátům a warrantům? Roste zájem s nimi obchodovat? A pokud ano, tak který typ instrumentů je nejoblíbenější?
Myslím, že zájem o tyto produkty je v čase celkem stabilní. Co se týče instrumentů, vedou spíše KO certifikáty, co si vysvětluji jejich jednodušší strukturou a snadnějším principem ocenění. Pokud klient uslyší slova jako časová hodnota nebo strike, tak často raději místo warrantů volí KO certifikát. V každém případě je zapotřebí, aby se klient předem seznámil s výnosovou strukturou a riziky konkrétního certifikátu nebo warrantu, neboť se jedná o složitější nástroje, než jsou samotné akcie.
Patria Online: Jaké je podle Tebe nejvhodnější využití těchto instrumentů? Čistá spekulace, zajištění stávajících pozic například v akciích, nebo kombinace obou přístupů?
Myslím, že tyto produkty mají své místo v portfoliu v obou případech. V závislosti na aktuálních podmínkách na trhu se jejich pomocí může zkušený investor zajistit, typicky v obdobích vysoké volatility a nejistoty, zatímco po uklidnění trhů mohou velmi dobře plnit spekulativní účel.

Patria Online: Patria Finance nově nabízí možnost obchodovat certifikáty přímo proti emitentovi, konkrétně proti německé . V čem je pro klienta výhodnější obchodovat přímo s emitentem, oproti obchodům v rámci burzovního systému?
Za hlavní výhodu považuji rozšíření obchodních z 9:00 – 20:00 na 8:30 – 22:00. Investoři často obchodují certifikáty na americké blue chips nebo americké akciové indexy, které se obchodují do 22:00, avšak burzy Euwax a Scoach jim umožňují obchodovat pouze do 20:00.
V případě většího spreadu (rozdíl mezi poptávanou a nabízenou cenou) může být emitent za určitých okolností schopný nabídnout lepší cenu, než vidíte na burzách Scoach a Euwax. Obzvláště při větších objemech může tento faktor hrát zajímavou roli. Při větších nadlimitních objemech je často emitent schopný uspokojit celou objednávku za jednu cenu, zatímco při posílání většího objemu na burzu si investor často sám vyžene cenu výš.
Patria Online: V čem se tedy liší způsob podání pokynu prostřednictvím burzy od podání pokynu přímo emitentovi?
Pokyn na obchod s emitentem lze zatím zadat pouze po telefonu přes Call centrum nebo makléře. To znamená, že makléři nadiktujete vybraný ISIN, požadovaný objem a limitní cenu, a makléř danou objednávku zadá do systému. Intenzivně pracujeme na tom, aby se tyto pokyny daly co nejdříve zadávat i přes obchodní platformu Patria Direct.
Patria Online: Jaké jsou s přímým obchodem proti emitentovi spojené poplatky?
Poplatky jsou stejné jako při obchodování přes německé burzy Euwax a Scoach, avšak je nutné počítat s tím, že telefonické poplatky jsou vyšší než při obchodování přes internet.
Patria Online: Plánuje Patria rozšířit nabídku emitentů, s nimiž lze obchodovat napřímo a pokud ano, tak v jakém termínu?
V jednání jsou i další emitenti, jako například , ale žádný konkrétní termín v tomto okamžiku ještě nemáme. Prioritou je umožnit klientům obchodování přes emitenta nejenom po telefonu, ale i přes naši obchodní platformu.