Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhovor – „Úspěšně jsem zaspekuloval na DAXu při řecké krizi obchodem s emitentem, použil jsem novinku Patrie“, říká makléř Pavol Mokoš

Rozhovor – „Úspěšně jsem zaspekuloval na DAXu při řecké krizi obchodem s emitentem, použil jsem novinku Patrie“, říká makléř Pavol Mokoš

10.08.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Patria Online: Pavle, v březnovém rozhovoru pro server Patria.cz jsi zmínil, že rád obchoduješ s pákovými instrumenty, jako jsou warranty s krátkou dobou splatnosti. Jaké zajímavé investice jsi od té doby udělal a s jakým výsledkem?

S pákovými produkty jsem měl za poslední dva měsíce spíše smíšené výsledky. Z těch úspěšných obchodů bych zmínil nákup warrantů a KO certifikátů na růst DAXu během řecké krize, zatímco naplnit cíle se mi zatím nedaří u německých automobilek a to především u BMW.

Patria Online: Jak se za poslední rok změnilo chování retailových investorů ve vztahu k certifikátům a warrantům? Roste zájem s nimi obchodovat? A pokud ano, tak který typ instrumentů je nejoblíbenější?

Myslím, že zájem o tyto produkty je v čase celkem stabilní. Co se týče instrumentů, vedou spíše KO certifikáty, co si vysvětluji jejich jednodušší strukturou a snadnějším principem ocenění. Pokud klient uslyší slova jako časová hodnota nebo strike, tak často raději místo warrantů volí KO certifikát. V každém případě je zapotřebí, aby se klient předem seznámil s výnosovou strukturou a riziky konkrétního certifikátu nebo warrantu, neboť se jedná o složitější nástroje, než jsou samotné akcie.

Patria Online: Jaké je podle Tebe nejvhodnější využití těchto instrumentů? Čistá spekulace, zajištění stávajících pozic například v akciích, nebo kombinace obou přístupů?

Myslím, že tyto produkty mají své místo v portfoliu v obou případech. V závislosti na aktuálních podmínkách na trhu se jejich pomocí může zkušený investor zajistit, typicky v obdobích vysoké volatility a nejistoty, zatímco po uklidnění trhů mohou velmi dobře plnit spekulativní účel.

mokoš

Patria Online: Patria Finance nově nabízí možnost obchodovat certifikáty přímo proti emitentovi, konkrétně proti německé Commerzbank. V čem je pro klienta výhodnější obchodovat přímo s emitentem, oproti obchodům v rámci burzovního systému?

Za hlavní výhodu považuji rozšíření obchodních z 9:00 – 20:00 na 8:30 – 22:00. Investoři často obchodují certifikáty na americké blue chips nebo americké akciové indexy, které se obchodují do 22:00, avšak burzy Euwax a Scoach jim umožňují obchodovat pouze do 20:00.

V případě většího spreadu (rozdíl mezi poptávanou a nabízenou cenou) může být emitent za určitých okolností schopný nabídnout lepší cenu, než vidíte na burzách Scoach a Euwax. Obzvláště při větších objemech může tento faktor hrát zajímavou roli. Při větších nadlimitních objemech je často emitent schopný uspokojit celou objednávku za jednu cenu, zatímco při posílání většího objemu na burzu si investor často sám vyžene cenu výš.


Patria Online: V čem se tedy liší způsob podání pokynu prostřednictvím burzy od podání pokynu přímo emitentovi?

Pokyn na obchod s emitentem lze zatím zadat pouze po telefonu přes Call centrum nebo makléře. To znamená, že makléři nadiktujete vybraný ISIN, požadovaný objem a limitní cenu, a makléř danou objednávku zadá do systému. Intenzivně pracujeme na tom, aby se tyto pokyny daly co nejdříve zadávat i přes obchodní platformu Patria Direct.

Patria Online: Jaké jsou s přímým obchodem proti emitentovi spojené poplatky?

Poplatky jsou stejné jako při obchodování přes německé burzy Euwax a Scoach, avšak je nutné počítat s tím, že telefonické poplatky jsou vyšší než při obchodování přes internet.

Patria Online: Plánuje Patria rozšířit nabídku emitentů, s nimiž lze obchodovat napřímo a pokud ano, tak v jakém termínu?

V jednání jsou i další emitenti, jako například BNP Paribas, ale žádný konkrétní termín v tomto okamžiku ještě nemáme. Prioritou je umožnit klientům obchodování přes emitenta nejenom po telefonu, ale i přes naši obchodní platformu.


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - evropské akcie zatím neztrácejí lesk
07.08.2015 17:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Buffettova firma prý chystá svou největší akvizici
10.08.2015 10:00
Společnost Berkshire Hathaway proslulého amerického investora Warrena ...
Rozbřesk - Americký trh práce stále v solidní kondici - zářijový růst sazeb Fedu ve vzduchu
10.08.2015 9:10
Ačkoliv srpnové statistiky z amerického trhu práce nepřinesly žádné ve...

Váš názor
 • Pane Plíva
  14.08.2015 7:58

  pokud bude cena 16,9 za jakýkoliv objem, u většiny emitentů a bude to fungovat přes internet, jsem Váš a nebudu imho sám. A spořka se Saxo utře.
  asjav
  • Re: Pane Plíva
   14.08.2015 9:14

   Pane Plíva, informace, že nákup přes emitenta, jak tu někdo psal, nelze přes internet, ale jen telefonicky není tedy pravdivá?
   Velkamedvědice
   •  
    15.08.2015 0:30

    Pokud by šlo obchodovat přes internet za 16,90,- bez ohledu na objem, je to zlatá cena. Ale tak to určitě není...
    qwer
    • Qeur
     15.08.2015 0:55

     U Dg je na burze na Xetra 2 eur plus 0,1
     Velkamedvědice
     • Re: Qeur
      15.08.2015 0:59

      Kecám, Frankfurkt, certifikátová burza 2eur 0,1%, je tam i Stuttgart, ale bez dat.
      Velkamedvědice
 •  
  11.08.2015 14:24

  Za prve!!! Certifikáty behsou jen pákové produkty!! Bj babízelo např. Bonus, discount a pidobně. Za druhé. Smysl obchodu s emitentem nejsou ty dvě hidiny po desáté, ale kevnější poplatek než ba burze. A ta třetí, přes telefon zcela zaniká smysl online bákupů a ještě platit tel. bankéři. Bohužel, zatím jste se nepochlapili...
  Velkamedvědice
  •  
   11.08.2015 15:17

   1) Certifikáty nejsou jen pákové produkty. S tím souhlasíme. Nicméně nikde v článku netvrdíme opak. Možnost obchodovat proti emitentovi platí na všechny certifikáty od Commerzbank - pákované i nepákované.

   2) Ano, máte pravdu, ale náklad na samotné vypořádání (který je mimo jiné pro všechny obchodníky stejný) je dvojnásobný proti těm 7,95 EUR účtovaným klientovi, které uvádíte. V praxi takovéto ceny pod náklady dosáhne obchodník buď tím, že a) obchodování svým klientům dotuje, nebo b) se dohodne s emitentem, že mu bude tento rozdíl emitent doplácet. Tj. dotuje to emitent, abyste obchodoval primárně proti němu a ne ostatním. Emitentovi pak platíte spread mezi bid a ask, rozpouštění časové hodnoty certifikátu a případné úpravy ve volatilitě, které ovlivňují hodnotu certifikátu.

   Rostislav Plíva, vedoucí online sales a business development
   • pan Plíva
    11.08.2015 15:54

    Nepsal jsem o ceně spřátelených emitentů 7,95, ale o běžné emitentní ceně kolem 11 což je pořád méně než 16 na burze a ptal se, kolik obchod s certifikáty stojí s emitentem a na burze u Vás...
    Velkamedvědice
    • Re: pan Plíva
     11.08.2015 16:04

     Nerozumím, co je „emitentní cena kolem 11“. Platí se za trading-venue na převodní místo a vypořádání takového obchodu tj. pokud jdete na burzu a vypořádáváte tam. Nebo platíte při obchodu proti emitentovi za OTC settlement. Pokud jde o sazebník u nás vůči klientovi, tak ten je pro burzu i pro emitenta stejný. Rozdíl je v objemu, který dokážete za kotaci udělat a v obchodních hodinách, kdy můžete proti emitentovi obchodovat. Možná si nerozumíme, případně zavolejte do Patrie a nechte se přepojit, bude to nejjednodušší.
     Rostislav Plíva, vedoucí online sales a business development
     •  
      11.08.2015 16:07

      OK. Příklad u BJ. Zpřátelení emitenti, 7, 97. Všichni ostaní emitenti, 10,9, burza 16,9. Ta sama otázka. Ceny u vás?
      Velkamedvědice
      •  
       11.08.2015 16:21

       Cena u nás je 16,90 EUR za internet, 29,90 EUR za call-centrum – cena je stejná bez ohledu na to, zda je to proti emitentovi, nebo na burzu.
       Rostislav Plíva, vedoucí online sales a business development
   •  
    11.08.2015 15:20

    Tak to je částečně dobrá zpráva. Kolin tedy stojí poplatek tomutu emitentovi celkem?
    Velkamedvědice
 •  
  10.08.2015 12:57

  To je takový trochu kočkopes. Sice už se dá obchodovat s certifikáty Commerzbank napřímo s emitentem, což je fajn, ale zadávat pokyny lze jen po telefonu za vyšší poplatek, což je naprd...
  qwer
  • cena
   11.08.2015 14:02

   nejmenovaný končící broker...měl tyto obchody spojené hlavně s úplně jinou cenou, tedy 7,95 Euro za pokyn. V tom jsem viděl hlavní výhodu...
   TheJareck
   • Re: cena
    15.08.2015 0:29

    To rozhodně není pravda. Občas se to vyskytlo jako časově omezená nabídka a jen třeba vůči BNP Paribas. Reálná cena poplatku ostatních pokynů byla podstatně výš...
    qwer
    • Degiro a nizke poplatky
     16.08.2015 9:45

     Mam ucet aj na Patrii aj na BJ som mal ale certifikaty "robim" cez Degiro a Finport. Za obchod napr. 2000 Euri poplatok 4 Euri. Alebo finport (klon IB) ma 7,95 Euri. Skuste mi teda vysvetlit na com zarabaju ked "technicka" cena je min. 7,95 Euro. Skratka Patria nie je konkurencia schopna s tak vysokymi poplatkami. Pritom mate dobry web, vela info.
     • Re: Degiro a nizke poplatky
      16.08.2015 9:59

      Certifikáty Degiro. 2er + 0,1%
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
04.08.2021
12:45Commerzbank se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty, akcie ztrácejí více než 5 procent
12:27Má QE ještě smysl?
12:18Nové případy koronaviru ohrožují růst čínské ekonomiky, analytici snižují výhled
10:42Růstové ráno pro akcie a dolar  
10:33Červencoví propadlíci, kteří by mohli v srpnu zazářit
10:19Poptávka po PlayStation 5 vynesla Sony v posledním kvartálu o čtvrtinu vyšší zisk
9:31ČNB ve čtvrtek zřejmě znovu zvedne sazby; další zvýšení budou následovat, ukázal průzkum  
9:22Toyota dosáhla prvním kvartálu fiskálního roku rekordního zisku
9:11Rozbřesk: Proč se (ne)bát Delta varianty?
8:52Komerčka dostala nové cílové ceny, Pilulka navýšila tržby a futures jsou v zeleném  
8:31Velká Británie zvažuje zablokování akvizice ARM Holdings firmou Nvidia z bezpečnostních důvodů
8:25Pilulka za pololetí zvýšila tržby o 45 procent
5:55Investování v Číně bude oříškem, a to zejména u technologických firem
03.08.2021
22:03Wall Street v úterý v zelené. Moderna +11,5%  
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Albemarle Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Commerzbank AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
CVS Health Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Electronic Arts Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Emerson Electric Co (06/21 Q3, Bef-mkt)
EOG Resources Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
HUGO BOSS AG (06/21 Q2)
Intesa Sanpaolo SpA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Kraft Heinz Co/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lumen Technologies Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Marathon Oil Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Marathon Petroleum Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
McKesson Corp (06/21 Q1, Aft-mkt)
MetLife Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Roku Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Royal Caribbean Cruises Ltd (06/21 Q2, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (06/21 Q3, Bef-mkt)
Uber Technologies Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
voestalpine AG (06/21 Q1, Aft-mkt)
Vulcan Materials Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
Western Digital Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
Wynn Resorts Ltd (06/21 Q2, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00New York Times Co/The (06/21 Q2)
13:30General Motors Co (06/21 Q2)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:00Booking Holdings Inc (06/21 Q2)
22:00Qorvo Inc (06/21 Q1)
22:00Western Union Co/The (06/21 Q2)
22:15DXC Technology Co (06/21 Q1)