Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Alibaba, E.ON, Macy's

Summary: Alibaba, E.ON, Macy's

12.08.2015 17:20
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Energetická společnost E.ON hospodařila v prvním pololetí s čistým pokračujícím ziskem 1,2 mld. EUR a mírně tak předčila konsensy na hladině 1,14 mld. EUR. Společnost nadále zápasí s utlumenými cenami silové elektřiny, na které negativně doléhá celá řada faktoru, počínaje nižšími cenami uhlí a konče německou podporou obnovitelných zdrojů. Výhled na celý rok byl potvrzen. EBITDA se má pohybovat v pásmu 7 – 7,6 mld. EUR a pokračují zisk v rozmezí 1,4 – 1,8 mld. EUR. Akcie mírně ztrácí.

USA:

Macy´s za 2Q ohlásilo zisk na akcii ve výši 64c a zaostalo tak za očekáváním na úrovni 76c. Taktéž tržby výsledkem 6,1 mld. USD zklamaly, když konsensus počítal s 6,22 mld. USD. Akcie ztrácí přes 4 %.

Ostatní:

Čínský e-commerce gigant Alibaba (DIP) dnes představil sadu hospodářských čísel za první čtvrtletí fiskálního roku 2016.

Celkový objem transakcí dosáhl 673 mld. CNY, což představuje meziroční nárůst o 34 % . Jedná se nicméně o slabší dynamiku, než kterou vyhlížel konsensus (38 %) a zároveň jde o pokračující trend ochlazení růstu (v předchozím čtvrtletí +40 %). Příznivě se v meziročním srovnání projevil přírůstek aktivních klientů (q/q +5 %) a jejich počet vyšplhal již na 367 mil. (anualizovaně). U klientské základny stojí za pozornost ještě počet mobilních uživatelů, kterých je nyní již 307 mil. (q/q +6 %). Rozšiřování jejich počtu pak nahrávají vylepšované mobilní aplikace (především Mobile Tabobao App). Dobrou zprávou je také rostoucí průměrná hodnota objednávek jednotlivých zákazníků, která podporuje celkový objem zpracovaných transakcí. I tentokrát jde kredit především za růstem mobilních transakcí, ty už tvoří 55 % celkového objemu (371 mld. CNY, proti 51 % v předchozím čtvrtletí).

Celkové tržby společnosti dosáhly 20,25 mld. CNY proti odhadům na úrovni 20,94 mld. CNY. Hlavní složka v podobě e-commerce příjmů – retailová divize – přinesla tržby ve výši 15,712 mld. CNY, což představuje meziroční nárůst o 24 %. Přesun k mobilním nákupům potvrzuje také narůstající podíl mobilních retailových příjmů (poprvé v rámci divize tvořily více než 50 %).

Míra mobilní monetizace (mobilní tržby v podobě reklamy a poplatků/objem transakcí) vyšplhala k 2,16 % (y/y +67 bps). Připomeňme, že mobilní reklama ve srovnání s desktopy nese nižší míru monetizace, s přesunem marketérů tedy souvisí tlak na hodnotu celkového ukazatele/tržeb. I proto negativně vyznívá skutečnost, že je hodnota ukazatel stabilizována a nevykazuje růstové prvky. Ještě poznámka k zahraniční expanzi – ta nadále zpomaluje svou růstovou dynamiku. Tržby z retailu stouply y/y o 40 %, proti 53 % v prvním čtvrtletí letošního roku. Na vině je především oslabená poptávka na ruském a brazilském trhu.

Nákladová stránka

Poněkud negativně vyznívají také vyšší náklady prodeje (cost of revenues). Ty ve čtvrtletí tvořily 33 % tržeb (y/y +400 bps). Na vině jsou vyšší TAC, tedy náklady utracené v partnerských sítích ve snaze přilákat uživatele stránek. Jejich růst lze ospravedlnit snahou Alibaba rozšířit klientskou síť, nicméně zvyšuje obavy o samotný organický růst. Jinými slovy vyvstává otázka, na kolik je čínský gigant schopný udržet růstové momentum bez dodatečných nákladů doléhajících negativně na profitabilitu podnikání. Obavy na první pohled přiživuje pohled na provozní náklady, které ve čtvrtletí představovaly 11 % tržeb (proti 8 % v minulém roce). V hlavní míře za to však mohou kompenzace v rámci vydaných zaměstnaneckých akcií. Jejich hodnota se příliš nelišila od úrovně předchozího kvartálu, pročež není důvod obávat se dodatečného růstu nákladů v příštích letech (neplatí to v případě hospodářský úspěchů Alibaba, na které jsou odměny vázány; s úspěchy by však ruku v ruce souvisel růst hodnoty akcií, tedy stav, který investor do akcií Alibaba vyhlíží).

Čistý zisk dosáhl 0,59 USD a naplnil očekávání. Společnost dnes autorizovala program zpětného odkupu akcií v celkovém rozsahu až 4 mld. USD v průběhu následujících dvou let. Objem odpovídá zhruba 2 % tržní kapitalizace.

Celkově výsledky vnímáme negativně. Další ochlazení dynamiky růstu a potřeba vydávat dodatečné náklady na rozšíření klientské sítě v prostředí obav o zdraví čínské ekonomiky pouze přiživí negativní sentiment. Rostoucí mobilní aktivita pak sice působí příznivě, neboť je s ní spojen vyšší objem transakcí, avšak naopak nevýhodou mobilní aktivity je vyšší přesun marketérů k levnější mobilní reklamě. Jednu z výzev Alibaby tak představuje schopnost zvýšit míru mobilní monetizace, čemuž by mohlo dopomoci osekání reklamního prostoru (obdobnou strategii úspěšně implementoval Facebook). Akciový odkup sice může vyznívat příznivě, svou velikostí však nikterak neohromil. Částečnou výhodou může být jeho pravděpodobné zapojení v brzkých týdnech, neboť v prostředí probíhajícího tlaku společnost získá prostor pro získání vlastních akcií za příznivějších podmínek. Akcie ztrácí 7 %.

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) představují ucelený produkt sestavovaný analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci je po důkladném zvážení vyhlídek sektoru, stávající valuace a růstového potenciálu sestavován seznam nejzajímavějších titulů z amerických a evropských trhů, u nichž existuje potenciál atraktivního zhodnocení. Více informaci i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.   


Čtěte více:

Reakce evropských trhů na čínské kotrmelce se prohlubuje, indexy se tento týden asi propadnou
12.08.2015 14:03
Čínská centrální banka překvapila svým tahem a znovu oslabila kurz čín...
Devalvace juanu tvrdě doléhá na akcie luxusních společností
12.08.2015 16:50
Léta, kdy čínský ekonomický růst poháněl tržby luxusních společností...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data