Zatímco hodnota menších diamantů v současnosti padá, ty největší drahé kameny si i nadále uchovávají svou hodnotu, tvrdí to alespoň těžař, který objevil největší diamant tohoto století.
Ceny za kameny Gem Diamonds Ltd. větší než 10 karátů klesly v první polovině tohoto roku pouze o 3 procenta, zatímco cena menších kamenů se za stejné období propadla dokonce o 30 procent. Velké kameny si tak víceméně na rozdíl od těch menších uchovávají hodnotu.
Londýnská společnost Gem Diamonds vlastní doly, které produkují jak menší, tak větší kameny. Jejich ceny však v posledních dvanácti měsících padaly poté, co se většiny účastníků obchodování s diamanty včetně obchodníků, řezačů, i leštičů drahých kamenů, dotkla omezená dostupnost úvěrů a hlavně menší než očekávaná poptávka po špercích. Největší světový producent diamantů z hlediska hodnoty De Beers na tento trend v diamantovém průmysl reagoval snížením produkce a navíc svým zákazníkům umožnil odklad předem domluvených nákupů. Ředitel Gem Diamonds Elphick se domnívá, že taková opatření budou mít významný dopad. Navíc se podle něj objevují náznaky, že trend se začíná obracet k lepšímu.
Situace na trhu s diamanty se v případě Gem Diamonds podepsala i na zveřejněném propadu zisku za první pololetí o 22 procent. Právě důl Gem Diamonds Letsang je proslulý velikostí a hodnotou objevených kamenů, včetně 603karátového kamene „Slib Lesotha“, který byl zdaleka ím největším kamenem objeveným v tomto století. Patnáctý největší diamant na světě byl následně opracován na bezchybný kámen o váze 76,41 karátů.
Část diamantového byznysu se přesouvá na lokální africkou úroveň
De Beers, která je součástí globální těžařské skupiny v červenci oznámila, že bude prodávat více diamantů vytěžených v Namibii místním řezačům a leštičům diamantů raději než do zahraničí. Tato dohoda byla dalším důkazem toho, jak se africké vlády snaží získat větší podíl na finančních prostředcích získaných z jejich přírodních zdrojů. Namibie tak v průběhu následujících 10 let získá každoročně kontrolu nad 15 procenty diamantů vytěžených v rámci Namdeb Holdings, společného podniku De Beers a tamní vlády. Sousední Botswana, která je největším světovým producentem diamantů vyjednala s De Beers dohodu o domácím raději než londýnském třídění, stanovování hodnoty a prodeji diamantů již v roce 2011.
Zdroj: RTRS, BBG