Počet žádostí o hypotéku se v týdnu končícím 11. září snížil t/t o 7 procent a prohloubil tak 6,2procentní pokles z předchozího týdne. Index žádostí o úvěry na bydlení (SA) se tak dostal na hodnotu 400,5 b. (-30,3 b. t/t), v meziročním srovnání je však stále o 2,2 % výše.
Při detailnějším pohledu na strukturu hlavního indexu vidíme, že za poklesem z minulého týdne stojí především nižší zájem o refinancování stávajících úvěrů na bydlení (příslušný subindex -9,1 %) a do 4,2procentního záporu se dostaly i žádosti o nové hypotéky. Průměrná fixní 30letá hypotéční sazba v minulém týdnu zůstala beze změny na úrovni 4,1 %. Průměrná velikost hypotéky se nepatrně zvýšila na 268,3 tis. USD.
Ačkoliv statistika žádostí o hypotéky nabízí poslední dva týdny záporné hodnoty, na meziroční bázi registrují hlavní složky indexu stále růst. Konec srpna byl navíc ve znamení dvouciferného navýšení (úvěrů na refinancování) a aktuálně dochází spíše ke konsolidaci.
Údaje o počtu nových žádostí o úvěr na bydlení jsou však velmi volatilní, důvěryhodnější obrázek o stavu realitního sektoru v USA proto nabízejí jiné indikátory z nemovitostního trhu. Ty potvrzují dobrou formu celého sektoru, jak růstem počtu nově zahájených staveb, tak positivními prodejními statistikami u všech kategorií domů. Atraktivitu sektoru zvyšují též rostoucí ceny nemovitostí, které motivují výstavbu a podporují stavební výdaje (v červenci +0,7 % m/m). Nová data o vývoji započatých novostaveb a vydaných stavebních povolení za srpen pak budou zveřejněna zítra odpoledne.
Trhu realit v USA nahrávají také vnější podmínky. Úrokové sazby se nacházejí na historickém dnu, kde se pohybují též náklady na úvěrování. Klesá nezaměstnanost, vylepšují se mzdy, ekonomika je na vzestupu. Všechny tyto faktory zvyšují příjmy domácností a podporují spotřebu, včetně poptávky po bydlení.