Aktualizováno Index cen spotřebitelů v USA v srpnu klesá o 0,1 %, což je údaj, který trh očekával. Inflace se tak dostává do záporu po 0,1procentním růstu cen v červenci. Oproti stejnému období před rokem je index CPI o 0,2 % výše, což také není pro trhy překvapením. Jádrová inflace (bez energií a potravin) si udržela červencové tempo růstu a minulý měsíc y/y činila 1,8 %. Průměrné reálné mzdy v srpnu povyrostly o 2,3 % (+0,3 p.b. m/m).

Dnešní data jsou z velké části v souladu s očekáváním trhu, současně se však jedná o poslední důležitý makroúdaj před zítřejším zveřejněním výsledků hlasování FOMC a logicky jsou proto bedlivě sledována. V rámci svého duálního mandátu (nezaměstnanost a inflace) představuje právě cenový vývoj (a silný dolar) pro Fed překážku utažení měnových podmínek. Ačkoliv centrální banka několikrát konstatovala, že levnou ropu považuje za přechodný faktor, tak srpnový pokles spotřebitelských cen zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího utažení šroubů měnové politiky.
Při detailnějším pohledu do útrob indexu CPI vidíme za srpen m/m 2procentní pokles cen energií, levnější byla také doprava, počítače, nebo zboží dlouhodobé spotřeby. Srpen tak potvrdil tezi minulých měsíců, že (nejen spotřebitelské) ceny jsou stlačovány levnými energiemi, resp. ropu a ani aktuální report na této skutečnosti nic nezměnil.
Dolar pro zveřejnění cenové statistiky za srpen skokově na páru s eurem oslabil. Klesají také výnosy amerických státních dluhopisů napříč všemi splatnostmi.