Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Neměli bychom se bát

Project Syndicate: Neměli bychom se bát

25.09.2015 11:00

Evropa čelí historickému momentu. Na konci tohoto roku překročí počet lidí žádajících o azyl v Evropské unii jeden milion. Lidská cena této uprchlické krize je strašlivá. A stejně, až na hrstku případů byla odpověď evropských vlád váhavá a to přinejlepším: sice berou na vědomí nutnost udělat více, ale zároveň se děsí možných důsledků.

Někteří politici se bojí břemena, které budou migranti představovat pro lokální společnost a daňové poplatníky. Jiní se bojí extremistů v přestrojení za uprchlíky. Ale především, většina se bojí veřejného mínění, které – i přes povzbudivé scény vítání a podpory azylantů – zůstává nerozhodné a dokonce nepřátelské k vyhlídce ještě většího počtu migrantů z válkou rozervaných, neklidných zemí, zejména pokud praktikují jiné náboženství.

Evropští lídři si nemohou dovolit se bát. Uprchlická krize není z těch, od které by mohli odstoupit. Žádná kouzelná hůlka neumožní vedoucím představitelům evropských zemí transportovat více než milion lidí zpět přes Egejské moře a Bospor do Mosulu a Aleppa, nebo přes Středozemní moře do Eritrey, Somálska a Súdánu.

Znovuzavedení hraničních kontrol a výstavba oplocení možná získá čas přetíženým zemím, ale nikdo nemůže reálně očekávat, že zabrání vstupu lidem, kteří se zoufale chtějí přesunout. Vzhledem k zoufalým podmínkám v zemích, ze kterých lidé utíkají, snad polovina žadatelů splní i ty nejpřísnější podmínky pro udělení azylu. Takže jakkoli je veřejné mínění citlivé či rozpolcené, evropští lídři zkrátka budou muset najít odvážnou, koordinovanou a jednotnou odpověď.

Jsou zde tři výzvy. První je konsensus nad spravedlivým rozdělením uprchlíků v rámci Evropy. Navzdory jejich velkým počtům musí být těmto zoufalým lidem poskytnuto přístřeší, jídlo a podpora. Už to bude dost těžké.

Druhou výzvou je nastartování procesu integrace uprchlíků do evropské společnosti a ekonomiky. Někteří uprchlíci si najdou práci relativně snadno. Vysokoškolsky vzdělaný syrský stavební inženýr, co přijede do Mnichova, se sice bude muset naučit trochu německy, ale jakmile to zvládne, tak pravděpodobně nebude muset čekat dlouho, než se začnou ozývat zaměstnavatelé. Jiní azylanti mají nižší vzdělání a mnoho jich může být traumatizováno zkušeností s válkou a odchodem. Bude třeba času a úsilí na jejich integraci a mnoho voličů bude k tomuto procesu skeptických, zejména proto, že úspěšná integrace či asimilace není zadarmo.

Nicméně, dnešní náklady na přijetí a integraci azylantů by se Evropě v budoucnu mohly významně vrátit. Naše práce v OECD ukazuje, že migrace, pokud je správně zvládnuta, může popohnat růst a inovace. Bohužel, v minulosti nebyla migraci vždy dobře organizována: migranti byli koncentrováni v podmínkách ne nepodobným ghettům, jen s málem veřejných služeb a vyhlídek na zaměstnání.

Důkazy z 34 členských zemí OECD i tak ukazují, že imigranti obecně platí více na daních a sociálním pojištění, než kolik dostávají v samostatných benefitech. Dnes jsme vydali stručné prohlášení o současné uprchlické krizi. Jednoduše řečeno, Evropa potřebuje migranty a nové dovednosti, které sebou přináší. Jinak, vzhledem ke snižující se populaci, bude zápasit s výplatou penzí a zdravotní péče v budoucnosti (již v dekádě do roku 2010 tvořily přistěhovalci 65% nárůst pracovní síly EU).

Mnoho lidí bude argumentovat, že uprchlíci bez dovedností potřebných pro ekonomiku budou náročnější na integraci než jiní přistěhovalci. Možná ano. Nicméně jelikož dnes víme hodně o tom, co fungovalo při přesidlování migrantů, můžeme doufat, že se vyhneme chybám minulosti – v neposlední řadě tím, že budeme dokumentovat a sdílet zkušenosti zemí, kterým se podařilo migraci dobře zvládnout.

To nás přivádí ke třetí, největší výzvě, kterou budou muset evropští lídři překonat: strach z migrantů. Integrace je předpokladem pro přijetí budoucích právních kroků veřejností. Domněnka je, že “my“ jsme integrováni, zatímco “oni“ ne. A přesto má každý někde ve svém rodokmenu přistěhovalce, mnohdy ne tolik generací zpět. Rozdíl mezi “námi“ a “nimi“ možná není tak ostrý, jak bychom se mohli domnívat.

Nikdo ze současných představitelů evropských zemí neočekával, že budeme čelit lidské tragédii takového rozsahu, jaký nyní vidíme ve středomoří a napříč Evropou. Ale to, jak zareagují, určí, jak budou souzeni svými občany a historií.

Tohle není hra čísel. Lídři by měli přesunout svou pozornost z otázek okolo krize týkajících se “kolik“ a “kam“ k otázce “co“ – především, co mají udělat pro integraci nově příchozích do své společnosti a ekonomiky. Musí prokázat své vedení tím, že přesvědčí veřejnost, že migranti - a to v prvé řadě ti, co nejvíce potřebují ochranu – více dávají, než berou. V tomto okamžiku krize bychom všichni měli věnovat pozornost slovům mexického novelisty Carlose Fuentese: “Rozpoznej sebe sama v něm či v ní, kdo nejsou jako ty a já.“

Angel Gurría je generální tajemník OECD.


Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Marshallův plán pro Spojené státy
04.08.2015 13:03
Když se minulý měsíc zřítil významný dálniční most v Kalifornii, dopad...
Project Syndicate: Jak MMF zklamal Řecko
18.08.2015 13:06
Demokracie spočívá ve skutečné možnosti volit. Řeckému lidu však byla ...
Project Syndicate: Kdo je připravený na zvýšení sazeb v USA?
23.09.2015 8:36
Možnost, že americký Federální rezervní systém poprvé po deseti letech...

Váš názor
 •  
  30.09.2015 12:31

  http://cntv.ubunturadio.cz/
  Homo
 •  
  25.09.2015 13:54

  Kde se bere ta jistota, že sem přišli pracovat?
  Harp.
  •  
   25.09.2015 14:42

   Nečíst reakci Kalky, asi bych to nekomentoval. Jestli rodina prodá všechno, aby zaplatila mladému cestu, čeká, že tento ji bude pak s výdělku finasčně podporovat. Říkal včera jeden Syřan v televizi.
   Velkamedvědice
   •  
    25.09.2015 14:56

    Jen aby nedopadl jako někteří Vietnamci, kteří splácejí dluhy pěstováním marihuany. ;o)
    Harp.
 • Z německého tisku
  25.09.2015 13:02

  Některá média připomínají, že z asi 400 tisíc uprchlíků, kteří loni přišli oficiálně do Německa, má zaměstnání pouhých sedm procent. Zbytek, tedy 93 procent, přežívá hlavně díky různým formám sociální a jiné pomoci.
  Hans
 •  
  25.09.2015 12:39

  "Evropa potřebuje migranty a nové dovednosti, které sebou přináší. Jinak, vzhledem ke snižující se populaci, bude zápasit s výplatou penzí a zdravotní péče v budoucnosti". Ad 1 - aké to šťastie postretlo Európu, že čírou náhodou sa pre život v nej rozhodlo v tejto demografickej mizérii niekoľko miliónov imigrantov. Ad 2 - keď už je to s našou populáciou také zlé, nemohli sme milióny imigrantov rovno pozvať ako rovnocených ľudí bez nutnosti absolvovania ponižujúcej cesty, prenechania značného majetku pašerákom ľudí a zničenia ich domovských krajín?
  peterr
 • kdo potřebuje levné pracovníky?
  25.09.2015 11:48

  Ten kdo vykonává nekvalifikovanou práci, anebo ten který na ní vydělává? Kdo má zájem na přílivu uprchlíku do Evropy?
  Jan Plánička
  • Re: kdo potřebuje levné pracovníky?
   25.09.2015 12:44

   Akcionáři?
   ..
 • Zvláštní.
  25.09.2015 11:43

  Normálně bych řekl, že tady byl článek, jak budou lidi nahrazení roboty. Takže k čemu imigranti? V Evropě jsou desítky milionů nezaměstnaných. Ani statistiky nepotvrzují nějaký pracovní terno. Ve Švýcarsku je snad 87% Syřanů nezaměstnaných. Eritrejci afričané celkově snad ani pod 90% nejdou. Na nejlepší číslo dosáhli snad nějací asiaté s 67%.
  Ford
 • nový otrokářský řád v podání sociálních inženýrů
  25.09.2015 11:29

  To, co převádí Project Syndicat a další neziskové organizace, ale i politické reprezentace především sociálně demokratického typu, se velmi podobá otrokářské době ve Spojených státech v 19. století. Tehdy si jižní státy Unie řešily problém s nedostatkem pracovních sil v době zvýšené poptávce po textilu z bavlny dovozem levných pracovních sil z Afriky. Špinavou práci za farmáře dělali tehdy "pašeráci", převážející černochy na lodích přes Atlantik. Dnes tuto špinavou práci za levicové politiky dělají pašeráci na člunech, za volanty mrazírenských vozů i taxikáři u hranic mezi zeměmi. Politici se od toho distancují, ale ve skutečnosti jsou oni tou příčinou, která tento fenomén vyvolala. Jestliže dnes zcela bezostyšně prohlašují, že tu levnou pracovní sílu, kterou voláním do Evropy vysávají s rozvojových zemí Blízkého východu a severní Afriky, stejně jako před více než stoletím z afrických krajin, Evropa potřebuje, dostávají se na úroveň otrokářských agitátorů. Evropa si prý vyřeší problém s nedostatkem pracovních sil, důchodovým systémem atd., ale ničí přitom kapitálové zdroje rozvojových zemí. Je to jiný typ kolonialismu. Zatímco dříve příchod obchodníků a investorů spolu s úředníky přinesl rozvojovým zemím alespoň na počátku vzdělání, nové technologie a vyšší životní úroveň přímo v cílových zemích, dnes je tento typ kolonialismu bezuzdným drancováním a drancováním chudých zemích zdevastovaných už tak válkou. Dějiny Evropu za to jednou odsoudí.
  Tunguzka08
  • Re: nový otrokářský řád v podání sociálních inženýrů
   25.09.2015 11:40

   A stejně jako kdysi nově emancipované národy v koloniích zahájily boj za osvobození od cizích úředníků, aby měli větší podíl na rozhodování ve vlastní zemi, povstanou i národy přestěhované do Evropy, aby prosadily svůj jazyk, kulturu, náboženství a podíl na moci. Začnou nové „koloniální“ války, které přinesou nové hranice. Nejprve mezi lidmi a nakonec i na mapách. Dnešní kulturně bohatá, ale jednotná (židovsko-křesťansko-protestantská) Evropa, páchá dobrovolnou "sebelikvidaci".
   Tunguska08
   •  
    25.09.2015 11:55

    Geneticky je v Čechách ještě spousta lidí v podstatě Kelty, jen málokomu trhá žíly je jeho původně keltská kultura byla kompletně nahrazena slovanskou a později křesťanskou kulturou. Progresivnější kultura se prosadí přes tu méně progresivní. pro záchranu naší kultury udělám to, že odcházím na oběd dát si pečená vepřová žebra a pivo.
    ..
    • Keltové
     25.09.2015 12:41

     Kolik Keltů na našem území žilo? 10.000? Už před naším letopočtem Keltové území dnešní ČR téměř kompletně opustili a nahradily je germánské kmeny. Od 5. století sem postupně doputovaly v několika vlnách různé slovanské skupiny.
     • Re: Keltové
      25.09.2015 13:10

      V Netolicích genetické testy ukázaly, že současní obyvatelé jsou potomky tam pohřbených keltských obyvatel. Kolik tu bylo Keltů je irelevantní, pokud nevíme, kolik sem přišlo Slovanů a Germánů. Jinak argumentujete celkem zastaralou interpretací archeologických nálezů. Podle ní, když někdo chodil oblékaný jako germán a používal keramiku jako germán tak to byl germán. Jenže podle této logiky by archeologové za tisíc let mohli na základě objevu ledniček, kelímků ze starbucks a džínového oblečení dospět k názoru, že ve 20. století podnikly americké kmeny invazi do Číny a kompletně zlikvidovali tamní obyvatelstvo.
      ..
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data