Železnou rudu v době propadu většiny komoditního sektoru drží nad vodou pokles přístavních zásob a narušení dodávek. Ruda se díky těmto faktorům v době, kdy Čínou vyvolaný komoditní kolaps srazil ceny většiny surovin ve třetím čtvrtletí dolů, vyhnula tomu nejhoršímu.
Nezbytná přísada k výrobě oceli od konce června zaznamenala pokles o pouhá 4 procenta. To je s ohledem na současný stav komoditního trhu jeden z nejlepších výsledků u klíčových komodit. Ve čtvrtek byla železná ruda s 62procentní příměsí k okamžitému doručení do Číny podle Steel Indexu oceněna na 56,80 dolarů za tunu.
Ve třetím čtvrtletí komodity výkonnostně výrazně zaostávaly za ostatními třídami aktiv poté, co kolaps čínského akciového trhu přilil olej do ohně obav o ekonomické zdraví druhé největší ekonomiky na světě. Komoditní index Bloomberg Commodity Index pro představu v posledním čtvrtletí do včerejšího dne spadl o 14 procent.

Cena železné rudy s 62procentní příměsí s dodáním do Qingdaa za poslední tři měsíce (modře) ve srovnání s Bloomberg Commodity Indexem (žlutě).
Čína, ruda a ocel
Čína sice spotřebuje dvě třetiny světové po moři dodávané železné rudy, komodita ale zůstala při posledních výprodejích stranou, čímž překvapila mnoho analytiků i investorů. Ti očekávali propad železné rudy až k 40 dolarům za tunu. K tomuto předpokladu je vedl vytrvalý růst nabídky, který získal navrch nad velmi vlažnou poptávkou. Ačkoliv z posledního komoditního propadu zatím železná ruda vychází relativně dobře, její cena se od počátku tohoto roku propadla již o 20 procent.
Železnou rudu, která je klíčem k ziskovosti pro některé těžební společnosti včetně , nebo Vale, podpořilo několik faktorů. Čínské přístavní zásoby suroviny se propadly nejníže od roku 2013 a to navzdory 20procentnímu nárůstu měsíčních dovozů. Podle to naznačuje, že vysokonákladová čínská produkce rychle ustupuje trvalému růstu levnějšího dovozu z Austrálie a Brazílie.
Čínská produkce oceli se taktéž ukázala jako překvapivě odolná a její srpnová výroba rostla i přes nekončící pokles jejích domácích cen. S ohledem na slabost domácího trhu čínské ocelárny čím dál více tíhnou k zámořskému trhu. odhaduje, že čistý vývoz oceli letos dosáhne 100 milionů tun. To by však mohlo vyvolat protireakci v podobě antidumpingových opatření. zároveň odhaduje, že australský export železné rudy v červenci stoupl jen o 3,4 procenta a počátkem srpna na tom byl dokonce ještě hůře, což dopomohlo k utažení australského trhu. Komoditní analytici ANZ se však domnívají, že v říjnu by mohlo dojít k oživení brazilského a australského exportu, což by opět dolehlo na ceny železné rudy.
Čínská produkce oceli a tím pádem i poptávka po železné rudě by dle očekávání měly po dosažení letního poptávkového vrcholu klesnout. Výhled nejen pro železnou rudu ale i další komodity jako je manganová ruda a hutnické nebo energetické uhlí zůstává však podle analytiků spíše chmurný. Léta silného růstu poptávky po surovinách na výrobu oceli totiž s největší pravděpodobností již pominula.
Zdroj: FT, BBG