Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Železná ruda zatím propad komodit ustála

Železná ruda zatím propad komodit ustála

25.09.2015 15:03
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Železnou rudu v době propadu většiny komoditního sektoru drží nad vodou pokles přístavních zásob a narušení dodávek. Ruda se díky těmto faktorům v době, kdy Čínou vyvolaný komoditní kolaps srazil ceny většiny surovin ve třetím čtvrtletí dolů, vyhnula tomu nejhoršímu.

Nezbytná přísada k výrobě oceli od konce června zaznamenala pokles o pouhá 4 procenta. To je s ohledem na současný stav komoditního trhu jeden z nejlepších výsledků u klíčových komodit. Ve čtvrtek byla železná ruda s 62procentní příměsí k okamžitému doručení do Číny podle Steel Indexu oceněna na 56,80 dolarů za tunu.

Ve třetím čtvrtletí komodity výkonnostně výrazně zaostávaly za ostatními třídami aktiv poté, co kolaps čínského akciového trhu přilil olej do ohně obav o ekonomické zdraví druhé největší ekonomiky na světě. Komoditní index Bloomberg Commodity Index pro představu v posledním čtvrtletí do včerejšího dne spadl o 14 procent.

Iron ore.png
Cena železné rudy s 62procentní příměsí s dodáním do Qingdaa za poslední tři měsíce (modře) ve srovnání s Bloomberg Commodity Indexem (žlutě).

Čína, ruda a ocel
Čína sice spotřebuje dvě třetiny světové po moři dodávané železné rudy, komodita ale zůstala při posledních výprodejích stranou, čímž překvapila mnoho analytiků i investorů. Ti očekávali propad železné rudy až k 40 dolarům za tunu. K tomuto předpokladu je vedl vytrvalý růst nabídky, který získal navrch nad velmi vlažnou poptávkou. Ačkoliv z posledního komoditního propadu zatím železná ruda vychází relativně dobře, její cena se od počátku tohoto roku propadla již o 20 procent.

Železnou rudu, která je klíčem k ziskovosti pro některé těžební společnosti včetně BHP Billiton, Rio Tinto nebo Vale, podpořilo několik faktorů. Čínské přístavní zásoby suroviny se propadly nejníže od roku 2013 a to navzdory 20procentnímu nárůstu měsíčních dovozů. Podle Morgan Stanley to naznačuje, že vysokonákladová čínská produkce rychle ustupuje trvalému růstu levnějšího dovozu z Austrálie a Brazílie.

Čínská produkce oceli se taktéž ukázala jako překvapivě odolná a její srpnová výroba rostla i přes nekončící pokles jejích domácích cen. S ohledem na slabost domácího trhu čínské ocelárny čím dál více tíhnou k zámořskému trhu. Citigroup odhaduje, že čistý vývoz oceli letos dosáhne 100 milionů tun. To by však mohlo vyvolat protireakci v podobě antidumpingových opatření. Citigroup zároveň odhaduje, že australský export železné rudy v červenci stoupl jen o 3,4 procenta a počátkem srpna na tom byl dokonce ještě hůře, což dopomohlo k utažení australského trhu. Komoditní analytici ANZ se však domnívají, že v říjnu by mohlo dojít k oživení brazilského a australského exportu, což by opět dolehlo na ceny železné rudy.

Čínská produkce oceli a tím pádem i poptávka po železné rudě by dle očekávání měly po dosažení letního poptávkového vrcholu klesnout. Výhled nejen pro železnou rudu ale i další komodity jako je manganová ruda a hutnické nebo energetické uhlí zůstává však podle analytiků spíše chmurný. Léta silného růstu poptávky po surovinách na výrobu oceli totiž s největší pravděpodobností již pominula.

Zdroj: FT, BBG


Čtěte více:

Project Syndicate: Neměli bychom se bát
25.09.2015 11:00
Evropa čelí historickému momentu. Na konci tohoto roku překročí počet ...
Dolar znovu ožívá, zato na jen doléhá poptávka po riziku i spekulace o BoJ
25.09.2015 10:34
Japonská inflace v září udržela tempo mírně nad nulou, jádrová se pod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data