Dluhopisům se obecně daří velice dobře, ale nejvíce na začátku tohoto týdne ve Španělsku (výnosy propadly o 11 bps). Trhy si trochu oddychly poté, co separatistické katalánské strany nedokázaly vybojovat v regionálních volbách více než 50 % hlasů. To ale neznamená, že by po volbách měly zbraně zcela utichnout. I když většina Katalánců v tuto chvíli není připravena před Madridem zabouchnout dveře, separatistické strany získaly v regionálním parlamentu většinu křesel… a budou tak minimálně chtít dál prosazovat svůj program. Jak zní?
Vynutit si na Madridu referendum o nezávislosti, a pokud ho nepovolí, vyhlásit do 18 měsíců nezávislost jednostranně. Otázkou je, jaká by byla legitimita takového kroku a zda by skutečně měl podporu většiny Katalánců. Ze strany Madridu je také těžko představitelné, že dojde k přepsání ústavy tak, aby se podobné referendum dalo vypsat. I proto je asi pravděpodobnější, že po celonárodních španělských volbách na konci roku začne politická přetahovaná, která nakonec vyústí v navýšení rozpočtové autonomie Katalánska. Nic víc nic míň. Do té doby asi budou i evropské trhy žít aktuálnějšími otázkami.
Třeba tím, kdy nakonec americký Fed zvýší úrokové sazby. V posledních dnech vystoupila řada centrálních bankéřů z amerického Fedu, kteří připomněli, že sazby by měly jít vzhůru do konce roku a že říjen je stále ve hře. Od Janet Yellenové přes Johna Williamse až (poněkud překvapivě) po Williama Dudleyho zněly hlasy, které se snažily trochu vyvážit holubičí vyznění posledního zasedání. Jasné je, že pro rozhodnutí Fedu budou důležitá nejbližší čísla a tento týden to bude především o trhu práce. Čekáme o něco lepší výsledek payrolls než trh, a to může na trzích pomoci trochu přebít přetrvávající strach z dopadů slabé Číny.
Region
Zasedání ČNB z minulého týdne zanechalo na koruně dosud nesmazaný dojem a pár EUR/CZK se i na začátku nového týdne obchodoval většinou nad 27,20. Forint se zlotým včera oslabovaly, přičemž pouze v případě zlotého byly ztráty vůči euru významnější.
Ve zbytku týdne je v regionu nejzajímavější zveřejnění indexů podnikatelských nálad za září. Největší pozornost přitáhne patrně polský index, který v srpnu prudce poklesl. I když se průmyslu daří stále velmi dobře a roste meziročně asi o 5 %, tak mohou čísla přilákat pozornost trhů a v případě zklamání mohou zesílit sázky na pokles oficiálních úrokových sazeb.
Dluhopisy
Slabé výkony akciových trhů poslaly dolů výnosy napříč Evropou a německý desetiletý výnos spadl k nejnižším úrovním od začátku srpna. Španělské výnosy dokonce poklesly o 11 bps poté, co separatistické strany v Katalánsku nedostaly absolutní většinu všech hlasů.
V tomto týdnu se pozornost soustředí na americká čísla z trhu práce. Ta by mohla americkému Fedu poskytnout argumenty, proč jít se sazbami do konce tohoto roku vzhůru. Na delším konci křivky to ale nemusí znamenat žádný důvod, proč by se měly výnosy otočit vzhůru. Zvlášť pokud zářijová inflace v eurozóně zaznamená další lehký pokles.
Komodity
Cena ropy Brent začala nový týden poklesem asi o 2,6 %. Výprodej přitom zasáhl i základní kovy - cena mědi se dostala pod 5000 USD/t a cena hliníku k 1550 USD/t. Výprodej se týkal i zlata, jehož cena poklesla o více než 1,2 %. Komoditám neprospěla celkově opatrnější nálada na trzích a jejich pokles v posledním týdnu mají patrně na svědomí hlavně obavy z dalšího vývoje hospodářského růstu a poptávky, zejména v Číně.