Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orbán zachránil před uprchlíky Maďarsko, teď se chystá na celou Evropu

Orbán zachránil před uprchlíky Maďarsko, teď se chystá na celou Evropu

06.10.2015 17:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Maďarský premiér varuje, že „Evropu zaplavují miliony uprchlíků“. Maďarsko i celý kontinent se tak podle něho nachází ve velkém nebezpečí, což mělo být důvodem pro vyhlášení „válečného stavu“ v jeho zemi. Pro Maďary nejsou podobné projevy ničím novým. Orbán se dostal k moci v roce 2010 a od té doby podle něho čelí Maďarsko jedné hrozbě za druhou. Nejdříve tak bojoval proti „pozůstatkům komunistického práva“. Výsledkem bylo přepsání ústavy a narušení rovnováhy, kterou její původní verze zajišťovala.

Poté začal Orbán bojovat s ekonomickou krizí. Použil mimořádné daně a zaútočil na „vykořisťovatele“ ve formě bank, energetických firem a telekomunikačních společností. Znárodnil soukromé penzijní fondy a ve svém boji s protestujícími intelektuály neváhal zavést centralizaci vzdělávacího systému a omezit výdaje na vyšší vzdělání o 30 %. Pak svou pozornost upřel na „vysoké ceny energetických služeb“. Novým zákonem snížil koncové ceny energií, čímž znatelně poškodil finanční zdraví energetik. Samozřejmě, že tak učinil navzdory EU, která ale podle něj jedná podobně jako dříve Moskva a pouze zavádí zbytečná pravidla a regulaci.

Orbán vypadl v roce 1989 jako neústupný bojovník proti diktátorství sovětského stylu, ale nyní změnil Maďarsko na zemi, kde je vláda práva v podstatě mrtvá. Na konci září tohoto roku pak začal bojovat v nové válce. Tentokrát jsou jeho cílem „masy muslimů, kteří podle něj chtějí zničit křesťanskou Evropu. Před rokem tuto Evropu zatracoval, nyní chce být jejím zachráncem. V jeho hrdinském boji je podle něho ospravedlněn každý nástroj. Buduje ploty z žiletkových drátů, vyhlašuje mimořádný stav, prohlašuje všechny uprchlíky za kriminálníky, používá armádu bez souhlasu parlamentu.

Tisíce maďarských dobrovolníků se uprchlíkům snaží pomáhat, ale Orbánova nenávistná kampaň začíná fungovat. Většina Maďarů je zmatená, plná předsudků, strachu a nenávisti vůči migrantům. Jako členka parlamentu jsem navštívila hraniční oblasti a centra, kde jsou uprchlíci soustřeďováni. Návrhy na zlepšení situace v Maďarsku i v celé Evropě jsou ale ignorovány. Orbán se řídí heslem: Buď jste se mnou, nebo s „ilegálními imigranty“. Tedy s nepřáteli.

Váhavý postup EU dělá z Orbána v očích veřejnosti toho, kdo v krizové situaci jako jediný jedná. Navíc dosáhl „úspěchu“, protože jeho ploty z žiletkových drátů brání přístupu celé vlny uprchlíků. Na konci října bude dokončen plot na chorvatské hranici a pak se budou uprchlíci Maďarsku vyhýbat úplně. Orbán tak svým cynismem „zachrání“ svou zemi a nyní dokonce doufá, že jeho model bude aplikován i jinde. Orbán vnímá EU jako nezbytné zlo a Maďarsko je pro něj zemí, kde si může dělat, co se mu zlíbí. Věří v silné národní státy a neustále hledá nějaké spojence ve východní Evropě. Západní Evropa podle něho „trpí sebevražedným liberalismem“. Proti liberálním hodnotám už v Maďarsku bojuje celé roky, nyní se snaží přenést tento boj na celoevropskou úroveň.

Autorkou je maďarská poslankyně Zsuzsanna Szelenyi, která svou politickou kariéru začínala jako jedna z prvních členů Orbánovy strany Fidesz.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Marie Zemanová exkluzivně pro Patrii: Chci pro ČSOB Penzijní společnost zvýšit podíl na trhu
06.10.2015 17:00
Marie Zemanová od srpna zastává funkci šéfky ČSOB Penzijní společnosti...
Klidný den na pražské burze; index oslabil -0,21 %
06.10.2015 17:03
Pražská burza při své druhé seanci týdne oslabila navzdory náladě a vý...

Váš názor
 •  
  07.10.2015 10:05

  Jen více Orbánů.
 •  
  06.10.2015 20:04

  Opět se projevuje, že Maďaři nejsou naivkové ale potomci vůdčího národa. Ono je patrně vidět, že to není ještě tak dlouho, co Maďaři odráželi nájezdy Turků. V Západní Evropě něco takového zažili naposledy před 1000 lety a to se opravdu velice špatně pamatuje. Takže odtud patrně vyvěrá idealistická naivita. Nejhorší ze všeho je vláda idealistů a Patria je patrně plná idealistických naivků.
  ignác
 • má recht
  06.10.2015 19:09

  Kdo jiný než oni...staletí odráželi nájezdy muslimů, vždy se zastavili na úrovni střední evropy. Pomáhali slovanské státy i germáni. Merkelová potřebuje levnou pracovní sílu. Ale cestu zvolila typicky německou, ať činí,jak činí ,spějí k destrukci. A díky EU jsme v tom taky. Doufám ,že rozum zvítězí a buď silný mráz ,či "xenofóbové" ty nájezníky z Evropy vyžene.
  Viper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data