Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Číňané prodávají americké dluhopisy, je čeho se bát?

Rozbřesk - Číňané prodávají americké dluhopisy, je čeho se bát?

08.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Číňané se začínají zbavovat amerických dluhopisů. I kvůli tomu podle Wall Street Journal dosáhly výprodeje amerických dluhopisů z bilancí zahraničních centrálních bank za uplynulých dvanáct měsíců svého rekordu (123 miliard dolarů do začátku srpna). Mají se Američané čeho bát?

Jednoduchá odpověď zní ne. Prodeje dluhopisů jsou zatím vzhledem k velikosti trhu s americkými dluhopisy (necelých 13 biliónů dolarů) relativně malé. Prodeje zahraničních centrálních bank tak stačila bez problémů převážit poptávka ostatních investorů, kteří jsou v dnešním světě lační po jakémkoliv bezpečném výnosu. I kdyby výprodeje Číňanů (a ostatních centrálních bank z rozvíjejících se trhů) zesílily, je třeba si uvědomit, že americký veřejný dluh je celý denominován v amerických dolarech. Jinými slovy, pokud by se ve finále Fedu nelíbil nárůst dlouhých amerických výnosů, může pokaždé v neomezené míře vstoupit na trh a americká dluhopisy skupovat.

Navíc Číňané neprodávají americké dluhopisy, protože by se jich báli. Ale spíše proto, že je jejich vlastní problémy k výprodejům dotlačily. V uplynulých letech čelila Čína velkému přílivu kapitálu ze zahraničí, a aby zabránila rychlému posilování vlastní měny, skupovala devizové rezervy. To mělo dva základní efekty - devizové rezervy z velké části ukládala do amerických dluhopisů (stala se postupně největším zahraničním vlastníkem) a současně nákupem deviz tiskla rychle nové peníze. To přispělo k rychlému růstu čínských úvěrů a zadluženosti soukromého sektoru - ta se za posledních šest let skoro zečtyřnásobila a dosahuje okolo 200 % HDP. V posledním roce se kolo otočilo a kapitál z Číny začíná odtékat. Pokud chce Čína chránit měnu před oslabením, musí devizové rezervy (a tím pádem i americké dluhopisy) prodávat. V důsledku toho ale také stahuje z finančního systému peníze, a ač nerada, zhoršuje jejich dostupnost a tím přispívá k dalšímu útlumu ekonomiky… a horší hospodářské vyhlídky mohou motivovat k dalšímu odlivu kapitálu.

V jistém slova smyslu to může být i názorná lekce pro dnešní Česko. I my dnes čelíme přílivu peněz ze zahraničí (i když ne nijak masivnímu), ČNB je nucena bránit slabou korunu a tiskem nových peněz přispívá k rychlejšímu růstu úvěrů… a i nám se v budoucnu může stát, že se kolo jednou otočí.

Region - forex
Zatímco koruna s forintem včera oslabovaly, tak zlotý korigoval část předchozích ztrát a mírně posílil. Zasedání polské centrální banky patrně část trhů sázejících na další uvolnění měnové politiky zklamalo, což se projevuje jednak na peněžním trhu (sazby FRA rovněž korigovaly propad, který nastal v pátek po amerických payrolls), jednak na zlotém.

Ze širšího regionu je zajímavé i posilování ruského rublu - ten za posledních 5 dní posílil asi o 4,5 %. Zisky rublu se však jako tradičně odvíjí od růstu cen ropy.

Dnešek není v regionu zcela bez událostí, neboť bude zveřejněna míra inflace v Maďarsku a míra nezaměstnanosti v ČR (oboje za září). Z pohledu českých trhů však bude zajímavější zítra zveřejněná míra inflace.

Dluhopisy
Německé dluhopisy díky ziskům evropských burz velice lehce ztrácely - výnos desetiletého bundu vzrostl o necelý 1 bps. Německým dluhopisům hrála totiž do karet horší průmyslová výroba z Německa i Španělska. Ta přichází po špatném výsledku továrních zakázek. Na druhou stranu ale nedopadla nijak dobře ani aukce německého desetiletého dluhopisu - z nabízených 4 mld. eur se upsaly pouze 3 mld. To bylo již potřetí v tomto roce, kdy se Němcům nepodařilo prodat v desetileté aukci celý nabízený objem.

Dnes bude jak pro evropský, tak americký trh klíčové sledovat zápis z posledního zasedání Fedu. Zásadní otázka? Jak byl Fed v září blízko ke skutečnému zvýšení sazeb.


Čtěte více:

Project Syndicate: Nová vize pro Světovou banku
07.10.2015 17:00
Do Limy, hlavního města Peru, se sjíždějí ministři financí, centrální ...
Deutsche Bank říká: Letos možná dividendu nečekejte
08.10.2015 8:43
Aktualizace - Komentář analytika Branislava Sotáka najdete zde. Největ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.11.2024
9:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 2,7 pct. HDP
9:03Rozbřesk: ČNB i Fed snížily sazby podle očekávání. Koruna získává půdu pod nohama
8:51Powell ubezpečil trhy o kontinuitě měnové politiky Fedu, čínské akcie zamířily dolů a evropské futures jsou zelené  
8:50UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Vnitřní informace
6:23Prudký nárůst výnosů dluhopisů je varováním pro „krále dluhu“ Trumpa. Avizované daňové škrty a cla by zvýšily deficit a inflaci
07.11.2024
22:11Jan Čermák: Po čase konečně nudné zasedání Fedu
22:01Fed snižuje sazby, trhy jedou dál díky Trumpovu vítězství  
20:03Fed pokračuje ve snižování úrokových sazeb o 25 bps
19:35Konec vlády je pro Německo dobrou zprávou, soudí média. Menšinová vláda spěje k předčasným volbám, opoziční CDU/CSU na ně spěchá
17:26Krátce před Fedem se daří jak akciím, tak dluhopisům  
17:21Blízko historickému standardu jsou pouze valuace malých hodnotových firem, nejdál od něj jsou malé růstové společnosti
17:18FT: Evropský trh s plynem je napjatý, zima může přinést problémy
17:01Jan Bureš: Nadále očekáváme postupné snižování sazeb ČNB až na 3,5 procenta
15:32Výsledky Warner Bros. Discovery: Max i díky Olympiádě přidal 7,2 milionu předplatitelů  
14:57ČNB snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta
14:19RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
13:48Niles: Tesla je opcí na budoucí úspěch
12:02Jakub Blaha: Zpracovaný objem plateb zpomalil na růstu, akcie Adyen padají o 6 %  
11:52Nissan plánuje zrušit šest procent pracovních míst, zhoršil výhled zisku
11:50Vývoz z Německa i průmyslová výroba v září klesly, zaostaly za očekáváním

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university