Donald Trump je už několik měsíců považován za vedoucího republikánského kandidáta pro prezidentské volby v USA naplánované na rok 2016. Tento velkohubý miliardář ale není populární pouze u republikánských voličů. Jeho oblíbenost sahá daleko za hranice USA a pravděpodobně je také favoritem ruského prezidenta Putina. Téměř všechna ruská média jsou v současné době přímo či nepřímo kontrolovaná z Kremlu. To znamená, že pokud se v nich něco objeví, bylo to alespoň implicitně schváleno Putinovou vládou. A Trump se v nich poslední dobou objevuje skutečně často. Patrné je to zejména po jeho komentářích týkajících se ruských intervencí v Sýrii.
Většina západních vlád reagovala na ruské kroky v Sýrii chladně. Putin hovořil o tom, že ruská letadla a těžké zbraně mají sloužit v boji proti ISIS a vybídl ostatní země, aby se k Rusku připojily. První ruské útoky ale byly namířeny proti územím, kde ISIS přítomen není. Jejich cílem se namísto toho stali rebelové, kteří bojují proti syrskému diktátorovi Assadovi. Na Západě se tak objevily obavy, že ruské letecké útoky nesouvisí s ISIS, ale s podporou syrské vlády, která je jedním z mála spojenců Kremlu v celém regionu.
Řada analytiků tak vnímá ruské intervence v Sýrii jako snahu o ochranu ruských vojenských zájmů. Putin je také podle jejich tvrzení alergický na jakákoliv povstání a týká se to zejména těch, které jsou podporovány Západem a které jsou proti Putinově přesvědčení: Zvolená vláda by si měla ve svých zemích a se svými lidmi dělat, co se jí zlíbí. Prezident Obama naopak hovoří o tom, že Assad v obrovském měřítku porušuje lidská práva (i když řada lidí tvrdí, že Obamova vláda neměří všem stejně, protože podporuje Saúdskou Arábii).
Trump se v celé věci kloní podle všeho k názorům Putina. Před několika dny například uvedl: „Pokud se podíváte na Libyi a na to, co jsme tam udělali, vidíte chaos. Když se podíváte na Irák a na to, co jsme tam dokázali, vidíte chaos. V Sýrii to dopadne stejně.“ Je jasné, že ruská média se překotně snažila tato prohlášení zveřejnit. Trumpovy názory, které tvrdí, že vraždící diktátoři, jako byl Kaddáfí či Husajn, by měli být necháni na pokoji, představují pro ruská média jasnou prioritu.
Trump ve svých úvahách pokračoval s tím, že syrští uprchlíci mohou být nakonec z ISIS a vše může skončit tím, že v USA provedou puč. „Mohlo by jít o jeden z největších vojenských převratů historie. Došlo by k němu, pokud se do naší země dostanou silní mladí lidé, ze kterých se nakonec vyklube ISIS,“ řekl tento republikán pro FOX News. Pravděpodobně k tomu podle něho asi nedojde, ale „někteří z nich jsou určitě z ISIS“.
Trumpovy úvahy o tom, že ISIS provede v USA převrat, jsou pro Putina dalším darem. Putin totiž tvrdí, že vojenské síly poslal do Sýrie i proto, aby chránil ruské občany před budoucími teroristickými útoky a ruskou vládu před destabilizací. Pokud přední kandidát na prezidenta z jedné z velkých politických stran v USA věří, že jeho zemi hrozí podobné nebezpečí, je to celé pro Putina mnohem jednodušší.
Autorem je Rob Garver
Zdroj: The Fiscal Times