Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko směrem k nemyslitelnému

Japonsko směrem k nemyslitelnému

09.10.2015 17:45

Na konci září japonský premiér Shinzo Abe vyhlásil nové cíle jeho ekonomické politiky shrnované pod názvem Abenomie. A mezi tyto cíle zařadil potenciální bombu – plán zvýšení japonského nominálního produktu během následujících pěti let o 20 % na 600 bilionů jenů.

Cílení nominálního produktu je v posledních letech poměrně intenzivně diskutováno na teoretické úrovni. Podle mne zní argumenty pro jeho používání poměrně přesvědčivě. V praxi ale cílení NHDP v čisté formě v podstatě užíváno není (tedy doposud nebylo). Hlavní příčinou bude namísto pečlivé analýzy přínosů, nákladů a rizik možná spíše to, že jde přece jen o dost revoluční návrh a i centrální banky mají tendenci jít cestou nejmenšího odporu (což nemusí být vždy špatné). Jak jsem ale uvedl, Japonsko je zde nyní napřed a pustilo se cestou, která je jinde stále v podstatě nemyslitelná. Možná proto, že mimořádně situace si vyžadují mimořádné kroky.

Funguje japonské QE, nebo ne?

Japonská monetární politika bývá kritizována zleva i zprava a každý si potřebnou hůl na bití japonského monetárního psa (tj. BoJ) lehce najde. Někdo tak například tvrdí, že Japonsko už před lety vyzkoušelo QE, ničeho nedosáhlo a nyní tak s dalším programem QE jen nemístně hazarduje (o cílení NHDP nemluvě). Ono ale není QE jako QE. Při jeho provádění je klíčová rozhodnost a tolikrát skloňovaná důvěryhodnost. Pak může dojít i k tomu, že trhy a ekonomika se hýbou potřebným směrem ještě předtím, než centrální banka konkrétní kroky podnikne. Slovo je mocné a není to tak dávno, co toho využívala i ČNB (aby si ale nakonec potvrdila, že není všemocné).

Existují pádné argumenty, proč bylo QE prováděné BoJ po přelomu tisíciletí prováděno neefektivně. Jednoduše řečeno, cíl ani taktika neměly potřebnou důvěryhodnost. Po roce 2011 se tak BoJ snažila o napravení tohoto „detailu“, výsledky sice nejsou optimální, ale také ne tak špatné, jak se z některých komentářů může zdát. Následující graf porovnává vývoj japonského NHDP během předchozího QE a během politiky Abenomie. Jak jsem naznačil, výsledky toho druhého nejsou asi takové, jak se čekalo, ale rozdíl oproti prvnímu pokusu je přesto značný:

Jaopnsko.png

Zdroj: David Beckworth

Co přinese cílení NHDP?

Podobně jako u QE je i u cílení NHDP (v Japonsku i kdekoliv jinde) důležitá víra veřejnosti v to, že to vláda a centrální banka vše myslí vážně. V extrému tak jsme v paradoxní situaci, kdy pro naplnění daného kredibilního cíle nemusí centrální banka dělat v podstatě nic. Veřejnost se totiž začne chovat, jako by změna byla garantovaná, a tím onu změnu sama efektivně garantuje. Můžeme tomu také říkat další sebenaplňující se proroctví.

Pokud tedy chceme odhadovat, co přinese další japonské QE a jeho kombinace s cílením NHDP, musíme se bavit o důvěryhodnosti těchto plánů. Podle „nového monetaristy“ Davida Beckwortha (a velkého zastánce cílení NHDP) je Abeho cíl příliš ambiciozní, což se podepíše na důvěryhodnosti a následně efektivitě (i zde je samozřejmě patrná kruhová reference a problém slepice – vejce). Ekonom k tomu zmiňuje ještě jeden problém: Růst NHDP byl doposud tažen zejména růstem inflace. Pokud by tomu tak bylo i nadále, stárnoucí japonská veřejnost by tento vývoj nemusela skousnout. Jinak řečeno, onu důvěryhodnost nakopávají úvahy o tom, že veřejnost nakonec nebude chtít, aby plán byl naplněn.

Vlastně tedy ani nevím, zda by zastánci cílení NHDP měli jásat nad tím, že doposud nemyslitelné je najednou testováno v jedné z největších ekonomik na světě. Deflaci dlouhodobě čelící japonská ekonomika může být v mnoha ohledech ukázkou věcí příštích i pro jiné vyspělé ekonomiky. Pokud tam nebude cílení NHDP efektivní, bude to interpretováno tak, že tudy cesta rozhodně nevede (podobně jako předtím s polovičatým QE). Což bude možná škoda.


Čtěte více:

Pandořina skříňka mobilní reklamy byla otevřena? Google a Facebook mít radost nebudou
09.10.2015 14:00
Blokování reklamy v prohlížečích i těch mobilních je již nějakou dobu ...
Glencore sníží produkci zinku o třetinu, cena kovu vylétla vzhůru
09.10.2015 12:16
Cena zinku dnes na Londýnské kovové burze stoupala prudce vzhůru poté,...

Váš názor
 • Cesta do pekel
  09.10.2015 22:05

  Centrální banky jsou jistě velmi mocné, ale nikoliv všemocné. Používání různých pseudozázračných monetárních nástrojů a pák často jen oddaluje nevyhnutelné a přesouvá náklady z dneška do budoucnosti, přičemž tyto náklady dále rostou. Je to tedy často jen nákup času za obrovskou cenu. Je jistě fajn, že jsou centrální banky nezávislé na politicích, ale měly by mít jasně natavená pravidla, kam až mohou zajít. A to i s ohledem na morální hazard řady hráčů na trhu, kteří dnes mohou oprávněně doufat, že jejich nezodpovědnost nakonec centrální banka bude muset spasit. Těžko lze nalézt instituce, pro kterou tak jednoznačně platí, že cesta do pekel je dlážděna samými dobrými úmysly, jako právě centrální banky.
  Skeptik
 • mířit (cílovat)
  09.10.2015 18:27

  NHDP může, ale jak a jakými prostředky to provede?
  lime
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m