Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko směrem k nemyslitelnému

Japonsko směrem k nemyslitelnému

09.10.2015 17:45

Na konci září japonský premiér Shinzo Abe vyhlásil nové cíle jeho ekonomické politiky shrnované pod názvem Abenomie. A mezi tyto cíle zařadil potenciální bombu – plán zvýšení japonského nominálního produktu během následujících pěti let o 20 % na 600 bilionů jenů.

Cílení nominálního produktu je v posledních letech poměrně intenzivně diskutováno na teoretické úrovni. Podle mne zní argumenty pro jeho používání poměrně přesvědčivě. V praxi ale cílení NHDP v čisté formě v podstatě užíváno není (tedy doposud nebylo). Hlavní příčinou bude namísto pečlivé analýzy přínosů, nákladů a rizik možná spíše to, že jde přece jen o dost revoluční návrh a i centrální banky mají tendenci jít cestou nejmenšího odporu (což nemusí být vždy špatné). Jak jsem ale uvedl, Japonsko je zde nyní napřed a pustilo se cestou, která je jinde stále v podstatě nemyslitelná. Možná proto, že mimořádně situace si vyžadují mimořádné kroky.

Funguje japonské QE, nebo ne?

Japonská monetární politika bývá kritizována zleva i zprava a každý si potřebnou hůl na bití japonského monetárního psa (tj. BoJ) lehce najde. Někdo tak například tvrdí, že Japonsko už před lety vyzkoušelo QE, ničeho nedosáhlo a nyní tak s dalším programem QE jen nemístně hazarduje (o cílení NHDP nemluvě). Ono ale není QE jako QE. Při jeho provádění je klíčová rozhodnost a tolikrát skloňovaná důvěryhodnost. Pak může dojít i k tomu, že trhy a ekonomika se hýbou potřebným směrem ještě předtím, než centrální banka konkrétní kroky podnikne. Slovo je mocné a není to tak dávno, co toho využívala i ČNB (aby si ale nakonec potvrdila, že není všemocné).

Existují pádné argumenty, proč bylo QE prováděné BoJ po přelomu tisíciletí prováděno neefektivně. Jednoduše řečeno, cíl ani taktika neměly potřebnou důvěryhodnost. Po roce 2011 se tak BoJ snažila o napravení tohoto „detailu“, výsledky sice nejsou optimální, ale také ne tak špatné, jak se z některých komentářů může zdát. Následující graf porovnává vývoj japonského NHDP během předchozího QE a během politiky Abenomie. Jak jsem naznačil, výsledky toho druhého nejsou asi takové, jak se čekalo, ale rozdíl oproti prvnímu pokusu je přesto značný:

Jaopnsko.png

Zdroj: David Beckworth

Co přinese cílení NHDP?

Podobně jako u QE je i u cílení NHDP (v Japonsku i kdekoliv jinde) důležitá víra veřejnosti v to, že to vláda a centrální banka vše myslí vážně. V extrému tak jsme v paradoxní situaci, kdy pro naplnění daného kredibilního cíle nemusí centrální banka dělat v podstatě nic. Veřejnost se totiž začne chovat, jako by změna byla garantovaná, a tím onu změnu sama efektivně garantuje. Můžeme tomu také říkat další sebenaplňující se proroctví.

Pokud tedy chceme odhadovat, co přinese další japonské QE a jeho kombinace s cílením NHDP, musíme se bavit o důvěryhodnosti těchto plánů. Podle „nového monetaristy“ Davida Beckwortha (a velkého zastánce cílení NHDP) je Abeho cíl příliš ambiciozní, což se podepíše na důvěryhodnosti a následně efektivitě (i zde je samozřejmě patrná kruhová reference a problém slepice – vejce). Ekonom k tomu zmiňuje ještě jeden problém: Růst NHDP byl doposud tažen zejména růstem inflace. Pokud by tomu tak bylo i nadále, stárnoucí japonská veřejnost by tento vývoj nemusela skousnout. Jinak řečeno, onu důvěryhodnost nakopávají úvahy o tom, že veřejnost nakonec nebude chtít, aby plán byl naplněn.

Vlastně tedy ani nevím, zda by zastánci cílení NHDP měli jásat nad tím, že doposud nemyslitelné je najednou testováno v jedné z největších ekonomik na světě. Deflaci dlouhodobě čelící japonská ekonomika může být v mnoha ohledech ukázkou věcí příštích i pro jiné vyspělé ekonomiky. Pokud tam nebude cílení NHDP efektivní, bude to interpretováno tak, že tudy cesta rozhodně nevede (podobně jako předtím s polovičatým QE). Což bude možná škoda.


Čtěte více:

Pandořina skříňka mobilní reklamy byla otevřena? Google a Facebook mít radost nebudou
09.10.2015 14:00
Blokování reklamy v prohlížečích i těch mobilních je již nějakou dobu ...
Glencore sníží produkci zinku o třetinu, cena kovu vylétla vzhůru
09.10.2015 12:16
Cena zinku dnes na Londýnské kovové burze stoupala prudce vzhůru poté,...

Váš názor
  • Cesta do pekel
    09.10.2015 22:05

    Centrální banky jsou jistě velmi mocné, ale nikoliv všemocné. Používání různých pseudozázračných monetárních nástrojů a pák často jen oddaluje nevyhnutelné a přesouvá náklady z dneška do budoucnosti, přičemž tyto náklady dále rostou. Je to tedy často jen nákup času za obrovskou cenu. Je jistě fajn, že jsou centrální banky nezávislé na politicích, ale měly by mít jasně natavená pravidla, kam až mohou zajít. A to i s ohledem na morální hazard řady hráčů na trhu, kteří dnes mohou oprávněně doufat, že jejich nezodpovědnost nakonec centrální banka bude muset spasit. Těžko lze nalézt instituce, pro kterou tak jednoznačně platí, že cesta do pekel je dlážděna samými dobrými úmysly, jako právě centrální banky.
    Skeptik
  • mířit (cílovat)
    09.10.2015 18:27

    NHDP může, ale jak a jakými prostředky to provede?
    lime
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m