Na amerických akciových trzích je jasně patrná zvýšená volatilita, například index Dow Jones Industrial Average se během jednoho dne běžně mění o stovky bodů. Na globálních trzích je situace velmi podobná. Už nějaký čas tvrdím, že tento stav bude trvat déle, protože je součástí probíhajících ekonomických změn. Výsledkem bude přestřelování trhů, nezvyklá korelace některých tříd investičních aktiv či finanční nákaza mezi různými regiony. Investoři by si v takovém prostředí měli být vědomi několika základních pravidel:
Je třeba hledat dobré tituly za velmi nízké cenové úrovně. Ty vzniknou při náhlých korekcích trhů – příkladem je vývoj, který nastal před několika týdny. Takových situací bude hodně, plošný vývoj na trhu při nich může stáhnout i ty nejlepší akcie a tím se vytvoří zajímavé investiční příležitosti. Týká se to zejména dvou extrémů: Aktiv s velmi nízkou likviditou, na které pohyby celkového trhu doléhají velmi citlivě právě kvůli tomu, že u nich probíhá jen několik málo obchodů. Druhým extrémem jsou aktiva, která jsou mezi investory velmi populární a která většinou slouží jako „bankovní automat“ ve chvíli, kdy se investorům nedostává potřebné likvidity.
Investoři by prudké pohyby na trzích měli využívat k tomu, aby zvyšovali celkovou kvalitu svých investičních portfolií. Kvalita je přitom dána zejména tím, jak silná je rozvaha obchodovaných společností, jaké je jejich zadlužení, kvalita managementu a konkurenční výhody.
Investoři by v současné době měli považovat hotovost za strategickou součást diverzifikovaných portfolií. Korelace mezi aktivy se totiž stávají méně predikovatelné a tradiční diverzifikace mezi akcie, dluhopisy a komodity už nefunguje tak dobře. Podíl na tom má i vysoká valuace akcií a dluhopisů. Investoři by tedy měli držet více hotovosti, než je běžné. Budou tak připraveni na využití případných příležitostí tak, jak bylo popsáno výše. Ale vyšší hotovost je v současné době i strategickým nástrojem pro snížení rizika.
Pokračujte také v hledání příležitostí v oblastech, kterých se přímo nedotýká nabídka likvidity ze strany centrálních bank. Takové příležitosti je těžké najít, ale případný úspěch přináší vysokou odměnu. Atraktivní se v této souvislosti jeví investice do nově vznikajících firem či technologické sektory v některých rozvíjejících se zemích.
Nezapomínejme na to, že rozdíly v ekonomickém růstu nemusí nutně znamenat rozdíly ve vývoji na trzích. Výhled pro americkou ekonomiku může být lepší než v případě jiných vyspělých ekonomik, ale to neznamená, že americké akcie si povedou výrazně lépe. Jejich valuace totiž leží poměrně vysoko a ani americké firmy nejsou imunní vůči tomu, co se děje v zahraničí.
Autorem je Mohamed A. El-Erian.
Zdroj: Bloomberg