Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeho se nejvíce bojí centrální bankéři?

Čeho se nejvíce bojí centrální bankéři?

29.10.2015 16:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Mervin King jednou řekl: „Centrální bankéři jsou často obviňováni z toho, že jsou posedlí strachem z inflace. Tak to ale není. Pokud jsou něčím posedlí, pak strachem z fiskální politiky.“ King se stal centrálním bankéřem poté, co působil na akademické půdě a dobře ví, o čem hovoří. Můžeme to také nazvat strach z fiskální dominace. Tedy z toho, že centrální bankéři budou nuceni monetizovat vládní dluh takovým způsobem, který povede k vysoké inflaci. Já se domnívám, že tento strach je klíčovým faktorem, proč centrální banky váhají s použitím „peněz z vrtulníků“.

Tvorba nových peněz není už nějakou dobu žádným tabu. Programy kvantitativního uvolňování jich vytvořily obrovské množství. Za tyto peníze se nakoupila finanční aktiva, která se mohou zase prodat v případě, že bude potřeba dříve vytvořené peníze opět zlikvidovat. Pokud jsou použity peníze z vrtulníků, centrální banka je prostě rozdá. Kdyby je pak chtěla zase stáhnout zpět, mohlo by dojít k tomu, že by neměla dost aktiv, která by prodávala. Můžeme tomu říkat „insolventní monetární politika“.

Tento problém lze ale vyřešit poměrně jednoduše. Vláda by se zavázala, že centrální bance vždy dodá aktiva, která potřebuje na to, aby udržela inflaci pod kontrolou. Pokud by centrální banka byla po použití peněz z vrtulníků tímto způsobem refinancována, staly by se peníze z vrtulníků v podstatě fiskální stimulací financovanou nově vydanými dluhopisy. Klíčové je ovšem to, že ono dluhopisové financování stimulace je zpožděné. Podle mého názoru může být právě toto zpoždění klíčovým nástrojem pro překonání fetišismu zaměřeného na fiskální deficity. Ten se totiž v poslední době ukázal být velmi silným. A centrální banky by získaly efektivnější nástroj, než je kvantitativní uvolňování.

Banky se ale tímto směrem vydat nechtějí. Hlavním důvodem je obava z toho, že vlády by nakonec svůj slib nedodržely a neposkytly by jim refinancování. Jde ale o obavy liché, a to ze dvou důvodů. Za prvé, už nyní čelí možnosti velkých ztrát v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a pak by financování od vlády potřebovaly také. Například Bank of England už požadavek na takový krok vznesla a bylo jí vyhověno. V principu není mezi takovým refinancováním a refinancováním v rámci peněz z vrtulníků žádný rozdíl.

Druhý důvod je jednoduchý. Ve vyspělých ekonomikách dobře víme, že během boomu by mělo dojít k růstu sazeb, který by měl bránit zvýšení inflace nad přijatelnou míru. Je těžké si představit, že by nějaká vláda odmítla poskytnout během boomu své centrální bance potřebná aktiva. Jestliže by k tomu došlo, centrální banka by byla impotentní. Pokud by vlády měly v plánu takto zasahovat do politiky centrálních bank, už dávno by prostě omezily jejich nezávislost a tím by jim zabránily použít prodej aktiv, která v rozvaze mají. Jinak řečeno, pokud by byly obavy centrálních bankéřů realistické, banky by svou nezávislost ztratily dávno předtím, než by vlády porušily svůj slib financovat peníze z vrtulníků emisí dluhopisů.

Obavy z fiskální dominance nejsou samy o sobě iracionální. V moderní demokracii je ale stále méně pravděpodobné, že by taková dominance skutečně nastala. A iracionální obavy jsou v této oblasti problematické i proto, že sebou nesou také náklady. Když centrální banky začaly s programem kvantitativního uvolňování, překonaly tím jednu velkou psychologickou bariéru. Možná, že šlo o ten nejdůležitější krok směrem k překonání primitivního strachu z fiskální dominance. Bankéři ale musí jít dál a musí nastat racionální diskuse o alternativách kvantitativního uvolňování.

Autorem je Simon Wren-Lewis z Oxford University.


Zdroj: Mainly Macro


Čtěte více:

Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace
28.10.2015 20:35
Dnes večer našeho času skončilo jedno z dalších dvoudenních jednání FO...
Čínským jedináčkům odzvonilo - vláda ruší politiku jednoho dítěte
29.10.2015 15:51
Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouhol...
Americká ekonomika po rychlém 2Q opět šlápla na brzdu
29.10.2015 13:42
Růst americké ekonomiky ve druhém kvartále se spolu s revizemi vyšplha...

Váš názor
  • Mnoho
    29.10.2015 17:58

    zbytečných rádoby odborných slov. Přesně podle Murphyho - "Odborník je člověk z jiného města a největší odborník je člověk ze zahraničí" . Tak jednoduchá věc, jako že tisk nekrytých peněz je především drzá zlodějina, že ničí zodpovědné chování lidí ve vztahu ke spoření tj. odkládání uspořených aktiv pro případ horší doby. Je výhodnější žít nezodpovědně tj. na dluh. Viz USA - většina obyvatel USA je předlužená a my se opičíme po nich. Mít úspory se dnes kvůli manipulacim měny centrálními bankami jednoduše nevyplatí - ztrácejí hodnotu. Kdysi se na zadluženého člověka pohlíželo jako na nezodpovědného, což bylo vnímáno společensky velmi negativně, zejména pro mladé. Kamuflující fráze - Monetarizvat dluh není v podstatě nic jiného než centrální bankou organizovaná státní krádež úspor obyvatel. Nemám pravdu?
    €-&-€
Aktuální komentáře
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data