Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace

Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace

28.10.2015 20:35
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Dnes večer našeho času skončilo jedno z dalších dvoudenních jednání FOMC, na kterých mohlo padnout tolik očekávané rozhodnutí FED o zvýšení úrokových sazeb. Nestalo se tak a další poslední šancí v tomto roce bude prosincové zasedání.

Ve svém prohlášení ze zasedání komentuje informace získané z ekonomiky jako dostatečné pro to, aby se komise mohla domnívat, že ekonomická aktivita ve Spojených Státech roste mírným tempem. Důvody můžeme hledat ve výdajích domácností a také investicích, jejichž objem roste solidním tempem zejména v posledních měsících.

Podporou ekonomice byl také realitní trh, který se nadále zlepšoval. Ne zrovna hodně pozitivně přispíval slabý čistý export.

Situace na trhu práce se jemně mění. Růst počtu nových pracovních míst zpomalil, ale nezaměstnanost jako taková se drží stabilní. Další indikátory trhu práce ukazují na to, že nedostatečné využívání pracovní síly se od začátku roku zmenšilo.

Inflace - je nadále nízká pod dlouhodobým cílem FED. Stav pochopitelně stále reflektuje mohutný pokles cen energií a také částečně neenergetických importů.

Komise nadále očekává, že se ekonomická aktivita nadále bude zvyšovat mírným tempem a indikátory pracovního trhu budou nadále ukazovat posunování směrem k cílům komise.

Komise FOMC nadále spatřuje rizika výhledu ekonomické aktivity a pracovního trhu jako vyvážená, ale stále se musí mít na pozoru před situací ohledně vývoje globální ekonomiky a jeho finančních konsekvencí.

Inflace by měla zůstat blízko svých nedávných minimálních hladin, ale ve střednědobém horizontu by se měla přiblížit dvouprocentnímu cíli s tím, jak bude docházet k dalšímu vylepšování na trhu práce a budou odeznívat dočasné efekty z prudkého propadu cen energií a importních cen. Inflace a její vývoj nadále zůstane pod drobnohledem FEDu.

Komise se rozhodla, že pro podporu dosažení cíle maximální zaměstnanosti a udržení cenové stability ponechá úrokové sazby na aktuálních úrovních.

To jestli komise zvýší úrokové sazby na dalším zasedání v prosinci bude záviset na posouzení postupu - jak realizovaného, tak očekávaného - směrem k vytyčeným cílům maximální zaměstnanosti a 2 % inflace.

Komise zopakovala svůj výrok z minula, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde až tehdy, kdy si bude jistá tím, že inflace se ve střednědobém horizontu vrátí ke svému 2 % cíli a trh práce bude nadále vykazovat známky dalšího zlepšování.

FED bude nadále udržovat existující mechanismu reinvestic a rolování maturujících cenných papírů v aukcích. Pokud by snad mělo v budoucnu dojít ke změně, bude to v souladu s dosahováním cílů komise. Jinými slovy nic se v tuto chvíli nemění. Současné finanční a další podmínky by měly nadále podporovat zlepšování situace na trhu práce a směřování inflace ke svému dvouprocentnímu cíli.

Všichni členové komise kromě Jeffreyho Lackera hlasovali pro ponechání aktuálního stavu nastavení monetární politiky. Jako jediný se tak vyslovil pro zvýšení sazeb již na tomto zasedání o 25 bazických bodů.

Závěry po zasedání?
Klíčové pro tuto chvíli je, že FED sazby ponechal bez změny a to, že se jasně vyjádřil k prosincovému termínu, který se vrací do hry co se případného “hiku” sazeb týče. Je to trošku překvapení, protože většina investorů byla nastavena na dosavadní rétoriku nejisté a nejasné situace, kdy není vůbec možné hovořit o jakémkoliv časování kroků FEDu. To je proti předešlé situaci změna.

Dalším závěrem ze zasedání je to, že FED vypustil kompletně zmínky o nedávných finančních turbulencích na trzích zejména pak v Číně.

To co mimojiné brání FED ve zvyšování úrokových sazeb je fakt, že ekonomické celky od Evropy až po Čínu se nyní pouštějí do ještě uvolněnější měnové politiky, aby podpořily své ekonomiky. To však vyvijí tlak na americký dolar, který je tak silnější a to působí potíže americkým exporterům a v neposlední řadě to má za následek nízké importní ceny, což brání dosažení dvouprocentního cíle inflace, který je brán jako cenová stabilita a cíl FED. Komise toto zasedání zopakovala, že si musí být “důvodně jistá” tím, že inflace je na cestě k cíli, předtím než bude dělat cokoliv s nastavením své měnové politiky.

Reakce trhu
Trhy si zmínku o prosincovém zasedání rychle přeložily a formou futures kontraktů okamžitě vyjádřily zvyšující se šanci na to, že sazby půjdou nahoru ještě letos. Šance tak podle investorů je 47 % namísto 34 % jako to bylo před dnešním zasedáním.

Americké indexy na informace FED reagují vlažně a připisují si aktuálně mírných +0,2 %. Narozdíl od akciových indexů dolar reagoval prudčeji a posílil proti euru z 1,1080 na hladiny kolem 1,0920 v rychlém sledu.

Aktuálně máme ještě dva měsíce před prosincovým zasedáním a dozvíme se další data z americké ekonomiky, jako například odhad růstu HDP USA ve 3Q tohoto roku a také důležité reporty o zaměstnanosti za měsíc říjen a listopad. Takže jsou tady faktory, které mohou pohledem FEDu na svět a americkou ekonomiku zamíchat. Dalším faktorem, který jistě vstoupí do hry je jemně avizovaná možnost rozšíření QE v Evropě, což na posledním vystoupení vyjádřil šéf ECB Mario Draghi.

To vše může ještě změnit pravidla hry a tak bude prosincové zasedání pravděpodobně jedno z nejsledovanějších za celý rok 2015.

Zdroj: FED FOMC statement, Reuters


Čtěte více:

El-Erian: Trhy se radují, protože centrální banky jsou stále jejich nejlepšími přáteli
28.10.2015 17:00
Do popředí zájmu médií se dostalo snížení sazeb v Číně. Šlo o překvap...
Rally na ropě po zprávě o zásobách v USA
28.10.2015 17:05
Světové ceny ropy po více než dvoutýdenním poklesu dnes výrazně stoup...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2023
8:56Víkendář: Kam investuje jeden z nejlepších hodnotových investorů současnosti?
08.12.2023
22:01Americké indexy v závěru týdne posilovaly  
17:35Podle Z-score se výrazně zhoršilo zdraví amerických firem. Jenže…
17:02EUC a.s.: Výplata třetího úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
16:28Silný trh práce, ale také propad inflačních očekávání. Americké akcie mírně v zeleném  
15:09Trh práce v USA se postavil do cesty sázkám na brzký pokles sazeb  
14:02Než otevře Wall Street: Lululemon, Carrier Global  
12:53FAO: Světové ceny potravin v listopadu celkově stagnovaly, zlevnily obiloviny
12:46Perly týdne: Na akciích přijde vyšší averze k riziku, Saúdská Arábie může prudce změnit situaci na ropném trhu
11:56Komentář analytika: Broadcom zvedá čtvrtletní dividendu o 14 %  
10:56Trh práce jako klíčové riziko konce týdne. Jaká data si přát a co vše je už v cenách?  
10:31AMD: Hozená rukavice Nvidii v oblasti AI poslala akcie o 10 % vzhůru  
10:14Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 2,9 procenta, čekalo se méně
9:53Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 3,5 procenta, volných míst ubylo
9:10Rozbřesk: Pozitivní překvapení v tuzemském průmyslu. Koruna drží dobyté pozice
8:55Evropa před daty o americké zaměstnanosti zahájí pozitivně, jaderný tendr v Česku by mohl mít zpoždění  
8:54Listopadová inflace v Německu je nejníže od června 2021
07.12.2023
22:05Skvělá obchodní seance pro technologie  
17:22Akcie a dluhopisová horská dráha
17:02Umělá inteligence táhne techy, zatímco jen dál těží ze spekulací o BoJ  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data