Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace

Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace

28.10.2015 20:35
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Dnes večer našeho času skončilo jedno z dalších dvoudenních jednání FOMC, na kterých mohlo padnout tolik očekávané rozhodnutí FED o zvýšení úrokových sazeb. Nestalo se tak a další poslední šancí v tomto roce bude prosincové zasedání.

Ve svém prohlášení ze zasedání komentuje informace získané z ekonomiky jako dostatečné pro to, aby se komise mohla domnívat, že ekonomická aktivita ve Spojených Státech roste mírným tempem. Důvody můžeme hledat ve výdajích domácností a také investicích, jejichž objem roste solidním tempem zejména v posledních měsících.

Podporou ekonomice byl také realitní trh, který se nadále zlepšoval. Ne zrovna hodně pozitivně přispíval slabý čistý export.

Situace na trhu práce se jemně mění. Růst počtu nových pracovních míst zpomalil, ale nezaměstnanost jako taková se drží stabilní. Další indikátory trhu práce ukazují na to, že nedostatečné využívání pracovní síly se od začátku roku zmenšilo.

Inflace - je nadále nízká pod dlouhodobým cílem FED. Stav pochopitelně stále reflektuje mohutný pokles cen energií a také částečně neenergetických importů.

Komise nadále očekává, že se ekonomická aktivita nadále bude zvyšovat mírným tempem a indikátory pracovního trhu budou nadále ukazovat posunování směrem k cílům komise.

Komise FOMC nadále spatřuje rizika výhledu ekonomické aktivity a pracovního trhu jako vyvážená, ale stále se musí mít na pozoru před situací ohledně vývoje globální ekonomiky a jeho finančních konsekvencí.

Inflace by měla zůstat blízko svých nedávných minimálních hladin, ale ve střednědobém horizontu by se měla přiblížit dvouprocentnímu cíli s tím, jak bude docházet k dalšímu vylepšování na trhu práce a budou odeznívat dočasné efekty z prudkého propadu cen energií a importních cen. Inflace a její vývoj nadále zůstane pod drobnohledem FEDu.

Komise se rozhodla, že pro podporu dosažení cíle maximální zaměstnanosti a udržení cenové stability ponechá úrokové sazby na aktuálních úrovních.

To jestli komise zvýší úrokové sazby na dalším zasedání v prosinci bude záviset na posouzení postupu - jak realizovaného, tak očekávaného - směrem k vytyčeným cílům maximální zaměstnanosti a 2 % inflace.

Komise zopakovala svůj výrok z minula, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde až tehdy, kdy si bude jistá tím, že inflace se ve střednědobém horizontu vrátí ke svému 2 % cíli a trh práce bude nadále vykazovat známky dalšího zlepšování.

FED bude nadále udržovat existující mechanismu reinvestic a rolování maturujících cenných papírů v aukcích. Pokud by snad mělo v budoucnu dojít ke změně, bude to v souladu s dosahováním cílů komise. Jinými slovy nic se v tuto chvíli nemění. Současné finanční a další podmínky by měly nadále podporovat zlepšování situace na trhu práce a směřování inflace ke svému dvouprocentnímu cíli.

Všichni členové komise kromě Jeffreyho Lackera hlasovali pro ponechání aktuálního stavu nastavení monetární politiky. Jako jediný se tak vyslovil pro zvýšení sazeb již na tomto zasedání o 25 bazických bodů.

Závěry po zasedání?
Klíčové pro tuto chvíli je, že FED sazby ponechal bez změny a to, že se jasně vyjádřil k prosincovému termínu, který se vrací do hry co se případného “hiku” sazeb týče. Je to trošku překvapení, protože většina investorů byla nastavena na dosavadní rétoriku nejisté a nejasné situace, kdy není vůbec možné hovořit o jakémkoliv časování kroků FEDu. To je proti předešlé situaci změna.

Dalším závěrem ze zasedání je to, že FED vypustil kompletně zmínky o nedávných finančních turbulencích na trzích zejména pak v Číně.

To co mimojiné brání FED ve zvyšování úrokových sazeb je fakt, že ekonomické celky od Evropy až po Čínu se nyní pouštějí do ještě uvolněnější měnové politiky, aby podpořily své ekonomiky. To však vyvijí tlak na americký dolar, který je tak silnější a to působí potíže americkým exporterům a v neposlední řadě to má za následek nízké importní ceny, což brání dosažení dvouprocentního cíle inflace, který je brán jako cenová stabilita a cíl FED. Komise toto zasedání zopakovala, že si musí být “důvodně jistá” tím, že inflace je na cestě k cíli, předtím než bude dělat cokoliv s nastavením své měnové politiky.

Reakce trhu
Trhy si zmínku o prosincovém zasedání rychle přeložily a formou futures kontraktů okamžitě vyjádřily zvyšující se šanci na to, že sazby půjdou nahoru ještě letos. Šance tak podle investorů je 47 % namísto 34 % jako to bylo před dnešním zasedáním.

Americké indexy na informace FED reagují vlažně a připisují si aktuálně mírných +0,2 %. Narozdíl od akciových indexů dolar reagoval prudčeji a posílil proti euru z 1,1080 na hladiny kolem 1,0920 v rychlém sledu.

Aktuálně máme ještě dva měsíce před prosincovým zasedáním a dozvíme se další data z americké ekonomiky, jako například odhad růstu HDP USA ve 3Q tohoto roku a také důležité reporty o zaměstnanosti za měsíc říjen a listopad. Takže jsou tady faktory, které mohou pohledem FEDu na svět a americkou ekonomiku zamíchat. Dalším faktorem, který jistě vstoupí do hry je jemně avizovaná možnost rozšíření QE v Evropě, což na posledním vystoupení vyjádřil šéf ECB Mario Draghi.

To vše může ještě změnit pravidla hry a tak bude prosincové zasedání pravděpodobně jedno z nejsledovanějších za celý rok 2015.

Zdroj: FED FOMC statement, Reuters


Čtěte více:

El-Erian: Trhy se radují, protože centrální banky jsou stále jejich nejlepšími přáteli
28.10.2015 17:00
Do popředí zájmu médií se dostalo snížení sazeb v Číně. Šlo o překvap...
Rally na ropě po zprávě o zásobách v USA
28.10.2015 17:05
Světové ceny ropy po více než dvoutýdenním poklesu dnes výrazně stoup...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index