Z pohledu ekonomických dat a událostí kandidoval tento týden na ty klidnější, ale nudou trpět určitě nebudeme - stačí se podívat na to, co se děje v městě kde sídlí ústředí EU a NATO. Hon na teroristy se totiž paradoxně přesunul právě do Bruselu, přičemž nejenže je zde zavřeno metro a školy, ale byly zde zrušeny všechny akce hromadného charakteru, což je pochopitelně přímý zásah turistickému průmyslu.
Leckoho dnes napadne, že teroristické útoky se mohou negativně podepsat na některých sektorech ekonomiky eurozóny, s čímž je spojena přirozená snaha, je okamžitě vyčíslovat. Taková činnost však popravdě řečeno není příliš užitečná, neboť o negativních dopadech terorismu na ekonomiku se můžeme jen dohadovat, přičemž tyto efekty mou být zároveň kompenzovány např. tím, že oslabí měna (euro) a pomůže ekonomice jinak a jinde. Eventuální strach z terorismu by se mohl teoreticky zrcadlit nejprve ve zhoršených spotřebitelských a následně podnikatelských náladách, ale vzhledem k agregované podobě těchto indexů těžko říci, zdali z nich budeme schopni vysublimovat to, co náleží bombám a samopalům a co tomu ostatnímu.
Shodou okolností v eurozóně a zítra v Německu budou zveřejněny indexy podnikatelských nálad za listopad (PMI a Ifo). Se spuštěním aféry Dieselgate panovaly vcelku oprávněné obavy, že se (podnikatelský) sentiment v evropském automobilovém průmyslu značně zhorší. Ty se nakonec nenaplnily, přičemž samozřejmě nikde není psáno, že dnes zveřejněná čísla nepřinesou nečekané zhoršení. Přesto pokud firmy, které sestavují tyto indexy podnikatelských nálad, nedoplní své standardizované dotazníky explicitním (doprovodným) dotazem na to, zdali větší pesimismus souvisí s aférou VW, tak těžko budeme po zveřejnění indexů snadno konstatovat, že eventuální zhoršení jde na vrub této aféry. Ve skutečnosti totiž pravý důvod zhoršení PMI či Ifo indexu může ležet jinde - třeba v Číně.
Region - forex
Pátek byl na regionální události opět chudý. Výjimkou bylo jen přehodnocení maďarského ratingu ze strany agentury Fitch, ke kterému však došlo až v pozdních večerních hodinách. Nicméně sázky na jeho vylepšení se pozitivně projevovaly na forintu, který byl oproti koruně a zlotému volatilnější. Zlotý jen mírně posílil a koruna naopak nepatrně oslabila a dostala se na dvoutýdenní minima vůči euru.
Na zlepšení maďarského ratingu se však nakonec nedostalo (zůstal úrovni “BB+”), což může dnes forintu a maďarským aktivům obecně vadit. Jinak je nadcházející týden spíše nezajímavý. Výjimkou může být snad jen zveřejnění detailů českého HDP (pátek), které by mělo potvrdit dobrou kondici domácí poptávky.
Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů se stabilizovaly a zdá se, že se jim již nechce hlouběji pod 0,5 % (na 10 letech). S blížícím se zasedáním ECB (3. prosince), která i ve světle posledních teroristických útoků pravděpodobně o něco intenzivněji zvažuje uvolnění měnových kohoutů, ale zatím německé výnosy nemají šanci pomýšlet na výraznější nárůst.
V Maďarsku šly v pátek výnosy dolů s tím, jak trhy očekávaly vylepšení ratingu od agentury Fitch. K tomu nakonec nedošlo a během dneška můžeme očekávat korekci.
Komodity
Cena ropy Brent sice v pátek v podvečer vystoupala nad 45 USD/barel, ale dnes ráno se již opět pohybuje pod 44 USD/barel. Pokles počtu aktivních vrtných souprav (o 10) v USA nikoho příliš nezaujal a více pozornosti možná přitáhly komentáře venezuelského ministra pro ropu, který před blížícím se zasedáním OPECu opět vybízel ke společné akci “kartelu” (tzn., volal po tom, aby zejména Saúdská Arábie produkovala méně ropy); ministr varoval, že v případě nezměněné politiky může cena ropy klesnout příští rok až na 20-30 USD/barel.
Ostatním komoditám se také příliš nedařilo. Ceny základních kovů v průměru klesaly o 0,4 % a cena mědi se tak například ponořila na nová šestiletá minima pod 4600 USD/t.