Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžařům uhlí prý hrozí ztráty až ve výši 10 miliard dolarů

Těžařům uhlí prý hrozí ztráty až ve výši 10 miliard dolarů

23.11.2015 13:31
Autor: Pavel Daniel

Až 15 procent ztráty v příjmech, které představují až 10 miliard Amerických dolarů, hrozí 11 největším globálním těžařům uhlí kvůli poklesům ceny komodity. Tvrdí to alespoň britská nezávislá společnost CDP, která radí institucionálním investorům. Podle CDP hrozí zmíněným firmám riziko ztráty příjmů kvůli poklesu ceny uhlí, které může vyvolat nadcházející summit OSN o změnách klimatu. Ten se uskuteční příští týden v Paříži. Na summitu se má sejít 137 zástupců zemí, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Dvoutýdenní akce se má ale účastnit až 40 000 delegátů, včetně podnikatelů a celebrit, mezi kterými má být i herec Leonardo DiCaprio či CEO společnosti Apple Inc. Tim Cook.

Studie, kterou k setkání o změnách klimatu vypracovala britská CDP tvrdí, že témata jako změna a zveřejňování nastavených cílů pro snižování emisí, zatěžujících ovzduší, častější provádění zátěžových testů vody a příprava na přísnější regulaci emisí, která se mohou objevit na nadcházejícím summitu Organizace spojených národů ke změnám klimatu, mohou 11 největším světovým těžařům pořádně zkomplikovat firemní finance. Odhad CDP říká, že pokud se cena uhlí dostane pod hodnotu 50 USD/tunu, mohou firmy ztratit až 15 procent z celkových příjmů.

Britská CDP zkoumala připravenost těžařů uhlí na „nízko uhelnou“ éru a konstatovala, že většina ze sledovaných 11 globálních firem je na to vcelku připravena. Těžaři byli ve studii CDP hodnoceni známkami A až E, kde A znamenalo nejlepší rating a E nejnižší. Studie sledovala metriky jako energetickou účinnost, odolnost nezávadné vody po těžbě, objem nákladů na těžbu, či připravenost na nové regulační změny o znečišťování klimatu. Podle studie CDP dopadly v hodnocení nejlépe firmy Vale SA a BHP Billiton Ltd., které dosáhly nejlepšího skóre. Naopak mezi „propadlíky“ se umístil největší vývozce elektrárenského uhlí - společnost Glencore.

The International Council on Mining & Metals, tedy Mezinárodní rada pro těžbu a kovy, ovšem k použité metodologii studie CDP, vyjádřila své výhrady. Agentura Bloomberg citovala mluvčího Glencoru, který výsledky studie CDP okomentoval prohlášením, že firma „Pracuje na zmírnění a lepším řízení dopadů těžby uhlí na klimatické změny, které ale může sama ovlivnit.“ Společnost BHP v září 2015 zveřejnila vlastní výzkum o vlivu těžařských aktivit na změnu klimatu. Firemní studie uvádí, že BHP může kvůli zpřísnění regulace, která se týká negativního vlivu na životní prostředí, může přijít do roku 2030 až o téměř 2 procenta hodnoty svých aktiv.

Mezi cíli summitu je dohodnout mezi účastníky to, aby přijali politiku na snížení emisí oxidu uhličitého o 2 stupně Celsia. Problémem totiž je, že Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že na základě současných trendů ve světě se Země může do konce století ohřát až o 3,6 stupně. Londýnská University College už v lednu představila studii, podle které by až dvě třetiny světových zásob fosilních paliv měly kvůli zvyšování teploty nad nebezpečnou úroveň, zůstat nevytěžené. Detaily studie říkají, že kvůli záchraně klimatu by měla zůstat v zemi až polovina známých zásob plynu, jedna třetina zásob ropy a až 80 procent zásob uhlí.

Zdroj: Bloomberg, Glencore

 

Čtěte více:

Megafúze Pfizer-Allergan, americké HDP a indexy PMI v Evropě … týdenní výhled
23.11.2015 11:20
Americká ekonomika ve třetím kvartále rostla rychleji, než ukazoval př...
Tomšík a Frait (ČNB): Jak sladit měnovou a makroobezřetnostní politiku ČNB?
23.11.2015 11:21
V září letošního roku uplynulo již 8 let od okamžiku, kdy se na finanč...
T. Vlk: Americký HDP, evropský průmysl a měnová politika ECB (video)
23.11.2015 12:28
Americká ekonomika ve třetím kvartále rostla rychleji, než ukazoval př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data