Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Struktury ISIS jsou v každé evropské zemi

Struktury ISIS jsou v každé evropské zemi

05.12.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Michael Flynn sloužil v americké armádě více než 30 let, nyní je mu 56 let. Svou kariéru v armádě ukončil poté, co pracoval jako ředitel rozvědky Defense Intelligence Agency. Mezi lety 2004–2007 působil v Afghánistánu a Iráku jako velitel speciálních jednotek. V rozhovoru pro Der Spiegel tvrdí, že před útoky v Paříži existovala „řada strategických a taktických varovných signálů a zpráv“ a dokonce i samotný ISIS hovořil o tom, že zaútočí v zahraničí. Podle Flynna šlo jen o to, že tato varování nebyla brána vážně. Je přitom pravděpodobné, že v Evropě jako celku existuje „struktura vedení“ teroristů a to samé platí o jednotlivých zemích. Podobné to je zřejmě i ve Spojených státech, i když jasné důkazy o tom ještě nejsou k dispozici.

Flynn se přes své přesvědčení o existujících strukturách ISIS v zahraničí domnívá, že podobné útoky jako ten v Paříži lze provést i bez větší koordinace a autorizace od vedení ISIS. „Dovedu si představit, že třicetiletý chlap s určitým výcvikem a informacemi prostě dostane úkol, aby šel a podpořil svými činy jejich ideologii. Pak tedy jde, sám vybere cíle, zorganizuje útoky a provede je,“ říká Flynn.

„Bin Ládin a Zavahrí seděli na vysílaných videích s nohama zkříženýma, za sebou měli prapor a na klíně AK-47. Prezentovali se jako bojovníci. Ale Bagdádí si koupil mešitu v Mosulu a hovořil k lidem z balkónu jako papež. Stál tam jako světec a hovořil o kalifátu. Šlo o velmi symbolický krok, protože pozvednul jejich boj z lokální taktické války na globální válku náboženskou,“ tvrdí Flynn. Ohledně dosavadní strategie Západu pak dodává: „Domnívali jsme se, že budeme postupně zabíjet jejich vůdce a každý další bude, co se týče svých schopností, horší než ten před ním. To ale nefunguje, protože ti současní vůdci jsou stále lepší.“

Bagdádí a současné vedení ISIS má podle Flynna snahu hodně věcí kontrolovat, ale zároveň je celá struktura této organizace velmi plochá. V Sýrii a Iráku mají jen několik podřízených, kteří mají na starost vojenské operace, logistiku, finance, a podobně. Jde o lidi z Egypta, Saúdské Arábie, Čečenska, USA i Evropy. Město Raqqa je dokonce rozděleno na zóny podle jednotlivých národností, protože to je nejlepší z hlediska jazykových bariér. Ve městě je prý dokonce australský sektor, který má vazby s dalšími anglicky hovořícími sektory. Celé to vyžaduje vojenskou strukturu a vedení.

ISIS je podle Flynna velmi dobrý v procesu získávání dobrovolníků. Ti jsou pečlivě testováni a dostávají otázky ohledně jejich vzdělání, dovedností, schopností pracovat v médiích či se zbraněmi, atd. To vše se pak vyvinulo do „velmi nekonveční vojenské síly“ a „smutným faktem je, že Západ bude muset proti ISIS použít pozemní síly“. Vojenské řešení není navíc vše. Jako první musí ISIS ztratit své území, pak ale musí přijít zajištění bezpečnosti a stability, aby byl umožněn návrat uprchlíkům. K tomu nedojde rychle a jako první krok musí přijít „eliminace celého vedení ISIS, rozbití jejich sítě, zastavení přístupu k financím“. Celý plán zabere roky.

„Můžeme se poučit z Balkánu. Strategicky uvažuji o tom, že by se krizová oblast na Blízkém východě rozdělila do sektorů a za každý sektor by měla zodpovědnost nějaká země. K tomu je třeba vytvořit koalici s vojenskou strukturou, na politické úrovni musí být aktivní OSN. Jeden sektor by si mohly vzít Spojené státy, další Rusko, jiný evropské země. Svůj díl práce ale musí odvést i arabské země,“ říká Flynn. S Ruskem je podle něj potřeba pracovat konstruktivně, protože „ať se nám to líbí, nebo ne, tato země se rozhodla k vojenským krokům v Sýrii, a to dramaticky změnilo celou dynamiku“.

Podle Flynna je zarážející, že francouzský prezident po útocích v Paříži žádal USA o pomoc. „Měli jsme tam být a pomoc mu nabízet. On teď letí do Ruska a o pomoc žádá Putina,“ vysvětluje Flynn. Spojené státy podle něho musí dávat najevo, že chtějí v celém problému pomáhat, ale že z problematického regionu odejdou, až budou problémy vyřešeny. Musí si získat arabské země na svou stranu, pokud ale zjistí, že financují ISIS, měly by na řadu přijít sankce a další kroky.

Autory jsou Matthias Gebauer a Holger Stark.

Zdroj: Der Spiegel

 


Čtěte více:

Americké a evropské akcie přinesly v dlouhodobém horizontu vysoké výnosy
04.12.2015 10:41
Akciové trhy v USA a v Evropě v posledních dekádách dominovaly globáln...
Progresivní dividendu udržíme, řekl František Řezáč, CEO Pegas Nonwovens, exkluzivně Patrii Online
03.12.2015 11:00
Rok 2016 má být pro Pegas Nonwovens podle Františka Řezáče, generální...
SuperMario z ECB zklamal - implikace pro ČNB & CZK
03.12.2015 15:18
Obecně lze říci, že obezřetnější postoj tentokrát v ECB zvítězil. Cent...

Váš názor
  •  
    05.12.2015 10:41

    Jen důsledek politiky současného měkkýše z Bílého domu. Už jsem to psal - boots on ground, bez toho nepůjde. Teď to jen bude trvat déle a bude to stát více peněz a více životů, nepočítaje v to side effects - například stěhování inženýrů, programátorů a lékařů do Německa :-)
    sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)