Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Struktury ISIS jsou v každé evropské zemi

Struktury ISIS jsou v každé evropské zemi

05.12.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Michael Flynn sloužil v americké armádě více než 30 let, nyní je mu 56 let. Svou kariéru v armádě ukončil poté, co pracoval jako ředitel rozvědky Defense Intelligence Agency. Mezi lety 2004–2007 působil v Afghánistánu a Iráku jako velitel speciálních jednotek. V rozhovoru pro Der Spiegel tvrdí, že před útoky v Paříži existovala „řada strategických a taktických varovných signálů a zpráv“ a dokonce i samotný ISIS hovořil o tom, že zaútočí v zahraničí. Podle Flynna šlo jen o to, že tato varování nebyla brána vážně. Je přitom pravděpodobné, že v Evropě jako celku existuje „struktura vedení“ teroristů a to samé platí o jednotlivých zemích. Podobné to je zřejmě i ve Spojených státech, i když jasné důkazy o tom ještě nejsou k dispozici.

Flynn se přes své přesvědčení o existujících strukturách ISIS v zahraničí domnívá, že podobné útoky jako ten v Paříži lze provést i bez větší koordinace a autorizace od vedení ISIS. „Dovedu si představit, že třicetiletý chlap s určitým výcvikem a informacemi prostě dostane úkol, aby šel a podpořil svými činy jejich ideologii. Pak tedy jde, sám vybere cíle, zorganizuje útoky a provede je,“ říká Flynn.

„Bin Ládin a Zavahrí seděli na vysílaných videích s nohama zkříženýma, za sebou měli prapor a na klíně AK-47. Prezentovali se jako bojovníci. Ale Bagdádí si koupil mešitu v Mosulu a hovořil k lidem z balkónu jako papež. Stál tam jako světec a hovořil o kalifátu. Šlo o velmi symbolický krok, protože pozvednul jejich boj z lokální taktické války na globální válku náboženskou,“ tvrdí Flynn. Ohledně dosavadní strategie Západu pak dodává: „Domnívali jsme se, že budeme postupně zabíjet jejich vůdce a každý další bude, co se týče svých schopností, horší než ten před ním. To ale nefunguje, protože ti současní vůdci jsou stále lepší.“

Bagdádí a současné vedení ISIS má podle Flynna snahu hodně věcí kontrolovat, ale zároveň je celá struktura této organizace velmi plochá. V Sýrii a Iráku mají jen několik podřízených, kteří mají na starost vojenské operace, logistiku, finance, a podobně. Jde o lidi z Egypta, Saúdské Arábie, Čečenska, USA i Evropy. Město Raqqa je dokonce rozděleno na zóny podle jednotlivých národností, protože to je nejlepší z hlediska jazykových bariér. Ve městě je prý dokonce australský sektor, který má vazby s dalšími anglicky hovořícími sektory. Celé to vyžaduje vojenskou strukturu a vedení.

ISIS je podle Flynna velmi dobrý v procesu získávání dobrovolníků. Ti jsou pečlivě testováni a dostávají otázky ohledně jejich vzdělání, dovedností, schopností pracovat v médiích či se zbraněmi, atd. To vše se pak vyvinulo do „velmi nekonveční vojenské síly“ a „smutným faktem je, že Západ bude muset proti ISIS použít pozemní síly“. Vojenské řešení není navíc vše. Jako první musí ISIS ztratit své území, pak ale musí přijít zajištění bezpečnosti a stability, aby byl umožněn návrat uprchlíkům. K tomu nedojde rychle a jako první krok musí přijít „eliminace celého vedení ISIS, rozbití jejich sítě, zastavení přístupu k financím“. Celý plán zabere roky.

„Můžeme se poučit z Balkánu. Strategicky uvažuji o tom, že by se krizová oblast na Blízkém východě rozdělila do sektorů a za každý sektor by měla zodpovědnost nějaká země. K tomu je třeba vytvořit koalici s vojenskou strukturou, na politické úrovni musí být aktivní OSN. Jeden sektor by si mohly vzít Spojené státy, další Rusko, jiný evropské země. Svůj díl práce ale musí odvést i arabské země,“ říká Flynn. S Ruskem je podle něj potřeba pracovat konstruktivně, protože „ať se nám to líbí, nebo ne, tato země se rozhodla k vojenským krokům v Sýrii, a to dramaticky změnilo celou dynamiku“.

Podle Flynna je zarážející, že francouzský prezident po útocích v Paříži žádal USA o pomoc. „Měli jsme tam být a pomoc mu nabízet. On teď letí do Ruska a o pomoc žádá Putina,“ vysvětluje Flynn. Spojené státy podle něho musí dávat najevo, že chtějí v celém problému pomáhat, ale že z problematického regionu odejdou, až budou problémy vyřešeny. Musí si získat arabské země na svou stranu, pokud ale zjistí, že financují ISIS, měly by na řadu přijít sankce a další kroky.

Autory jsou Matthias Gebauer a Holger Stark.

Zdroj: Der Spiegel

 


Čtěte více:

Americké a evropské akcie přinesly v dlouhodobém horizontu vysoké výnosy
04.12.2015 10:41
Akciové trhy v USA a v Evropě v posledních dekádách dominovaly globáln...
Progresivní dividendu udržíme, řekl František Řezáč, CEO Pegas Nonwovens, exkluzivně Patrii Online
03.12.2015 11:00
Rok 2016 má být pro Pegas Nonwovens podle Františka Řezáče, generální...
SuperMario z ECB zklamal - implikace pro ČNB & CZK
03.12.2015 15:18
Obecně lze říci, že obezřetnější postoj tentokrát v ECB zvítězil. Cent...

Váš názor
  •  
    05.12.2015 10:41

    Jen důsledek politiky současného měkkýše z Bílého domu. Už jsem to psal - boots on ground, bez toho nepůjde. Teď to jen bude trvat déle a bude to stát více peněz a více životů, nepočítaje v to side effects - například stěhování inženýrů, programátorů a lékařů do Německa :-)
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
06.05.2025
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:24Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem. Druhý pokus ještě dnes
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. Brněnský soud vyhověl EDF
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y